Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Laukos meklē finansiālas iespējas ēku renovācijai

Priekuļu novadā nevedas ar namu apsaimniekošanu - veidos pašvaldības uzņēmumu

Jau vairākus gadus valsts iestādes un pašvaldības meklē risinājumus, kā veicināt daudzdzīvokļu māju siltināšanu un renovāciju. Pašlaik tā vajadzīga vairāk nekā 20 000 ēkām visā Latvijā. Kamēr lielajās pilsētās, piesaistot Eiropas fondu līdzekļus, ik gadu renovē vairākus desmitus daudzdzīvokļu namu, ir lauku reģioni, kuros šādi darbi netiek veikti. Tāda situācija ir arī Priekuļu novada Liepas ciemā.

Liepas ciemā ir vairāk nekā 2000 iedzīvotāju, no kuriem liela daļa dzīvo 1950. gadu beigās celtajās paneļu un ķieģeļu daudzīvokļu mājās. Tādu Liepā ir vairāk nekā 40% no visa dzīvojamā fonda.

Ēkas jau savu laiku nokalpojušas, un tām steidzami nepieciešama renovācija, lai uzlabotu namu tehnisko stāvokli.

“'Ēku tehniskais stāvokli lielā mērā atkarīgs no jumta. Tie ir mainīti pirms 20 gadiem un savu laiku jau nokalpojuši. Tagad ir tiešām jādomā, ko darīt ar jumtiem. Vēl mums sāk parādīties problēmas ar balkoniem,” stāsta Priekuļu novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks Ralfs Saļmo.

Daudzdzīvokļu namus Liepā apsaimnieko pašvaldība, taču piesaistīt Eiropas Savienības (ES) finansējumu ēku renovācijas projektu realizācijai var tikai komersants, tostarp gan pašvaldības kapitālsabiedrība, gan arī iedzīvotāju dibinātas biedrības. Tādu Liepā nav.

Arī paši dzīvokļu īpašnieki par nama apsaimniekošanas jautājumiem nespēj pieņemt kopīgus lēmumus, un lielākā daļa uzskata, ka mājas siltināšana izmaksā pārāk dārgi un tā nav vajadzīga.

Par daudzdzīvokļu nama energoefektivitātes paaugstināšanas projekta uzsākšanu jānobalso vismaz 51% dzīvokļu īpašnieku, bet visbiežāk tik daudz iedzīvotāju uz kopsapulcēm pat neierodas.

“Cilvēkus biedē tas, ka viņiem būs kaut kādas kredītsaistības uz ilgu laiku, jo nestabilā situācija darba tirgū, kas viņus biedē, un nodokļu sistēma, kas mums ir, - tas ir viss, kas to situāciju pasliktina. Mēs saprotam, ka mēs esam iestrēguši uz šī visa, nevaram tās kopsapulces dabūt, to 51% , lai mēs virzītos tālāk, jo patiešām ir bēdīga situācija,” sacīja Liepas pagasta pārvaldes vadītāja Evita Šīrante.

Lai būtu iespēja daudzdzīvokļu namu renovācijai piesaistīt Eiropas Savienības līdzekļus, Priekuļu novada pašvaldība drīzumā veidos kapitālsabiedrību - līdzīgi, kā tas ir citās pašvaldībās.

Valmierā, kur darbojas “Valmieras namsaimnieks”, no padomju laika daudzdzīvokļu māju renovēta jau vairāk nekā trešdaļa, tiesa gan - pilsētā aktīvi darbojas arī biedrības un māju pārvaldnieki, kas piesaista līdzekļus energoefektivitātes projektu īstenošanai.

“Iepriekšējā renovācijas periodā atbalsts bija krietni lielāks, tagad ir mazāks, bet pēc tam - pēc 2022. gada jau tas vairs nebūs vispār. Tie, kas nesaņemsies līdz tam, tad nu būs jādomā pašiem,” norāda SIA “Valmieras namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs Valdis Jēgers.

2014.- 2020. gada plānošanas periodā ES fondos daudzdzīvokļu māju renovācijai pieejami aptuveni 150 miljoni eiro, kas paredzēti vairāk nekā 1000 ēku siltināšanai. Un šajā termiņā iesniegt kādu projektu vēl cer pagūt arī Priekuļu novada pašvaldība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt