PVD: Ēdinātājs nav ievērojis personīgās higiēnas prasības Siguldas bērnudārzos «Ieviņa» un «Saulīte»

Ēdināšanas uzņēmums SIA "Baltic Restaurants Latvia" nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs "Ieviņa" un "Saulīte", kā arī Siguldas 1. pamatskolā, informēja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

PVD norādīja, ka iepriekš no pirmsskolas izglītības iestāžu "Ieviņa" un "Saulīte" pavāru rokām pēc to dezinficēšanas ņemti nomazgājumu paraugi laboratorisko izmeklējumu veikšanai. Piektdien, 20. septembrī, saņemti šo izmeklējumu rezultāti, kas uzrāda 'Staphylococcus aureus' jeb zeltainā stafilokoka klātbūtni.

PVD speciāliste Svetlana Aļminoviča Miļjanoviča
00:00 / 00:57
Lejuplādēt
PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis skaidroja, ka atrastais “nav parastas zarnu nūjiņas, tas ir zeltainais stafilokoks, pie tam stafilokoks, kas ir spējīgs producēt toksīnus”.

 

“Ir stafilokoki, kas toksīnu neproducē un nevar izraisīt veselības problēmas, bet šis var, un diezgan nopietnas. [..] Šie rezultāti ir objektīvi pierādījumi tam, ka problēmas pastāv,” uzsvēra Zavadskis.

Savukārt divos nomazgājumu paraugos, kas ņemti no mazgāta un dezinficēta aprīkojuma virsmām pirmsskolas izglītības iestādē "Saulīte" un Siguldas 1. pamatskolā, lai izmeklētu tos uz higiēnas kritērijiem, konstatēta zarnu nūjiņu baktērijas klātbūtne.

"Šodien saņemtie laboratorisko izmeklējumu rezultāti liecina, ka SIA "Baltic Restaurants Latvia", kuri nodrošina ēdināšanas pakalpojumus iepriekš minētajās izglītības iestādēs, tostarp ēdienu gatavošanu, nav ievērojuši personīgās higiēnas prasības, kā arī pieļāvuši pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā," paziņojumā medijiem norāda PVD.

Visi pārējie šobrīd saņemtie nomazgājumu un pārtikas produktu analīžu rezultāti ir negatīvi.

Laboratoriskajai izmeklēšanai uz verotoksigēno E.Coli ir nosūtīti 177 nomazgājumi, no kuriem 80 paraugi ir jau izmeklēti un ir negatīvi – baktērija nav konstatēta. Uz šīs pašas baktērijas klātbūtni nosūtīti arī 28 pārtikas produktu paraugi, no kuriem 11 jau ir izmeklēti un tie ir negatīvi – baktērija nav konstatēta.

Laboratoriskajai izmeklēšanai uz higiēnas kritērijiem nosūtīti 20 nomazgājumi. Visi ir izmeklēti, un četros paraugos konstatēti iepriekš minētie – stafilokoks un zarnu nūjiņa, bet pārējie 16 izmeklētie paraugi ir negatīvi.

“Jautājums, vai tas ir saistīts ar to, ka personāls neievēro personīgo higiēnu, jo atgādināšu, nomazgājumi ir paņemti no rokām pavāriem pēc roku mazgāšanas un dezinfekcijas, vai dezinfekcijas un mazgāšanas līdzekļi, kas tiek izmantoti bērnudārzos, ir neefektīvi. To mēs tagad centīsimies noskaidrot,” sacīja PVD pārstāvis Zavadskis.

Laboratoriskajai izmeklēšanai uz tīrīšanas un dezinfekcijas efektivitāti nosūtīti 50 nomazgājumi, no kuriem izmeklēti ir 17 un visi ir negatīvi.

PVD ir saņēmis arī SIA "Jelgavas augļi" dārzeņu apstrādes cehā ņemto nomazgājumu laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kā arī divu pārtikas produktu paraugu analīžu rezultātus. Tie visi ir negatīvi un neuzrāda verotoksigēnās E.Coli klātbūtni. 

Vēl tiek gaidīti četru pārtikas produktu paraugu laboratorisko izmeklējumu rezultāti. Ja arī tie būs negatīvi, uzņēmums pēc neatbilstību novēršanas varēs atsākt dārzeņu apstrādes ceha darbu, norādīja PVD.

KONTEKSTS:

Zarnu infekcijas simptomi konstatēti bērniem un darbiniekiem piecos Siguldas bērnudārzos, kur ēdinātājs ir "Baltic Restaurants Latvia". Līdz ceturtdienai, 19. septembrim, kopējais epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā atklāto cilvēku skaits ar zarnu infekcijas slimību simptomiem bija 36, tostarp bija 32 bērni un četri pirmsskolas izglītības iestāžu darbinieki, liecināja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultāti. 

Zarnu infekcija laboratoriski apstiprināta pieciem bērniem un vienam darbiniekam. Infekcijas gadījumi, kas apstiprināti laboratoriski, ir saistīti ar trim Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēm, kuras SPKC atturējās minēt. Tāpat SPKC rezultāti liecināja, ka četriem bērniem divās Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēs konstatēta salmonelozi izraisošā baktērija salmonella. Arī šos bērnudārzus SPKC neminēja, taču pašvaldībā norādīja, ka ar salmonelozi saslimis viens "Ieviņas" un trīs "Tornīšu" audzēkņi. 

PVD un SPKC turpina meklēt infekcijas izplatības cēloni. Izmeklēšanu sākusi arī Valsts policija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt