Dienas ziņas

Opozīcija grib palielināt ietekmi izmeklēšanas komisijā

Dienas ziņas

Sākta Pāvilostas ostas modernizācija

Latvijā ir zemi demogrāfijas rādītāji

Palielinot bērnu piedzimšanas pabalstu un nodrošinot brīvpusdienas, dzimstība aug

Zemāki demogrāfijas rādītāji nekā Latvijā pērn bija tikai Rumānijai un Bulgārijai. Darbspējīgo iedzīvotāju skaits pēdējos piecos gados samazinājies par 141 000 un turpina samazināties, bet dzimstības līmenis ir zems.

Ventspils novada Ances un Jūrkalnes pagastos SKDS pētījumu centrs no 2012. līdz 2016. gadam veicis pētījumu ar mērķi noskaidrot, kādi pašvaldības nodrošināti atbalsti un atvieglojumi vairāk sekmētu dzimstības pieaugumu. Pirms četriem gadiem sieviešu vēlme bija piedzimšanas pabalstu palielināt līdz 300 eiro par trešo, bet vēl pa simtam par katru nākamo bērnu.

Būtiska prasība bija brīvpusdienas skolās un  bērnudārzos, kā arī skolēnu nodarbinātība vasarās. Ances un Jūrkalnes pašvaldībās šīs prasības tika ieviestas un ir rezultāti. „Mēs ieguvām labu materiālu, kā pašvaldībām strādāt, (..) kopējais novada iedzīvotāju skaits palielinājies par 1,2%. (..) 2013. gadā piedzima 110,  nākamajā 124, 2015.gadā 144 bērni,” saka Ventspils novada domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks.

Pētījumā noskaidrojies, ka, uzlabojoties materiālajai situācijai, sievietes arī turpmāk gatavas laist pasaulē vēl kādu bērniņu. „Jau 27% saka –„jā, tuvākajos trīs gados vēlētos bērnu”,” analizē SKDS direktors Arnis Kaktiņš.

Pētītajos Ventspils novada pagastos nav problēmas ar bērnudārziem. Pilnīgi pretēja aina paveras Rīgā un daudzviet arī Pierīgā.

Demogrāfs Ilmārs Mežs bērnudārza pieejamību demogrāfiskās situācijas uzlabošanā rīdziniekiem liek pirmajā vietā. „Mēs esam spiesti gaidīt trīs, četrus vai piecus gadus. Šai laikā māmiņas nevar strādāt, un rezultātā šī pašvaldība, kas ietaupījusi savus līdzekļus, nesaņem ienākuma nodokli un varbūt vēl ir spiesta sniegt sociālo palīdzību,” skaidro Mežs.

Pašvaldību savienības priekšsēdis prognozē, ka pētījuma rezultātus varētu likt par pamatu valsts politikai. „Valsts pati par sevi neko neizdarīs. Mēs kā sabiedrība un pašvaldība spējam izdarīt vairāk nekā valsts, un labi, ja valsts netraucē. Bet mums arī jāsaprot, ka no demogrāfiskās situācijas atkarīga valsts nākotne,” norāda Latvijas Pašvaldību savienības līderis Andris Jaunsleinis.

Pēc demogrāfu teiktā, šobrīd Latvija bērnos iegulda mazāk, nekā to dara citās Eiropas valstīs. Ja vārdos viena no prioritātēm ir demogrāfijas paaugstināšana, tad reāli skaitļi to apliecina tikai dažās pašvaldībās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt