Panorāma

Bez iesnieguma vai pilnvaras ziņas nesniedz

Panorāma

EP rosina noteikt atceres dienu cīnītājiem pret totalitārismu

Iesniegums policijā par salmonellu

Divu Siguldas bērnudārzu audzēkņiem konstatē salmonelozi

Izmeklējot zarnu nūjiņas izraisītās infekcijas uzliesmojumu Siguldas pusē, četriem bērniem divās pirmsskolas izglītības iestādēs konstatēta salmoneloze, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) jaunākie epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultāti. 

SPKC portālam LSM.lv atturējās minēt to, kuru bērnudārzu audzēkņiem konstatēta saslimšana ar salmonelozi, taču Siguldas novada pašvaldība paziņojumā medijiem norādīja, ka no četriem bērniem septembra sākumā viens uzsāka mācības bērnudārzā "Ieviņa", bet trīs – bērnudārzā "Tornīši".

Siguldas novada pašvaldībā atzīmēja, ka šie četri bērni nedēļu neapmeklē bērnudārzu. Pašvaldība, atsaucoties uz SPKC sniegto informāciju, norādīja arī, ka bērnu inficēšanās varētu būt notikusi dažādos laikos no 7. septembra. Patlaban bērni ārstējas ģimenes ārsta uzraudzībā, norādīja pašvaldībā.

 Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniece Līga Sausiņa
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

Ņemot vērā Siguldas pusē konstatēto vairāku cilvēku saslimšanu ar zarnu infekciju un arī ar nupat konstatēto četru bērnu saslimšanu ar salmonelozi, Siguldas novada pašvaldība vērsusies ar iesniegumu Valsts policijā, lūdzot "pastiprināti izmeklēt iespējamo saistību starp šiem diviem inficēšanās gadījumiem".

"Ņemot vērā to, ka vienā pilsētā vienlaicīgi parādās divas šādas infekcijas, mēs esam bažīgi. Šobrīd nav viennozīmīga pamata, ko norāda arī SPKC, to sasaistīt ar ēdinātāju, bet mēs gribam būt pilnīgi droši. Tāpēc esam vērsušies policijā pēc palīdzības.

Esam lūguši arī pēc iespējas drīzāk dot slēdzienu par abām infekcijām SPKC, lai varam attiecīgi pieņemt lēmumus un nodrošināt mūsu bērnu drošību," teica Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniece Līga Sausiņa.

Valsts policijā portālu LSM.lv informēja, ka policija ir saņēmusi Siguldas novada pašvaldības iesniegumu, un turpina aktīvu darbu šonedēļ uzsāktajā kriminālprocesa ietvaros, sadarbojoties ar SPKC un Pārtikas un veterināro dienestu (PVD). 

Tikmēr SPKC turpina pastiprinātu akūtu zarnu infekciju monitoringu Siguldā un Siguldas novadā dzīvojošiem bērniem. Diennakts laikā saņemta informācija par vēl diviem bērniem, kuri vērsušies pēc medicīniskās palīdzības ar zarnu infekcijas slimības simptomiem un turpina ārstēšanu ambulatori.

Līdz ar to kopējais epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā atklāto cilvēku skaits ar zarnu infekcijas slimību simptomiem ir 36, tostarp ir 32 bērni un četri pirmsskolas izglītības iestāžu darbinieki.

Infekcija laboratoriski apstiprināta pieciem bērniem un vienam darbiniekam. Infekcijas gadījumi, kas apstiprināti laboratoriski, ir saistīti ar trim Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēm, kuras SPKC atturējās minēt.

Kopš saslimstības sākuma smagas infekcijas komplikācijas – hemolītiski urēmiskais sindroms (HUS) – gadījumu skaits nepieaug, liecina SPKC informācija.

KONTEKSTS:

Zarnu infekcijas simptomi konstatēti bērniem un darbiniekiem piecos Siguldas bērnudārzos, kur ēdinātājs ir "Baltic Restaurants Latvia". Pārtikas un veterinārais dienests un SPKC turpina meklēt infekcijas izplatības cēloni. Izmeklēšanu sākusi arī Valsts policija. 

SPKC informācija liecina, ka salmonelozes pazīmes ir slikta dūša, vemšana, krampji, caureja, drudzis, galvassāpes. Ja slimība noris smagā formā, vai arī, ja saslimušais ir mazs bērns, liels šķidruma zudums var izraisīt smagu organisma atūdeņošanos. Salmonelozes simptomi parādās 6 - 72 stundas pēc inficēšanās. Bieži vien salmoneloze noris smagā formā un var būt nepieciešama slimnieka hospitalizācija. Maziem bērniem, cilvēkiem gados un cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu ir lielāka iespējamība saslimt ar salmonelozi.

Savukārt šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītās infekcijas simptomi ir, sākot no vieglas līdz smagai asiņainai caurejai, lielākoties bez drudža. Var būt krampjveida sāpes vēderā, vemšana. Aptuveni 8% pacientu (bērni, kas jaunāki par pieciem gadiem un gados vecāki cilvēki ir visuzņēmīgākie) var attīstīties HUS, kam raksturīga akūta nieru mazspēja, asiņošana un neiroloģiski simptomi. Antibiotiku terapija nav derīga, tā pat varētu veicināt HUS attīstību, liecina SPKC informācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt