Labrīt

Pandēmija ievieš ievērojamas korekcijas mazumtirdzniecības jaunpienācēju plānos

Labrīt

Re:Check pēta: biežākās inficēšanās vietas, brīvprātīgā vakcinācija, senlietu glabāšana

RAKUS vadītājs: Covid trešajā vilnī nāksies vēl straujāk ierobežot slimnīcas pakalpojumus

RAKUS vadītājs: Covid-19 «trešā viļņa» gadījumā neiztikt bez slimnīcas pakalpojumu ierobežošanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 2 mēnešiem.

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) gatavojas Covid-19 jaunam uzliesmojumam un pacientu pieplūdumam, taču tādā gadījumā nevarēs iztikt bez veselības aprūpes pakalpojumu papildu ierobežošanas, intervijā Latvijas Radio atzina RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

“Paaugstinātas gatavības stadijā esam vairāk nekā gadu. Gada laikā Austrumu slimnīca bijusi viena no galvenajām Covid-19 slimnīcām. Austrumu slimnīcā ir ārstēta aptuveni trešdaļa no visiem Covid-19 pacientiem Latvijā. Arī “otrā viļņa” laikā mūsu kapacitāte bijusi diezgan augsta. Austrumu slimnīcā ir bijis vairāk nekā 430 Covid-19 pacientu gultas,” pastāstīja Paeglītis.

Viņš pauda, ka prognozes saistībā ar jaunu uzliesmojumu ir biedējošas. Tādā gadījumā būs ļoti grūti nodrošināt ārstēšanu visiem Covid-19 pacientiem, atzina slimnīcas vadītājs.

Viņš skaidroja, ka pacientu ārstēšana nav atkarīga no tehniskajiem resursiem un pieejamām gultasvietām, bet svarīgākais ir medicīnas personāls.

“Protams, ar vakcinēšanos mums ir ļoti labi izdevies samazināt saslimstību mediķu vidū slimnīcā.

Covid-19 “otrā viļņa” pīķī mums slimoja un bija karantīnā gandrīz 300 darbinieki. Šobrīd tie ir nedaudz virs 60. Tas, protams, ir arī atspaids šobrīd, jo darbinieku resursi ir daudz pieejamāki,” sacīja Paeglītis.

Jauna Covid-19 uzliesmojuma gadījumā, visticamāk, slimnīcā nevarēs iztikt bez veselības aprūpes pakalpojumu papildu ierobežošanas, atzina Austrumu slimnīcas vadītājs.

Viņš atgādināja, ka pašlaik slimnīcā nav ierobežota onkoloģisko pacientu aprūpe. “Bet, ja “trešais vilnis” tiešām atnāks, domāju – bez tālākas pakalpojumu ierobežošanas nebūs iespējams nodrošināt ārstēšanu tik lielam pacientu skaitam,” sacīja Paeglītis.

RAKUS raugās uz scenāriju, ka aprīļa beigās Covid-19 pacientu skaits Latvijas slimnīcās varētu pieaugt līdz 1700. Šādā gadījumā Austrumu slimnīcā gultu skaitu nāktos palielināt par 10–20%. “Protams, tas pie nosacījuma, ka visas pārējās slimnīcas turpina ārstēt tikpat daudz pacientu un arī proporcionāli palielina kapacitāti,” viņš piebilda.

Viņš atzina, ka šāds prognozētais scenārijs ir mērens.

Savukārt vēl drūmākas situācijas gadījumā esot jādomā par neatliekamo pacientu ierobežošanu. “Es gan īsti nespēju iedomāties, kā to var izdarīt,” atzina Paeglītis.

Savukārt slimnīcas kapacitāte vakcinācijā ir 2500 potes pret Covid-19 nedēļa. Pašlaik brīžos, kad ir pieejamas vakcīnu devas, bijuši vakcinēti 300 cilvēki dienā, pastāstīja Paeglītis, piebilstot, ka uz poti uzaicinātie seniori ievēro ierašanās grafiku ļoti disciplinēti.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Turklāt Latvijā tiek novērota Covid-19 jaunā celma izteiktāka izplatība. Valdības pieņemtajā ziņojumā par tā saukto luksofora principu noteikts, ka gadījumā, ja jaunais, lipīgākais vīrusa paveids atklāts vismaz 5% no nedēļas laikā pārbaudītajiem vīrusa paraugiem, jāapsver stingrāki ierobežojumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti