Panorāma

"Latvija pirmajā vietā" kongresā demonstrē ambīcijas

Panorāma

Panorāma

Skolēni izgudro nākotnes tehnoloģijas

Latvijas skolēni izgudro nākotnes tehnoloģijas un rada prototipus

Sestdien neierasti daudz bērnu čalu skanēja vienā no Rīgas tirdzniecības centriem. Jau desmito gadu skolēnu mācību uzņēmumiem ir iespēja satikties ar īstiem pircējiem, iegūstot neatsveramu pieredzi. Savus izgudrojumus piedāvāja 270 skolēnu uzņēmumi. Ik gadu vairāki no tiem pāraug starptautiskos eksportējošos uzņēmumos.

Lēnām un pavisam klusi pa lielveikalu brauc Valmieras tehnikuma audzēknis ar paša radītu Latvijas pirmā elektrobagija prototipu. Kristiāns Grencis ar draugu un pedagogu atbalstu to būvējis divus gadus.

"Visu paši esam taisījuši: visu rāmi, visas plastmasas, visas stūres sistēmas, amortizācijas sistēmas, bremžu sistēmas. Visu paši esam taisījuši," lepojas Kristiāns.

Elektrobagijs ir tikai viens no daudziem skolēnu radītajiem produktiem, kas pārsteidzis organizācijas "Junior Acievement Latvija" ekspertus un arī žūriju. Sestdien visas dienas gaitā eksperti vērtēja 270 skolēnu mācību uzņēmumus. Labākos, kas izvēlēti dalībai "Citā bazārā" lielveikalā "Domina". Mācību uzņēmumi tikpat dažādi, kā to veidotāji. Lielveikala gaiteņos sastopam, sākot no ceturtklasniekiem līdz ceturtā kursa audzēkņiem.

"Ir dažādas tehnoloģijas, kuras pārsteidz mūs žūriju un kurās, potenciāli investējot līdzekļus, viņi nākotnē var kļūt par mūsu nākamajiem Latvijas vienradžiem," sacīja "Junior Achievement Latvia" valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

Ik gadu vairāki no 1500 skolēnu uzņēmumiem, kas ik gadu tiem dibināti, kļūst par starptautiskiem, eksportējošiem uzņēmumiem.

Vēl viens, kas šogad pievērsis žūrijas uzmanīju – Ogres tehnikuma audzēkņu izstrādātais pulkstenis vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem. Tas jau saņēmis vairākas balvas.

"Tas laiku parāda ar gaismas palīdzību, ir arī SOS funkcija. Laika funkcija – diode, kas nemirgo, norāda stundas un diode, kas mirgo, norāda minūtes," pastāstīja Ogres tehnikuma 2. kursa audzēknis Edgars Kuļiņičs.

Pulksteni piedāvā arī cits skolēnu uzņēmums. Šis gan ir vairāk kā interjera priekšmets. Taču pirmais, kas laiku rāda latviešu valodā.

"Šī elektronika iekšā, kas ir plates, ir mūsu pašu radīts, un mēs ļoti lepojamies ar ieguldīto darbu, lai tādu radītu," sacīja skolēnu mācību uzņēmuma "Decro" direktors Miķelis Katlaps.

Inovāciju nodaļā meitenes no Ventspils demonstrēja prototipu spieķim, kas varētu būt palīgs neredzīgiem vai vājredzīgiem cilvēkiem. Pats spieķis vēl taps, priekšā vēl daudz darba.

"Spieķim būs SOS poga un brīdinās, ja priekšā būs šķērslis, vai no kā būtu jāuzmanās," pastāstīja Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas 12. klases skolniece Beāte Taubere.

Tirdziņā arī spēles relaksācijai, kas tapušas ukraiņa, latvieša un itāļa radītā starptautiskā mācību uzņēmumā, kā arī citi noderīgi produkti.

Kā norāda programmas veidotāji, mācību uzņēmumā iemācītās prasmes jauniešiem noderēs neatkarīgi no tā, vai viņi jebkad izvēlēsies kļūt par uzņēmējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti