"Getliņu" atkritumu poligonā Ropažu novadā šobrīd 80 hektāri atvēlēti atkritumu apsaimniekošanai, bet poligona kapacitāte varētu būt izsmelta piecu līdz septiņu gadu laikā. SIA "Getliņi Eko" apsaimnieko pusi no visiem Latvijā radītajiem sadzīves atkritumiem.
Uzņēmuma pārstāve Inese Avota norādīja, ka iedzīvotāju aptaujā šoruden vairāk nekā 70% iebilda pret jauna poligona izveidi Pierīgā vai Rīgā. Tāpēc poligona ietilpības problēmu cer risināt ar atkritumu šķirošanas kampaņu, jo, piemēram, bioloģisko atkritumu šķirošana poligonā apglabājamo apjomu var samazināt par 40%.
"Es domāju, ka esošā šķirošanas sistēma ir nepietiekama. Atkritumus šķiro ap 60% iedzīvotāju, un tagad no 2024. gada visiem būs obligāti jāsāk šķirot bioloģiskos atkritumus, un šis ir tas periods, kurā iedzīvotāji var izvēlēties, vai viņi šķiros bioloģiskos atkritumus vai ne. Un mēs redzam, ka pagaidām, kamēr tas nav obligāti, tā šķirošana ir kūtra.
Es domāju, ka pašvaldībām ir jāliek liels uzsvars uz atkritumu šķirošanas infrastruktūras attīstību, jo ne visiem tā ir pieejama," norādīja Avota.
Ropažu novada domes priekšsēdētāja Vita Paulāne apstiprināja, ka šajā teritorijā atkritumu poligona paplašināšana vairs nav iespējama, jo apkārt ir privātīpašumi, dzelzceļš un tuvumā ir arī Daugava. Nākotnē tas varētu būt kādas citas pašvaldības izaicinājums. Viņa arī vērtēja, ka jebkurai vietai atkritumu poligona klātesamība rada arī zaudējumus.
"Atkritumu kļūst arvien vairāk ik gadu. Acīmredzot atkritumi ir problēma, pie kā mums visiem kopā ir jāstrādā. Pie mums novadā īsti vairs nav vietas, kur poligonu paplašināt, jo apkārt ir privātās zemes, kas jau ir apgūtas citiem mērķiem," atzīmēja Ropažu novada domes priekšsēdētāja.
Šobrīd ar likumu ir noteikts, ka, piemēram, bio atkritumu apsaimniekošanas tarifs ir vismaz par 20% mazāks nekā sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksa. Rīgas Apkaimju alianses vadītājs Māris Jansons prognozēja, ka jauna atkritumu poligona izveidei jebkurā vietā Latvijā būs iedzīvotāju pretestība, taču šķirošanu visvairāk veicinātu tieši tās izdevīgums iedzīvotājiem.
"Es domāju, ka tur jābūt labai cenu politikai. Lielākajai daļai iedzīvotāju nav tādas pilsoniskās apziņas, ka ir jāšķiro un jādomā par nākamajām paaudzēm, un jāatstāj viņiem tīrāka un sakoptāka vide.
Un līdz ar to, manā ieskatā,
visvairāk ir jādomā par to, lai vienkārši būtu izdevīgi šķirot un tā atšķirība cenā būtu nevis 20%, bet varbūt 120%, proti, pat divkārtīga atšķirība cenā.
Tas, protams, arī nav populārs lēmums, jo ir kaut kādas vietas, kur nodrošināt šķirošanu nevar un kādam būs tālu jāiet, bet, no otras puses, ir jāskatās uz to lielo mērķi," sacīja Jansons.
Lai mazinātu poligonā nonākošo atkritumu daudzumu, "Getliņi Eko" iedzīvotājus aicina nepirkt lieku, iegādāto izmantot atkārtoti, kā arī veikt rūpīgāku atkritumu šķirošanu.
Depozīta sistēma ir samazinājusi atkritumu daudzumu, bet ne pietiekami.