PVO amatpersona mudina Latvijā nodrošināt katram pieejamu veselības aprūpi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

To, ka ar nākamgad medicīnai atvēlēto finansējumu ir par maz, lai nodrošinātu kvalitatīvu veselības aprūpi, uzsver arī Pasaules Veselības organizācija (PVO). Tās jaunievēlētais Eiropas Reģionālais direktors Hanss Klūge mudina Latviju samazināt pacientiem uzlikto finanšu slogu un audzēt valsts finansējumu veselības aprūpei.

Atšķirība starp labu un sliktu veselību mūsdienās ir atkarīga no faktoriem, kas ir arī ārpus veselības aprūpes sistēmas, uzskata jaunievēlētais Pasaules Veselības organizācijas Eiropas Reģionālais direktors. Tāpēc dažādiem sektoriem ir jāsadarbojas un veselības aprūpe jāizvirza par valsts prioritāti. Viņš uzsver, ka katrai valstij jārūpējas par to, lai veselības aprūpe ir pieejama katram cilvēka, neatkarīgi no viņa maciņa biezuma.

“Pirmais ir tas, ka ir ārkārtīgi svarīgi nodrošināt universālu veselības aprūpi. Latvijas gadījumā veselības aprūpes nodrošināšanai vajadzētu balstīties uz cilvēka reģistrēto dzīvesvietu, nevis uz viņa ieguldījumu un devumu budžetā,” norādīja PVO pārstāvis.  

“Otra rekomendācija ir saglabāt vienoto pakalpojumu grozu. Pasaules Veselības organizācijas pieredzē ir secināts, ka divu grozu princips ir neefektīvs. Jo, gadījumos, kad cilvēkiem pienākas ierobežotais pakalpojumu grozs, viņi gaidīs, līdz viņi būs vēl slimāki, un tikai tad dosies pie ārsta. Tas valstij izmaksās krietni dārgāk. Tāpēc divu grozu modelis nav ekonomiski izdevīgs. Trešā rekomendācija ir samazināt finanšu slogu pacientiem. Skatoties uz citām Eiropas Savienības (ES) valstīm, tas procents, ko maksā pacients, ir, apmēram, 18%, tas nozīmē, ja jūs maksājat 100 eiro, tad 18 eiro jūs maksājat no savas kabatas. Arī Latvijai būtu jāsasniedz šis citu ES valstu līmenis,” norādīja Klūge.

Vienlaikus Pasaules Veselības organizācija uzsver, ka ar finansējuma palielināšanu vien nepietiek, būtiski ir arī padarīt veselības sistēmu efektīvāku.

“Ja runājam vispārīgi, Eiropas līmenī, ļoti svarīgi ir, piemēram, pacientiem izrakstīt ģenēriskos medikamentus, ne tikai dārgos zīmolus. Protams, tiem jābūt kvalitatīviem, bet šīs zāles lielākoties ir lētākas. Otrs piemērs – daudzas, ja ne lielākajā daļā Eiropas valstu, slimnīcu neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļas ir pārpludinātas ar pacientiem, kurus mierīgi varētu ārstēt primārā veselības aprūpe. Ir jāstiprina ģimenes ārstu loma, kas Latvijā jau notiek, dzirdēju par kapitācijas naudas palielinājumu. Un trešais – jāpaplašina medmāsu profils un pienākumu klāsts,” klāstīja PVO pārstāvis.

Pasaules Veselības organizācija gan atzīst, ka medicīnas darbinieku trūkuma dēļ ārsti un īpaši medmāsas jau tā ir pārslogotas. Medicīniskā personāla trūkums, pēc viņa teiktā, kļuvis par teju galveno veselības nozares izaicinājumu visur Eiropā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti