Pēcpusdiena

Ceļu sakārtošanai varētu izmantot pensiju fonda līdzekļus

Pēcpusdiena

Ārvalstu karavīri sūdzas par sadzīvi Latvijā

Vēlas, lai noteiktu minimālo kvotu sieviešu skaitam Saeimā

Pieprasa palielināt sieviešu skaitu Saeimā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Sieviešu dienā sabiedrības iniciatīvu platformā manabalss.lv parakstus sākusi vākt iniciatīva, kas pieprasa noteikt 30% kvotu sieviešu skaitam Saeimā. Uz šo iniciatīvu gan piesardzīgi raugās Saeimas Juridiskās komisijas deputāts Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība), norādot, ka tad būtu jāmaina visa Saeimas vēlēšanu sistēma.

Iniciatīvas mērķis ir noteikt, ka no Saeimas 100 tautas priekšstāvjiem vismaz 30 būtu sievietes, un arī vīriešu skaits nevar būt mazāks par 30.  30% ir pirmais solis uz pilnu politisko līdztiesību, uzskata iniciatīvas autore, Sabiedrības par atklātību Delna" direktora vietnieci Liene Gatere.

“Kopš neatkarības atgūšanas Saeimā sievietes ir vienmēr pārstāvētas daudz mazāk.

Šobrīd 12.Saeimā sievietes ir tikai 16% no visiem deputātiem.

Nepastāv neviens instruments, kas stimulētu proporcionālu dzimumu pārstāvniecību Latvijas parlamentā, un tas nav taisnīgi!” iniciatīvas mērķi skaidro Gatere.

Viņasprāt, 30% kvota nodrošinās ne tikai lielāku sieviešu līdzdalību lēmumu pieņemšanā, bet arī ievēlēto sieviešu dažādību, kas palīdzēs pieņemt labākus lēmumus visas sabiedrības interesēs.

Tomēr Latvijā ar dzimumu līdztiesību Saeimā neesot nemaz tik slikti, Latvijas Radio uzsvēra Saeimas Juridiskās komisijas deputāts Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība).

Viņš skaidroja, ka Eiropas Savienības vidējais sieviešu īpatsvars parlamentos esot 24%.

Jansons atbalstītu tādas Saeimas vēlēšanu likuma izmaiņas, kurās būtu iestrādāts, ka partijām konkrētā sarakstā jāiekļauj 30% sieviešu kvotu. Tomēr viņš neuzskata, ka 30% kvota Saeimā sievietēm būtu jāiekļauj Satversmē. Tad būtu nepieciešams mainīt Saeimas vēlēšanas sistēmu kopumā.

„Ja ieliktu 30% sievietes, tad noteikti parādītos diskusijas, kāpēc nav kvotas jauniešiem, senioriem, reģioniem,” sacīja Jansons.

Tāpat politiskais procesu komentētājs Kristiāns Rozenvalds uzskata, ka šis priekšlikums ir par "šerpu". Viņaprāt, ja samāksloti veidos kvotas, tiks panākts, ka Saeimā nonāk nevis labākie un karjeras mērķtiecīgākie, bet gan tie, kam ir priekšrocības.

Viņš gan piekrīt, ka sievietēm politikā klājas grūtāk nekā vīriešiem, jo daiļā dzimuma pārstāves vērtē ne tikai pēc padarītā, bet arī pēc tā, kāda kleita mugurā un kāds ir izvēlētais matu sakārtojums.

"Ja sieviete divas dienas pēc kārtas uzvelk vienu un to pašu kleitu, tad par viņu ņirgājas dzeltenā prese. Vīrietim tas ir vienkāršāk," uzsvēra Rozenvalds. Viņaprāt, sievietēm Saeimā vajadzētu lielāku atbalstu par reprezentācijas izdevumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti