REPORTĀŽA: «Kā diena pret nakti» – Skrundas poligona «Mežaine» pārvērtības

No 8. līdz 13. septembrim Kurzemē notiks Zemessardzes lauka taktisko mācību “Zobens 2020” aktīvā fāze. Militārās mācības tiek organizētas sadarbībā ar policiju, robežsardzi, Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēkiem un Nodrošinājuma pavēlniecību, trenējot sadarbību un savstarpējo savietojamību kopīgo spēju pilnveidošanai. Viena no mācību norises vietām ir Skrundā esošais poligons „Mežaine”. Kā pēdējo divu gadu laikā mainījusies šī vieta un kādas iespējas piedāvā?

Militārajās mācībās piedalīsies vairāk nekā 800 karavīri un zemessargi no Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes un Zemessardzes 1. Rīgas brigādes, pārstāvji no Lietuvas Bruņoto spēku Brīvprātīgo aizsardzības spēkiem un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas.

REPORTĀŽA: «Kā diena pret nakti» – Skrundas poligona «Mežaine» pārvērtībasInga Ozola

Mācības līdz nedēļas beigām notiks Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes atbildības teritorijā – Liepājā, Ventspilī, Kuldīgā, Dobelē, Jelgavā un Skrundas novadā poligonā „Mežaine”.  

Andris Rieksts

„Mēs šeit, Skrundas novada poligonā “Mežaine”, esam no 2018. gada aprīļa. Pirmajā talkā piedalījās Valsts prezidents. Pa diviem gadiem mums ir izdevies sakārtot vidi, ainavu, ir izdevies izvākt būvgružus, novākt bīstamos atkritumus. Latvijā mums tas nav nekāds brīnums par šīfera jumtiem un azbestu, bet sabiedrotie, ienākot uz mācībām, redzot, ka te ir azbests... tas sākotnēji radīja problēmas. Arī ar to esam tikuši galā, gaidām mērījumus un ceram, ka poligonu varēs piedāvāt sabiedrotajiem,” stāstīja Zemessardzes 4. brigādes komandieris Andris Rieksts. 

Nu jau sakoptajā Skrundas poligonā ir arī dīķis, kur veidojas atpūtas vieta karavīriem.

No pamestas, aizaugušas un pilnīgi degradētas vides, kas vairākas reizes mainījusi saimniekus, 45 hektārus lielā Skrundas poligona teritorija divu gadu laikā ieguvusi pilnīgi citas aprises, ainavā redzams nopļauts zālājs, izcirsti krūmi un pakāpeniski tiek novāktas bīstamās ēkas, arī bijusī katlu māja un citas būves, savukārt no daudzdzīvokļu ēkām, kas tiek izmantotas mācībām, izvākti atkritumi.

Pašlaik notiek apjomīgi darbi un sākusies šautuves izbūve, stāsta komandieris.

„Mēs esam uzsākuši šautuves projekta izbūvi. Tuvākajā laikā, ceru – trīs mēnešos, taps 50 metru šautuve 100 metrus plata, 300 metru šautuve 50 metrus plata un 100 metru šautuve 50 metrus plata. Pirmo šautuvi plānots izmantot Jaunsardzes vajadzībām un valsts aizsardzības mācībām, protams, izmantos arī pārējās šautuves. Varēs vienuviet trenēties,” stāstīja Rieksts.

Savukārt Skrundas 2. vidusskolas ēka, kas padomju laikā atradās poligona teritorijā, atkal kalpos mācību mērķiem.

Trešdaļu no ēkas jau izdevies sakārtot, atjaunot vecās koka grīdas un veikt nepieciešamo labiekārtojumu, darbi turpināsies.

“Pēc gada, nākamā gada 1. septembrī, tiks pabeigta mācību bāzes renovācijas otrā kārta. Šī būs centrālā vieta Kurzemes brigādes zemessargu apmācībai. Mēs jau tagad izmantojam, varam uzņemt 160 cilvēkus mācību klasēs. Āra teltī varam izguldīt 100 cilvēkus, bet otrajā stāvā telpās 60 cilvēkus,” stāstīja Rieksts.

Kamēr nav izbūvētas kopmītnes Rudbāržos, kur muižas ēkā iecerēts veidot kadetu skolu, kadetu vajadzībām sākotnēji izmantos tieši Skrundas poligona „Mežaini”, skaidroja komandieris Rieksts.

“Tas ir sākotnējais plāns, kamēr nav dzīvojamā platība izbūvēta pirmajiem diviem kursiem Rudbāržos, šo infrastruktūru pirmos divus gadus izmantot kadetu kopmītnēm,” skaidroja Rieksts.

“Poligonā esmu bijis arī iepriekš, redzēju, kā bija aizaudzis, žēl bija skatīties. Esmu te no 2019. gada, aptuveni 11 mēneši pagājuši.

Tā ir kā diena pret nakti, tādas pārmaiņas. Viss tiek sakārtots, arī komandieris mums strādā ar lielu entuziasmu, tāpēc viss strauji notiek,” atzina Skrundas poligona atbalsta daļas galvenais speciālists Ivars Augusts.

Vecākais zemessargs Aivars Cimmermanis piebilda, ka viņš ir “kuldīdznieks, bet šo vietu labi atceros, jo es te apsargāju vēl laikā, kad te bija krievu poligons. Tagad ir iztīrīti aizaugušie meži, apkoptas mājas; te bija purvains, vietām neizbraucams, tagad ir labāk.”

Skrundas poligonā mācību laikā atrodas brigādes štābs. Militārajās mācībās „Zobens 2020” tiek iesaistītas arī mācību teritorijā esošo pilsētu pašvaldības, lai stiprinātu civilās aizsardzības komisijās iesaistīto institūciju sadarbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt