Dienas ziņas

Skrundā svin karoga dienu

Dienas ziņas

Atlaistie darbinieki pieprasa atjaunot viņus darbā

Preiļu jaunieši diskutē par barikāžu laiku

Preiļu jaunieši diskutē par barikāžu laiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ik gadu janvārī vairāk runājam par 1991.gada janvāra barikāžu laiku un daudziem tā dalībniekiem atmiņas ir piepildītas. Taču  jauniešiem nereti rodas jautājumi, uz kuriem atbildes ne vienmēr var rast vēstures grāmatās. Noslēdzoties barikāžu atceres mēnesim, Preiļu 1.pamatskolā gan skolēni, gan to dienu aculiecinieki mēģināja palūkoties uz 1991.gada notikumiem mūsdienu skatījumā.

Barikāžu atceres pasākumi Preiļos notiek katru gadu, taču šogad pirmo reizi tam bija cita forma - diskusija, kuras tēmas izvēlējās Preiļu novada jaunieši. Piedalīties sarunā tika aicināti arī šī vēsturiskā notikuma dalībnieki.

Pagājušajā gadā, gatavojoties akreditācijai, veicām jauniešu anketēšanu, tad šoreiz respektējām viedokli, ka jaunieši paši kaut ko grib organizēt un paši iesaistīties, un tieši tāpēc tika uzaicināta tāda mērķauditorija - viņiem pašiem tika lūgts domāt par problemātiskiem jautājumiem, par ko viņi gribētu diskutēt (..) Viņi paši uzaicināja tos cilvēkus, kuri brauca vai arī varbūt dažiem neatsaucās, neatbrauca līdzi uz viņu diskusiju,” stāsta Preiļu novada Vēstures un lietišķās mākslas muzeja direktore Tekla Bekeša.

Diskusijā piedalījās deviņas komandas, izvēlētie jautājumi izsauca pretēju viedokļu apmaiņu, piemēram, -  vai barikādes bija varonība vai muļķība?

„Mēs savas valsts aizstāvību tomēr nosauktu par varonību, protams tur bija daži cilvēki, kas tur bija pavisam nejauši, bet arī tos gluži par muļķiem nevaram nosaukt, varbūt nevar pateikt, ka visi cilvēki bija varoņi, bet, ja mēs runājam par tautas daļu kopumā (..) tā bija varonība, jo cilvēki kailām rokām praktiski iestājās par savu brīvību,” saka kāds no diskusijas dalībniekiem.

Diskusija izvērtās arī par šoferi Robertu Mūrnieku, kurš gāja bojā 1991.gada janvāra notikumos. „Es uzskatu, ka Roberts bija varonis nevis tā kā nejaušības upuris, viņš pildīja savu ikdienas darbu, bija šoferis, viņš vienkārši pagadījās neīstajā laikā un neīstajā vietā (..) varētu būt, ka viņš pat zināja, ka varētu tikt ievainots,” kāds cits dalībnieks norāda diskusijā.

Skolēni par 1991. gada barikādēm lielākoties uzzina skolā vēstures stundās, citiem par to pastāsta vecāki vai radinieki, kas tajās piedalījušies, taču, gatavojoties un piedaloties diskusijā, par šiem notikumiem uzzināja daudz vairāk. „Jo mums skolā nemāca par vienu notikumu tik ļoti  daudz, kā es uzzināju šodien, jo bija arī cilvēki, kas piedalījās, un arī  no viedokļiem es uzzinu kaut ko par vēsturi…,” norāda Preiļu Valsts ģimnāzijas skolniece Renāte.

Preiļu novada jaunieši ir vienisprātis - ja šobrīd rastos situācija, ka valsts brīvība būtu  apdraudēta, arī viņi piedalītos barikādēs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti