Panorāma

Braže pirmajā ārvalstu vizītē apmeklē Ukrainu

Panorāma

VID aptur PVN izkrāpējus taksometru pakalpojumu jomā

Uz austrumu robežas sāk veidot aizsarggrāvjus

Uz Latvijas austrumu robežas iespējamo pretinieku apturēšanai sāk veidot aizsarggrāvjus

Šobrīd uzsākta Latvijas austrumu robežas militārā stiprināšana un pretmobilitātes plāna īstenošana. Tā ir daļa no Baltijas aizsardzības līnijas izveides, kas gar visu Krievijas un Baltkrievijas robežu ietvers Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vienību atbalsta punktu izveidi – aizsardzības pozīcijas karavīriem un nocietinātas aizsardzības pozīcijas, dažādus šķēršļus, prettanku grāvjus, munīcijas un mīnu noliktavas.

Tuvāko piecu gadu laikā šiem pasākumiem aizsardzības nozare atvēlēs 303 miljonus eiro. Šogad plānā paredzēto pasākumu īstenošanai paredzēti 25 miljoni eiro.

Šodien Latvijas austrumu pierobežā uzsākta pirmās pretmobilitātes līnijas izbūve. Netālu no Terehovas robežkontroles punkta, pārsimts metrus no robežas tika izrakts pirmais prettanku grāvis, kas neļautu tehnikai pārvietoties pār meža ceļu.

Atkarībā no katras konkrētās vietas reljefa un situācijas prettanku grāvjiem ir dažādi izmēri. Tas tiek veidots aptuveni divus metrus augsts un trīs metrus plats, lai pretinieka bruņotā tehnika to nevarētu šķērsot. 

Šie prettanku grāvji ir tikai maza daļa no austrumu robežas stiprināšanas plāna un iecerētās Baltijas aizsardzības līnijas izveides. 

NBS inženierinspektors, pulkvežleitnants Kaspars Lazdiņš par pretmobilitātes pasākumiem
00:00 / 00:50
Lejuplādēt

NBS inženierinspektors, pulkvežleitnants Kaspars Lazdiņš stāstīja: "Pretmobilitāte var izpausties dažādos veidos, mēs varam izmantot dažādus šķēršļus. (..) Mēs pārsvarā koncentrējamies miera laikā uz šāda veida nesprāgstošiem šķēršļiem. Šī ir juridiskās personas zeme, tā ir brīvprātības principa vienošanās, ka viņš atļauj izrakt šo grāvi šeit, un viņš tur joprojām patur visas tiesības uz šo zemes gabalu. Mēs sākotnēji koncentrēsimies uz pirmo aizsardzības līniju, kas būs gar pašu robežu. Gar robežu mēs plānojam izveidot šādus prettanku grāvjus, kas jau pašreiz šeit top, un tad tas tiktu pastiprināts ar "pūķa zobiem" – arī tas būs piemērots katram apvidum atsevišķi. Mēs arī paredzam ne tikai izmantot mūsu pašu resursus, bet arī piesaistīt civilos komersantus, tādā veidā arī pastiprinot mūsu kopīgās Latvijas spējas."

NBS apzinājuši vēl virkni pierobežas ceļu, kuri būs jāpārrok. Pašlaik turpinās darbu saskaņošana ar robežsardzi un zemes īpašniekiem. Citviet aizsardzības līnija tiks stiprināta ar tā sauktajiem prettanku metāla "ežiem", betona blokiem, "pūķa zobiem" un ar smiltīm pildītiem bastioniem. 

NBS plāno iegādāties arī prettanku mīnas. Taču sprāgstošie šķēršļi netiks izvietoti, kamēr vien nepastāvēs tieši kara draudi. "Fiziski neviena mīna ārā neatradīsies, kamēr nesākas karš," piebilda NBS pārstāvis Lazdiņš.

KONTEKSTS:

Latvijas, Lietuvas un Igaunijas aizsardzības ministri janvārī parakstīja vienošanos par Baltijas aizsardzības līnijas izveidi, lai stiprinātu Baltijas valstu un NATO austrumu robežu. Baltijas aizsardzības līnija tiks būvēta koordinēti, taču katra valsts to darīs par saviem budžeta līdzekļiem. 

Baltijas aizsardzības līnija būtiski stiprinās Baltijas valstu spējas militāri aizsargāt savas robežas un aizkavēs Krievijas iespējas īstenot ātras militāras operācijas. Līnijas izbūve saskan ar NATO aizsardzības plāniem.

Latvijas valdība apstiprinājusi austrumu robežas militārās stiprināšanas un pretmobilitātes plānu, kas piecu gadu laikā robežas stiprināšanā paredz ieguldīt 303 miljonus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti