Dienas ziņas

Atgriežas no Anglijas un palīdz jaunajām māmiņām

Dienas ziņas

Olaines pagastā lielā platībā deg mežs

Raunas novada «Mazputnēnu» saimniecībā gaida Lieldienas

Raunas novada «Mazputnēnu» saimniecībā vistu pircēju netrūkst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jau teju 25 gadus Raunas pusē saimnieko ģimene, kas dzīvi Rīgā iemainījusi pret nezināmu izaicinājumu laukos. Pamazām pievērsušies putnkopībai, un nu jau šajā nozarē uzkrāta pamatīga pieredze. Ģimenes stiprais balsts ir meitas, kuras gatavas iesākto turpināt.

"Mazputnēnu" saimniecībā katras šķirnes un krāsas vistiņas izvietotas savā novietnē.

"Kādreiz daudz gribēja tos mazos cālīšus pirkt, tagad sapratuši, ka vieglāk nopirkt dārgāk vistiņu, un izpaliek viens process un vieglāks darbiņš līdz olai," stāsta saimniece Kristīne Berga. 

Aprūpētie mājputni "Mazputnēnu" saimniecībā mitinās īpaši pielāgotā fermā, kādreiz šeit atradies kolhoza zirgu stallis. Pavasara sākumā mazos cālīšus saimnieki iegādājas no sadarbības partneriem Lietuvā. Kad tie paaugušies, aizvien netrūkst lauku sētu saimnieku, kuri vēlas audzēt vistas. 

"Daudzi pārnāk no pilsētas uz laukiem, un tie ir arī jaunieši, un tie ņem pirmo reizi un eksperimentē. Cilvēki pārsvarā pāriet uz lauku olām un negrib veikala olas,"

stāsta Berga. 

Vēlme ēst pašu audzētu produktu mūsdienās aizvien vairāk mudina cilvēkus pievērsties mājputnu turēšanai. Lai vistas dētu un olas būtu vērtīgas, svarīgi putnus pareizi barot. Nevajadzētu pilnībā atteikties no kombinētās spēkbarības. Vistas būs ļoti priecīgas, ja laiku varēs pavadīt svaigā gaisā, tad gan saimes drošībai vajadzētu arī gaili. 

"Ar gaili viņas ir savāktākas kopumā, bet tad viņas iet katra savu ceļu. Varbūt procesa pēc jau vien tas gailis ir vajadzīgs," saka Berga.

"Mazputnēnu" saimniecībā īpaši svētki ik gadu ir Lieldienas. Lai gan darba šajās dienās vienmēr ir daudz, svētku galdā ikreiz tiek celtas pašu vistu izdētās un savām rokām krāsotās olas.

"Mēs ap 60 olām nokrāsojam, visādi eksperimentējam, tas ir rituāls. Noteikti saistīts ar mūsu nodarbošanos. Esam eksperimentējuši ar veikala krāsām, bet laikam ar sīpolu mizām sanāk visinteresantākās, tad pieliek visādus zaļumus, visādas lapiņas, tad tās ir visinteresantākās," stāsta saimniece.

Mājputnu aprūpēšanā "Mazputnēnu" saimniecībā pašlaik ir iesaistījusies visa ģimene - gan vecāki, gan arī trīs meitas. Vecākā no viņām Kristīne, teic, ka, lai gan pašlaik strādā arī algotu darbu, saimniecībā aizritējusi visa bērnība, tāpēc būtu žēl to kādām atdot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti