Pensionāriem saruks maksa pie ģimenes ārsta, pārējiem – pieaugs; izmeklējumi būs lētāki

No nākamā gada pacientu līdzmaksājums personām no 65 gadu vecuma pie ģimenes ārsta līdzšinējo 1,42 eiro vietā būs 1 eiro, bet pilngadīgām personām līdz 65 gadiem - 2 eiro, informēja Veselības ministrija.

Tāpat plānots visiem iedzīvotājiem samazināt līdzmaksājumus izmeklējumiem, ārstu speciālistu konsultācijām un par ārstēšanos dienas stacionārā, - to paredz izmaiņas, kuras otrdien, 10. decembrī, apstiprināja valdība.

Visiem iedzīvotājiem būs samazināti līdzmaksājumi, veicot izmeklējumus un apmeklējot ārstu speciālistu.  Iepriekš pacienta līdzmaksājums bija 4,27 eiro, bet no nākamā gada – 4 eiro.

Samazināsies arī līdzmaksājums par gultas vietu dienas stacionārā – no 7,11 uz 7 eiro.

Savukārt datortomogrāfijas izmeklējumiem līdzmaksājums no nākamā gada būs 14 eiro, nevis 14,23 eiro kā līdz šim.

Pēc līdzīga principa samazināti līdzmaksājumi uz citiem izmeklējumiem.

Vienlaikus līdzmaksājums pieaugs pilngadīgām personām līdz 65 gadu vecumam, apmeklējot ģimenes ārstu – no nākamā gada tas būs 2 eiro.

Veselības ministrija atgādina, ka vairākas iedzīvotāju grupas no pacientu līdzmaksājumiem ir atbrīvotas, piemēram, bērni līdz 18 gadu vecumam, politiski represētās personas, 1. grupas invalīdi, trūcīgās personas un citas.

Grozījumi noteikumos paredz arī citas izmaiņas.

No nākamā gada diska trūces operāciju no valsts budžeta apmaksās personām bez vecuma ierobežojuma.

Tas nozīmē, ka ar ārstu konsīlija lēmumu valsts apmaksātu operāciju varēs saņemt arī pensionāri. Šobrīd to var saņemt, ja persona slimo ilgāk nekā trīs mēnešus un ir darbspējīgā vecumā.

Būs arī paplašināts diagnožu saraksts, ar kurām var saņemt pozitronu emisijas datortomogrāfijas (PET) izmeklējumu. Tas būs valsts apmaksāts pakalpojums ne tikai onkoloģiskajiem pacientiem, bet arī pacientiem ar citām diagnožu grupām, ja būs ārstu konsīlija lēmums.

Tāpat grozījumos precizēts, ka ērces noņemšana cilvēkam ir valsts apmaksāts pakalpojums.

Turpmāk arī narkologs būs tiešās pieejamības speciālists bez diagnožu ierobežojumiem. Tas psiholoģiski atvieglos vēršanos pēc palīdzības pacientiem ar alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu atkarības problēmām, jo vispirms nebūs jāsaņem ģimenes ārsta nosūtījums. Savukārt pie infektologa kā pie tiešās pieejamības speciālista varēs vērsties cilvēki, kuri ir kontaktpersonas stacionārā ārstēšanu saņemošiem pacientiem ar apstiprinātu HIV infekciju. Tas  nozīmē, ka cilvēkam nevajadzēs ģimenes ārsta nosūtījumu.

Vienlaikus tiks atcelti diagnožu ierobežojumi, lai saņemtu radioķirurģijas pakalpojumus Siguldas slimnīcā, saglabājot nosacījumu, ka uz šo procedūru nosūta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas vai Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas speciālisti.

Viens no uzdevumiem, strādājot pie ģimenes ārstu sadarbības prakšu modeļa, ir to darbā piesaistīt dažādus speciālistus, tajā skaitā vecmātes. Lai būtu iespējams viņu darbu apmaksāt, ir izveidots fiksētu maksājumu saraksts par vecmāšu kabineta darbību. Vecmātes organizēs vēža skrīningu, nodrošinās sociālā riska grūtnieču uzraudzību, izglītos par seksuālo un reproduktīvo veselību, ģimenes plānošanu un kontracepciju, kā arī veiks citus darbus savas kompetences ietvaros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti