Pēdējo gadu laikā strauji pieaudzis skolēnu mācību uzņēmumu skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēdējo gadu laikā strauji pieaudzis skolēnu mācību uzņēmumu skaits. Kopā tādi reģistrēti 1100. 7.decembrī norisinājās ziemas gadatirgus "Cits bazārs", kurā piedalījās 270 skolēnu uzņēmumi ar dažādām inovatīvām idejām. Piemēram, no Latvijas kokmateriāliem veidotas ģitāras, viedās pudeles un beziepakojuma trauku mazgāšanas līdzekļi. Tirdziņā uzņēmumi var satikt savu potenciālo klientu un kļūt konkurētspējīgiem savā nozarē.

Pēdējo gadu laikā strauji pieaudzis skolēnu mācību uzņēmumu skaits
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Skolēnu mācību uzņēmumu platforma "Cits bazārs" ir tirgošanās vieta jauniešiem, kuri ir radījuši savas preces vai pakalpojumus. Šajā gadatirgū skolēni savu radīto preci var pārdot potenciālajiem patērētājiem. "Junior Achievement Latvia" valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns stāsta, ka jauniešu interese ir ļoti liela. Vakar norisinājās viens no šiem pasākumiem, kurā piedalījās 270 skolēnu mācību uzņēmumi no visas Latvijas. Tomēr kopumā valstī to skaits ir daudz lielāks.

"Uz šo brīdi mums ir 1100 reģistrēti skolēnu mācību uzņēmumi. Salīdzinot ar pagājušo gadu, šajā periodā mums bija tikai 700, līdz ar to izaugsme jau līdz šim brīdim, kad vēl reģistrācija rit pilnā sparā, ir ar lieliem izaugsmes tempiem. Interese ir par visdažādākajām nozarēm - gan par inovācijām, tehnoloģijām. Protams, joprojām paliek arī mājražošana, kas Ziemassvētku periodā ir īpaši pieprasīta no apmeklētāju puses," stāsta Krievāns.

Interesantākās idejas šajā gadā esot bijušas – dabīgā kafija bez kofeīna, "zero waste" beziepakojuma trauku mazgāšanas līdzeklis kuba formā, kā arī viedā pudele, kas atgādina, kad lietotājam jāpadzeras ūdens. Latvijas Radio uzrunāja divus no šo ideju autoriem. Uģis Pumpurs ir Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 11.klases skolnieks. Viņš pārstāv uzņēmumu "Frosy".

"Veidojam dizaina pudeles, kas ir pamatprodukts, bet strādājam pie tā, lai izveidotu ietvaru, ko varēs uzlikt uz pudelēm. Ietvars būs sinhronizēts ar aplikāciju. Aplikācijā būs iespēja ievadīt savus datus, kā svaru un augumu. Aplikācija automātiski izrēķinās, cik dienā ir jāuzņem ūdens. Un katru reizi, kad būs jāpadzeras, šis ietvars iemirgosies, tādējādi visa pudele iemirgosies, atgādinot, ka ir jāuzņem ūdens," skaidro Uģis.

Visgrūtāk sokas tieši ar programmēšanas darbiem. Tomēr iecerēts to paveikt līdz pavasara vidum. Savukārt Elizabete Brūniņa no Gulbenes novada Valsts ģimnāzijas 10.klases pārstāv uzņēmumu "Clean Clever", kas ražo beziepakojuma trauku mazgāšanas līdzekļus kuba formā. Ideja radusies, jo meitenes dzīvesvietā nav beziepakojuma veikalu, līdz ar to nav bijušas iespējas iegādāties šādu līdzekli.

"Mēs mēģinām samazināt atkritumu daudzumu, kas nonāk vidē. Kā arī mūsu mērķis nav tikai pārdot savu produciju, bet arī mudināt cilvēkus izvēlēties bezatkritumu dzīvesveidu un par to, ka mēs katrs varam kaut ko izmainīt savā ikdienā. Sāku domā, kā to varētu izdarīt, un beigās kopā ar ķīmijas skolotāju nonācām pie produkta," stāsta Elizabete.

Katru gadu aptuveni pieci skolēnu uzņēmumi kļūst par spēcīgiem, konkurētspējīgiem uzņēmumiem savā nozarē. Piemēram, "Rocketgrip", kas ražo uzmavas hokeja nūjām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti