Premjers un LIZDA vienojas par bērnudārzu pedagogu algu finansēšanu

Mainīt bērnudārzu pedagogu darba samaksas modeļi ceturtdien, 12.jūlijā, vienojušies  premjers Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība) un Izglītības darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pārstāvji.

Nevienlīdzība starp skolu un pirmsskolu pedagogu algām pastāv jau kopš 1996. gada. Jūnijā LIZDA iesniedza valdībai vairāk nekā 42 000 parakstu par bērnudārzu pedagogu darba samaksas modeļa maiņu.

Pedagogiem, kuri strādā ar bērniem vecuma posmā no 1,5 līdz 4 gadiem, atalgojumu nodrošina no pašvaldību budžeta. Līdz ar to atalgojuma apmēru ietekmē katras pašvaldības finansiālās iespējas. Skolas pedagogiem algas dotē valsts. Turklāt bērnudārzu skolotājiem par mazāku algu jāstrādā 40 stundas nedēļā, bet skolas pedagogiem – 30.

Premjers atzina, ka nevar būt tāda nevienlīdzība un jārada vienota sistēma, kā bija iecerēts jau šīs valdības rīcības plānā.

LIZDA vadītāja Inga Vanaga atzina, ka bērnudārzu pedagogu algu izlīdzināšanai nepieciešami 70 miljoni eiro gadā un arodbiedrība saprot, ka tā ir liela summa, tāpēc piekrīt pakāpeniskai pārejai uz valsts finansējumu bērnudārzu pedagogu algām.

Valdība jautājumu par pakāpenisku pirmsskolu pedagogu algu finansēšanas pāriešanu valsts paspārnē var izskatīt līdz augusta beigām, lai jau no 2019. gada 1.janvāra valsts apmaksātu bērnudārzu skolotājiem 4 stundas nedēļā, atzina premjers.

KONTEKSTS:

2016.gada vasarā valdība lēma paaugstināt pedagogu atalgojumu, nosakot, ka tas pakāpeniski katru gadu pieaugs, bet šis lēmums neattiecās uz pirmsskolas pedagogiem, jo pedagogiem, kuri strādā ar bērniem vecuma posmā 1,5 – 4 gadi, atalgojumu nodrošina no pašvaldību budžeta.

Ar šo lēmumu palielināja pirmsskolas pedagogu darba slodzi, kas atbilst vienai mēneša darba algas likmei, no 30 stundām nedēļā uz 40 stundām, un zemākā mēneša darba algas likme bija noteikta 620 eiro (atsevišķos gadījumos pat 560 eiro). Tikmēr vispārizglītojošo iestāžu pedagogiem darba algas likme tika noteikta – 680 eiro, kas katru gadu tiks palielināta.

LIZDA pēc šī lēmuma pieņemšanas aicināja pašvaldības atrast finansējumu, lai bērnudārzu pedagogiem algas tomēr tiktu paaugstinātas līdzvērtīgi skolu pedagogu algu paaugstinājumam, bet, ņemot vērā, ka katras pašvaldības finansiālās iespējas ir atšķirīgas, daudzviet tas nenotika.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti