Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

ASV kvadraciklus lieto Austrumu pierobežā

Turpinās kūdras un meža dzēšanas darbi Kurzemē

REPORTĀŽA: Sadūmojums no meža un kūdras ugunsgrēka sasniedzis Saldu un Talsus

Sadūmojums no meža un kūdras ugunsgrēka, kas joprojām tiek dzēsts Kurzemē, sasniedzis arī Saldu un Talsus. Dzēšanas darbu trešajā diennaktī tiek papildināts ugunsdzēsēju skaits.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) piektdien, 20.jūlijā, palielināja ugunsgrēka dzēšanā iesaistīto ugunsdzēsēju glābēju skaitu no 60 līdz 90. Notikuma vietā strādā ugunsdzēsības autocisternas un cita speciālā tehnika. Izveidota gandrīz 10 kilometru gara šļūteņu līnija ūdenspadeves nodrošināšanai, informē dienestā.

Dzēšanas darbi notiek no trīs pusēm. Ugunsdzēsēji uzmanīgi virzās uz ugunsgrēka epicentru. Uz vietas strādā speciālisti no visiem reģioniem. Piektdien pievienojās arī ugunsdzēsēji arī no Latgales. Viņi visi ir speciālisti ar pieredzi, jo kūdras degšana ir īpaši bīstama – var izdegt zemāki slāņi, veidojot bedres, ko nevar pamanīt. Var iestrēgt tehnika un iekrist cilvēki.

VUGD pārstāve Inta Palkavniece Latvijas Televīzijai (LTV) atzina, ka piektdien notiek intensīvākais darbs ugunsgrēka ierobežošanā. 

Talsu novada Valdgales pagasta plašā meža ugunsgrēka sadūmojums pa dienu bija jūtams arī vairāk nekā 35 kilometru attālumā no degšanas vietas.

Sadūmojums sasniedzis Saldu un Talsus, speciālisti brīdina Kurzemes iedzīvotājus – mainīgā vēja dēļ dūmu smaka var izplatīties tālāk.

LTV uzrunātie vietējie iedzīvotāji uzskata, ka situācija ir nopietna:

Veselības inspekcijā norāda, ka nav definēts konkrēts līmenis piedūmojumam, kas var pasliktināt veselību – tas var atšķirties katram cilvēkam individuāli,

tāpēc katrs aicināts pats novērtēt savu veselības stāvokli un sekot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ieteikumiem.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta speciāliste Inta PalkavnieceElla Semjonova
"Var redzēt notikuma vietā, ka, mainoties vējam, mainās arī sadūmojums. Vējš nes sadūmojumu uz citām pilsētām Kurzemē. Iedzīvotājiem nav pamata bažām, ka liesmas strauji izplatās uz tuvākajām pilsētām, jo tā nav. Bet, protams, ilgstošas degšanas rezultātā rodas arī sadūmojums. Mēs aicinām iedzīvotājus aiztaisīt logus un durvis, ja viņi jūt sadūmojumu, neuzturēties tiešā piedūmojumā. Un, ja viņi jūt, ka viņiem ir kādas sūdzības par veselību, nekavējoties konsultēties ar mediķiem," saka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta speciāliste Inta Palkavniece.

 

Mainīgā vēja dēļ uguns parādās vietās, kur liesmas bija ierobežotas.

Intensīvo darbu dēļ blakus ezeros un upēs ir pazeminājies ūdens līmenis. Ugunsdzēsēji saka – tas nav kritiski. Apkārtnē ir vēl vairākas vietas, kur ņemt ūdeni.

Uguns liesmu savaldīšanā iesaistījušies arī Valsts meža dienesta, Nacionālo bruņoto spēku (NBS), Zemessardzes un citu dienestu darbinieki. Lielu ieguldījumu sniedz helikopteru iesaiste, ko nodrošināja Valsts robežsardze, NBS un Lietuvas dienesti.

NBS helikopteri savu darbu uz vietas piektdien pabeidza.

Lidaparātiem ir nepieciešama apkope, tāpēc tie devās uz Lielvārdi. Ja būs nepieciešamība, tie drīz varēs atkal atgriezties.

VUGD atzīst, ka vairākas privātpersonas un uzņēmēji palīdzējuši ar tehnisko nodrošinājumu, piemēram, piegādājot lielgabarīta sūkni ar 400 metru šļūteņu līniju, kā arī ūdensvedējus, traktorus un meža tehniku. Vairākas privātpersonas piedāvājušas palīdzību ugunsgrēka dzēšanā. Pašlaik tā netiek izmantota, jo situācija notikuma vietā ir sarežģīta un cilvēkiem bez ekipējuma un zināšanām ugunsgrēku dzēšanā ir bīstama.

Piektdien pēcpusdienā Talsu pusē lija lietus, taču pagaidām ir grūti pateikt, vai un kā tas palīdzēja cīņā ar liesmām.

Degošais kūdras purvs pieder dāņu uzņēmumam SIA “Pindstrup Latvia”. Uzņēmuma darbinieki piedalās uguns dzēšanā. Palīgi pieaicināti arī no citiem kūdras ieguves uzņēmumiem. Ugunsgrēka izcelšanās vieta SIA “Pindstrup Latvia” ir zināma, tomēr tieši kas bijis par iemeslu ugunsnelaimei, pagaidām nav skaidrs, Latvijas Televīzijai pastāstīja “Pindstrup Latvia” pārstāvis Endijs Ločmelis.

“Tur atradās kūdras kaudzes. Darbinieki bija blakus, un nekavējoties tika iesaistīta dzēšanas tehnika, diemžēl, dzēšot vienu kaudzi, traktors pārdegušu vadu dēļ noslāpa un pats gāja bojā ar aizmugurējo dzēšanas piekabi. Uguns pārņēma arī šo traktoru, un tas pastiprināja uguns izplatību, kaut gan tajā brīdī bija jau diezgan plašā teritorijā uguns,” pastāstīja Ločmelis.

Ziņas par ugunsgrēku Talsu pusē dienests saņēma otrdienas, 17.jūlija, vakarā. Jau trešdien no savām mājām bija evakuēti lielākā daļa netālā Stiklu ciemata iedzīvotāju, tostarp tur esošā bērnunama iemītnieki. Mājās palikušie lielākoties ir vecāka gadagājuma cilvēki. Zināms, ka trešdien dzēšanas darbos cietis ugunsdzēsējs.

Eiropas Savienības Vides monitoringa programmas "Copernicus" informācija liecina, ka ceturtdienas vakarā Valdgales pagastā izdegušā meža un purva platība sasniedza 715 hektārus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt