Pabeidz Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Piektdien projekta būvuzraugs "Hill International" no pilnsabiedrības "Nacionālā būvkompāniju apvienība" (NBA) pieņēma jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēku jeb Gaismas pili un dokumentāciju un uzsāka procedūru, lai janvārī ēku varētu nodot ekspluatācijā, informēja Kultūras ministrija.

Gaismas pils būvniecība sākta 2008. gadā un tagad ir pabeigta. Vairāk nekā piecu būvniecības gadu laikā, kas ietvēra arī divus nopietnus ekonomiskās krīzes gadus, ir pabeigts darbs pie lielākā valsts īstenotā būvniecības projekta kopš Latvijas neatkarības atgūšanas, uzsver Kultūras ministrija.

Kultūras ministre Dace Melbārde atzīst, ka šis ir bijis īpašs gads: "Vasarā mēs visi kopā Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkos uzcēlām simbolisku Gaismas pili. Gadu noslēdzot un piepildot daudzu cilvēku ilgi lolotu sapni, pabeigta materiāli taustāmās Gaismas pils būvniecība - ir tapusi viena no lielākajām kultūras būvēm Latvijas vēsturē, valsts intelektuālā mantojuma simbols, zinātnes, izglītības un kultūras attīstības centrs."

NBA padomes priekšsēdētājs Māris Saukāns atzīst, ka LNB būvniecība ir viens no apjomīgākajiem un tehnoloģiski sarežģītākajiem projektiem Latvijas vēsturē.

„Gaismas Pils" projekta vadītājs Jānis Dripe Latvijas Radio pastāstīja ka atbilstoši procedūrai un līgumam, 21 dienu „Hill International" var vērtēt, vai ēka ir nodota tādā kapacitātē un kondīcijā, lai to varētu novērtēt par nobeigtiem būvdarbiem.

Jānis Dripe
00:00 / 00:47
Lejuplādēt


Saskaņā ar pasūtītāja līgumu atsevišķi darbi turpināsies pēc 20.decembra, piemēram, labiekārtošana un atsevišķu infrastruktūras objektu izbūve, kas jāpaveic līdz maijam. Turpināsies arī darbs pie restorāna un galvenās auditorijas interjera izbūves, kuru projekti tika mainīti saistībā ar akustikas un Eiropas Savienības prezidentūras specifiskām prasībām. Šie darbi notiks paralēli LNB pārvākšanās procesam strikti nodalītā būvdarbu zonā līdz 2014.gada maijam.

LNB ēkas būvdarbu pabeigšana un ēkas nodošana ekspluatācijā tās gala lietotājam - Latvijas Nacionālajai bibliotēkai - ir juridiski nošķirami procesi. Pēc būvdarbu pabeigšanas ēka tiek gatavota nodošanai ekspluatācijā - testētas atsevišķas sistēmas un iegūti valsts un pašvaldību institūciju, arī Rīgas būvvaldes atzinumi. No koordinētas un saskaņotas dienestu darbības būs atkarīgs datums, kad ēka tiks nodota ekspluatācijā un uz to sāks pārvest LNB krājumus.

2014.gada 18.janvārī ar LNB jaunās ēkas saimnieka direktora Andra Vilka, arhitekta Gunāra Birkerta, valsts amatpersonu un ārvalstu viesu piedalīšanos īpašā ceremonijā tiks atzīmēta pirmās grāmatas ienākšana bibliotēkā.

Savukārt 29.augustā - savā 95.dzimšanas dienā - LNB plāno jaunās ēkas oficiālo atklāšanu. Līdz atklāšanai uz jauno ēku būs pārvietotas vairāk nekā 4 000 000 speciāli apstrādātu un sagatavotu krājuma vienību. Visu nākamo gadu bibliotēkā jau ieplānoti daudzi Kultūras galvaspilsētas pasākumi, izstādes, konferences, diskusijas, koncerti un citas publiskas norises.

Dati par ēkas būvniecību:


Būvlaukuma platība: 17431 m2, no kuriem apbūves laukums 12210 m2
Ēkas kopējā platība: 40455 m2
Ēkas garums, platums, augstums: 170 m, 44 m, 68,3 m
Ēkas būvniecības sākotnējās izmaksas (bez PVN): 114,6 miljoni latu
Ēku balsta 8,9 km pāļu, zemē iedzīts 501 pālis
Kopumā izmantoti 44500 m3 betona, 5560 tonnas stiegrojuma, 300 tonnas tērauda
Uz jumta ieklātas 600 tonnas nerūsējošā tērauda
Kopējais kabeļu garums: 540 km
Kopējais cauruļu garums: 150 km
Fasādes platība: 15300 m2
Ēkas celtniecībā nepieciešami aptuveni 4,2 miljoni cilvēkstundu
Mūra sienu tilpums: 2190 m3
Ģipškartona sienu un griestu platība: 12655 m2
Stikla platība: 13910 m2
Pacelto grīdu platība: 3707 m2
Maksimālais būvniecības laikā vienlaicīgi nodarbināto strādnieku skaits – 450

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti