Par noziegumiem pret valsti pie kriminālatbildības šogad sauktas deviņas personas

Saistībā ar tādu noziedzīgu nodarījumu veikšanu, par kuriem paredzēta atbildība Krimināllikuma X nodaļā (noziegumi pret valsti) šogad pie kriminālatbildības sauktas deviņas personas, portāls LSM.lv uzzināja Iekšlietu ministrijas (IeM) Informācijas centrā.

Trīs personām kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums. Citām trīs personām par drošības līdzekli noteikta uzturēšanās noteiktā vietā, divām - aizliegums izbraukt no valsts, bet vienai - nodošana policijas uzraudzībā.

Krimināllikuma X nodaļā aptverti 15 panti (80. - 95. pants), kuros atrunāta atbildība, kas iestājas par spiegošamu, valsts amatpersonu apdraudējumu, darbībām, kas vērstas pret Latvijas neatkarību, kavēšanu realizēt vēlēšanu tiesības, sankciju režīma pārkāpšanu, valsts simbolu zaimošanu u. c.

Personas sauktas pie atbildības par dažādiem pārkāpumiem - darbībām, kas vērstas pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu Satversmē neparedzētā veidā; par apvienošanos organizētā grupā nolūkā vērsties pret Latvijas valstisko neatkarību; starptautisko sankciju režīma pārkāpumiem; spiegošanu; noziedzīgas organizācijas veidošanu un valsts simbolu zaimošanu.

Trīs personas pie atbildības sauktas par pārkāpumiem, kuri minēti Krimināllikuma 90. panta 2. daļā - apzināta kavēšana personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus un tikt ievēlētai vai brīvi piedalīties saskaņā ar Latvijas likumiem rīkotajā tautas nobalsošanā, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā.

Savukārt Drošības policijā (DP) šogad līdz 28. novembrim uzsākti astoņi kriminālprocesi, pamatojoties uz aizdomām par darbībām, par kurām kriminālatbildība paredzēta Krimināllikuma X nodaļā. Iestāde atturas sniegt detalizētāku informāciju, lai netraucētu izmeklēšanas gaitai.

Trešdien, 28. novembrī, DP informēja, ka uzsākusi kriminālprocesu pret trīs personām, kuras ar savām publikācijām esot kādas ārvalsts interesēs apdraudējušas Latvijas drošību. LTV rīcībā esošā informācija liecināja, ka aizturētie ir portāla “imhoclub.lv” veidotāji.

Kriminālprocesu par pretvalstisku darbību kādas ārvalsts interesēs DP šajā lietā uzsāka jau oktobrī. Novembrī  izmeklēšanas ietvaros veiktas vairākas kratīšanas un aizturētas trīs personas, kurām šobrīd noteikts ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis un piemērots aizdomās turētā statuss. Drošības policija informēja, ka “aizturēšanas ir saistītas ar ilgstošiem un sistemātiskiem informatīvās ietekmes pasākumiem pret Latvijas Republiku, kas, iespējams, veikti, realizējot ārvalsts intereses”.

Novembra sākumā Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurore nosūtīja Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesai krimināllietu pret daugavpilieti Artjomu Skripņiku, kuru apsūdz par mēģinājumu prettiesiski piedalīties ārpus Latvijas notiekošā bruņotā konfliktā, kas vērsts pret valsts teritoriālo neaizskaramību, un par mēģinājumu iesaistīties noziedzīgā organizācijā. Vīrietis jau agrāk tiesāts par līdzīgām darbībām, bet attaisnots.

Savukārt pavasarī par iespējamām pret Latviju vērstām darbībām tika aizturēts prokrieviskais aktīvists, "Nepilsoņu konbgresa" (NK) vadītājs Aleksandrs Gapoņenko, ziņoja aģentūra LETA. DP, neminot aizturētās personas vārdu, paziņojumā presei informēja, ka aizturēšana notikusi 4. aprīlī sāktā kriminālprocesā par darbību, kas vērsta pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu Satversmē neparedzētā veidā.

Šā gada 18. aprīlī DP tika uzsākts kriminālprocess, pamatojoties uz informāciju, kas liecina par iespējamām prettiesiskām darbībām 31. martā notikušajā "Vislatvijas vecāku sapulcē" - pasākumā, kura mērķis bija vērsties pret plānoto pakāpenisko pāreju uz latviešu mācību valodu vispārējās izglītības iestādēs. Minētais pasākums norisinājās viesnīcā "Radisson SAS Latvija" un to organizēja partija “Latvijas Krievu savienība” (LKS). Augustā (DP) šajā kriminālprocesā aizturēja LKS valdes locekli Iļju Kozirevu.

Vēl aprīļa sākumā DP uzsāka kriminālprocesu par darbību, kas vērsta pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu Satversmē neparedzētā veidā. Kriminālprocesa ietvaros 20. aprīlī DP aizturēja vienu personu par iespējamām pret Latviju vērstām darbībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti