Panorāma

Latvijas un Lietuvas prezidenti noliek ziedus Zolitūdē

Panorāma

Sevi sašāvušais policists bijis alkohola reibumā

Jaunā bibliotēka nav ugunsdroša

Reportāža: VUGD nepiekrīt Gaismas pils nodošanai ekspluatācijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Dienu pirms iecerētās Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas atklāšanas joprojām nav skaidrs, kad Kultūras ministrijai izdosies ēku nodot ekspluatācijā. Visticamāk, paies vēl pāris mēneši. Galvenie iebildumi ir Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) - ir pieļautas vairākas atkāpes no normām, kas ietekmē cilvēku drošību ēkā. Piemēram, prasībām neatbilst divas no piecām evakuācijas izejām. Projektētājs gan skaidro, ka neatbilstības radušās, cenšoties maksimāli ievērot Gunāra Birkerta ieceres, un cer uz kompromisu ar ugunsdzēsējiem.  Saskaņojumi trūkst arī no „Rīgas satiksmes” un „Rīgas udens”, bet Kultūras ministrija ir pārliecināta, ka tās ir vien formalitātes, ko izdosies nokārtot tuvākajās dienās. Sestdien plānoto Grāmatu draugu ķēdes akciju šīs aizķeršanās neietekmēšot.

Vismaz no ārpuses Gaismas pils beidzot apskatāma pilnībā - nesen noņemta sēta, kas vairākus gadus apjoza Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvlaukumu, un acīm paveras arī ēkas piramīdveida ieeja, kāpnes, riteņu novietnes. Galvenā ieeja gan joprojām slēgta, tāpēc ar ugunsdzēsējiem uz plānoto sarunu jādodas pa dienesta ieeju. Tomēr ne ugunsdzēsējus, ne žurnālistus ēkā tāpat vien nelaiž.

„To, par ko mēs gribējām pārliecināties, jūs tagad redzat praksē: jūs ēkā iekšā netiekat, jo ēka nav nodota ekspluatācijā,” situāciju komentē VUGD priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons. Bibliotēkā žurnālistus ielaiž vien pēc drošības instrukcijas, ko vada Kultūras ministrijas pārstāve Gita Dambe.

Plašajā ātrijā stāvot, ugunsdzēsēji atklāj savus secinājumus - ēka ir ugunsdroša, visas sistēmas strādā, tomēr ir vairākas atkāpes no normām, kas saistās ar cilvēku drošību, tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests pozitīvu atzinumu pagaidām nedos.

„Būtiskākās atkāpes ir saistītas ar cilvēku drošību ēkā. Mēs pašlaik stāvam pie viena no galvenajiem klupšanas akmeņiem - šīs ir vienas no evakuācijas kāpnēm, kuras neatbilst būvniecības un ugunsdrošības noteikumiem. Līdz ar to būvnieki turpinās tās pilnveidot, lai varam tās pieņemt un atzīt ēku par drošu,” rāda Kristaps Eklons. Kāpnēm neatbilstot apdares materiāli - koka pakāpieni nav pietiekami ugunsdroši.

Kopumā ugunsdzēsēju atzinumā nav saskaņoti astoņi punkti. „Tie visi ir novēršami, bet tam vajadzīgs vairāk laika. Šī ir īpaša, milzīga ēka, ko būvējām piecarpus gadus, un tādu ēku neapšaubāmi ir ļoti sarežģīti dažās dienās nodot ekspluatācijā. Tāpēc ir tikai normāli, ka procesā ir konstatētas atkāpes, ko būvnieki ir gatavi, maksimums, divu mēnešu laikā novērst un ēku nodot ekspluatācijā,” saka Eklons.

Eklons gan atzīst, ka atsevišķi risinājumi jau ieprojektēti neatbilstoši likumam. Viens no projekta autoriem, arhitekts Mārcis Mežulis tomēr uzskata - jāņem vērā, ka ēka ir ļoti netipiska un sarežģīta. Runājot par ugunsdzēsēju izbrāķētajām kāpnēm, Mežulis skaidro, ka centušies pēc iespējas pieturēties pie Gunāra Birkerta projekta un iecerētās apdares. Par to cerējuši panākt kompromisu arī ar ugunsdzēsējiem.

Par spīti sarežģījumiem, sestdien plānotā Grāmatu draugu ķēde no vecās bibliotēkas uz jauno notiks - ugunsdzēsēju ieskatā pārkāpumi nav tik nopietni, lai to atceltu. Tiesa, ēkas iekšpusē ķēdē stāvēs tikai paši bibliotekāri. Kultūras ministrijas pārstāvis Indriķis Builis skaidro, ka dažas stundas iekšā laidīs mazas cilvēku grupiņas, kam vispirms būs jāreģistrējas un jānoklausās drošības instrukcija.

Nākamā iespēja ielūkoties bibliotēkas iekšienē varētu būt aprīlī, kad ēka būs nodota ekspluatācijā un tajā sāksies pirmie pasākumi. Taču sestdien Gaismas pils formālā atklāšana notiks ēkas ārpusē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti