Dienas ziņas

Negaidīts pavērsiens I. Rimšēviča lietā

Dienas ziņas

Vai 16 gadus veciem jauniešiem jābalso vēlēšanās?

Lāčplēša dienā būs parāde un tautas gājiens

Bruņotie spēki Lāčplēša dienā rīkos tautas gājienu uz Gaismas pili

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 6 mēnešiem.

Gluži kā todien pirms 100 gadiem, arī šajā 11. novembrī zvanīs baznīcu zvani - vēstot par Latvijas armijas uzvaru. Simto gadadienu, kopš Latvijas armija satrieca Bermonta karaspēku un atbrīvoja Rīgu, atzīmēs ar iedzīvotāju plašu dalību. 11. novembrī ikviens aicināts piedalīties tautas gājienā, jo toreiz - 1919. gada novembrī - ienaidnieku uzvarēt palīdzēja lielais sabiedrības atbalsts armijai.

Jau 8. novembrī pie Latvijas Kara muzeja iedegs Brīvības cīnītāju piemiņas ugunskuru, kas degs līdz Lāčplēša dienas vakaram. 8. novembrī pirmizrādi piedzīvos kara drāma “Dvēseļu putenis”.

Izšķirošo uzbrukumu bermontiešiem Latvijas armija sāka 9. novembrī. Jau 11. novembrī Bermonta karaspēks tika patriekts no Pārdaugavas un steigšus atkāpās uz Jelgavu. Rīga bija brīva, bet priekšā vēl bija kaujas par Jelgavu un Liepāju. Bermontiādes laikā Latvijas armija zaudēja 743 karavīrus.

Uzvaras simtgades kulminācija būs 11. novembrī. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, militārā parāde nenotiks pie Brīvības pieminekļa, bet gan 11. novembra krastmalā. Pasākums sāksies plkst.19.00, kad vīru kopa “Vilki” palaidīs Daugavā uguns plostu. To aizdedzinās ar uguni, kas atnesta no Rīgas Brāļu kapiem. Savukārt plkst.19.30 sāksies parāde. Tai sekos tautas gājiens pāri Akmens tiltam līdz Nacionālajai bibliotēkai, kur notiks koncerts.

NBS komandieris Kaliniņš par gaidāmo pasākumu
00:00 / 01:01
Lejuplādēt

"Daudziem vienmēr bija jautājums, kāpēc mums vienas nedēļas laikā bija divas parādes - 11. un 18. novembrī, un ļoti līdzīgas. Tāpēc 11. novembrī būs lāpu gājiens.  Piedalīsies Rīgas garnizona vienības, Iekšlietu ministrijas vienības. Pasākums būs divās daļās. Sākumā būs parāde, ko pieņems Valsts prezidents, un pēc tam gājiens pāri tiltam," skaidroja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš.

Aizsardzības ministrija aicina gājienā piedalīties visu sabiedrību. "Līdzi ņemot gan sveces, gan lāpas... mēs to plānojam kā lāpu gājienu. Šeit ir paredzēts piedalīties vairāk nekā 500 karavīriem, jaunsargiem. Katrā ģimenē ir kāds, kas bijis strēlniekos, Neatkarības cīņās ..  aicinām atlikt pie malas ikdienas lietas, lai gan tā ir pirmdiena, un piedalīties tautas gājienā,  simboliskajā gājienā pa to asiņaino ceļu, pa kuru gāja uzbrucēji pāri tiltam pretī Bermontam no Vecrīgas uz Pārdaugavu," sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!").

Parādi un gājienu varēs vērot arī Latvijas Televīzijas tiešraidē. Atgādinot Latvijas armijas vēsturisko uzvaru pār Bermontu, astoņos vakarā vienlaikus zvanīs visu reliģisko konfesiju baznīcu zvani. Pie bibliotēkas koncertēs vīru kopa “Vilki”, “Pērkons” un “Refleksija”, bet pie Rīgas pils sienas tiks iedegts tūkstošiem svecīšu.

KONTEKSTS:

2019. gadā aprit 100 gadi kopš Latvijas Brīvības cīņām un, pieminot tās, Lāčplēša dienu Rīgā atzīmēs ar vairākiem pasākumiem: Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militāro parādi un tautas gājienu, svinīgo ziedu nolikšanas ceremoniju pie Brīvības pieminekļa, piemiņas brīdi Sudrabkalniņā un Rīgas Brāļu kapos, ar lāpu gājienu, kā arī izstādēm, tematiskām ekskursijām un izglītojošām aktivitātēm. Līdztekus tam notiks vairāki koncerti pilsētvidē, kultūras centros, koncertzālēs un dievnamos, informēja Rīgas dome.

Lāčplēša dienai veltīti pasākumi Rīgā sāksies 8. novembrī, kad laukumā pie Latvijas Kara muzeja tiks iedegts brīvības cīnītāju piemiņas ugunskurs, notiks radošas darbnīcas skolēniem un būs iespēja apskatīt Latvijas un sabiedroto militārās tehnikas un ekipējuma izstādi. 10. novembrī un arī Lāčplēša dienā Daugavgrīvas cietoksnī notiks tematiskas ekskursijas, būs skatāmas video, foto un skaņu instalācijas, kā arī dokumentālā filma “Astoņas zvaigznes” un fragments no spēlfilmas “Lāčplēsis” par Brīvības cīņu notikumiem Bolderājā.

Tāpat 10. novembrī iedzīvotāji aicināti uz piemiņas koncertiem. Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā skanēs Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantāte “Dievs, Tava zeme deg!”, bet VEF Kultūras pilī notiks orķestra “Rīga” Latvijas valsts simtgadei veltītā festivāla “Trīs zvaigznes” koncerts “Rīgas sargi mūzikā un kino”. Tajā orķestris izpildīs mūziku no tautā iemīļotām kinofilmām.

11. novembrī Lāčplēša dienas piemiņas pasākumi sāksies plkst. 9 ar Ekumenisko dievkalpojumu Doma baznīcā, pēc tam notiks svinīgā ziedu nolikšanas ceremonija laukumā pie Brīvības pieminekļa. Jau tradicionāli atceres pasākums Rīgas atbrīvotājiem notiks arī Sudrabkalniņā. Šajā dienā notiks arī vairāki izglītojoši pasākumi – radošās darbnīcas skolēniem Latvijas Kara muzejā, Nacionālo bruņoto spēku tehnikas un karavīru prasmju paraugdemonstrējumi, svecīšu nolikšana un latviešu dziesminieku koncerts kultūras pilī “Ziemeļblāzma”.

11. novembrī iedzīvotāji aicināti uz Lāčplēša dienai veltītiem koncertiem. Dailes teātrī būs skatāms koncertuzvedums “Div’ dūjiņas” ar Zemessardzes orķestra, kora “Staris” un populāru solistu piedalīšanos, VEF Kultūras pilī skanēs kokļu mūzika koncertā “Satikšanās gaismā”, kultūras centrā “Mazā ģilde” klausītāji gaidīti koncertā “Par zemi, ko mīlam”, kur dziedās “Tenoru trio” un instrumentālā grupa. Šajā dienā būs iespēja apmeklēt arī kora mūzikas koncertu “Latvijai un Drosmei”, kas skanēs Rīgas Tehniskās universitātes Lielajā aulā. Un jau tradicionāli Lāčplēša dienā Rīgas Anglikāņu Sv. Pestītāja baznīcā būs dzirdama koncertprogramma “Daugavmalā mierīgs vakars”.

Lāčplēša dienai veltīts pasākums “Vai tādēļ nedziedāju?” ar folkloras kopu piedalīšanos, animācijas un dokumentālo filmas skatīšanos notiks arī kultūras centrā “Ritums”. Brīvības cīņu atcerei Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs skatāma izstāde “Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.-1920. gadā”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti