Panorāma

Zviedrijā zagto traktoru atpakaļ nesūtīs

Panorāma

Modernās tehnoloģijas palīdz mācīties parastā skolā

Ozoliņš paaudzies, Kumbuļi nē

Ozoliņš paaudzies, Kumbuļi gan ne

Tieši pirms gada 4. maijā valstī tika stādīti ozolu simti. Šādi tika vīts ozolu vainags apkārt Latvijai, tās simtgadi gaidot. Taču ne visi ciemi un pagasti aug līdzi ar kokiem, kam raksturīgs stiprums un spīts. Mājas un ābeļdārzus sargāt paliek sirmgalvji, kamēr viņu bērni dodas uz vietu, kur ir darbs un ienākumi.  Vienalga – tā ir Rīga vai Londona. Tā klājas arī Demenē – pagastā, kur tika stādīts vistālāk uz austrumiem esošais ozoliņš.

Drīz Kumbuļos iebrauks autobuss no Daugavpils, un Nikolajs ar savu balto zirgu Sņežanu atbraucis tam pretī. Veikala logi aizsisti, lai vējš neplēš stiklus.

„Šis nestrādā! Sen jau! Tur tālāk ir! - Jūsējie arī prom? - Protams! Mana meita Anglijā. Ar trim bērniem.”

Ivanam meitas mīt tuvāk. Pie  Rīgas. Uz svētkiem atrauks ar mazbērniem. Tikmēr jāiztiek ar suņuka kompāniju. Pieklīda un netika vairs vaļā. Kā saukt? Draudziņš! Z/s “Veras” īpašnieks Ivans Arcimovičs audzē ekoloģiskus lopus. Bet visa prece aiziet pāri robežai. Uz Turciju.

Pirms gada Kumbuļos simtgades ozoliņu stādīja Latvijas un Lietuvas kultūras ministres. Esam atbraukuši skatīties, kā iet kociņam, bet pats galvenais – kā ciematam – klājas.

„Ar to dzimšanu ne pārāk labi, piedzima 10 bērniņi, nomira 19 pagasta iedzīvotāji, ejam ar mīnusu.... Uz ārzemēm neviens nebrauc, jo visi jau ir aizbraukuši. Atbrauca viens jauns cilvēks, diemžēl darbu nevar atrast, pagaidām stāv Nodarbinātības valsts aģentūras rindā," stāsta Demenes pagasta pārvaldes vadītāja Valentīna Gadzāne.

Tie, kas strādā pie zemniekiem, pie darba turas. Pārējiem ar darbu švaki.

Jeļena, Anna un Vanda smejas, jo tikko ceļu policijas ekipāža apturējusi Vandu ar visu riteni:

„Labi, ka nesodīja! Tikai teica, lai vesti velku! Varēja jau uzdāvināt!”

Medību suņu apmācības centrs ir vietējo lielākais lepnums, izrāda  Viktors Friliņš, Daugavpils mednieku saimniecības valdes loceklis:

„Tās [cūkas] ir Maša un Glaša, pabarosim. (..) Mēs iepazīstinām suņus ar mežacūkām. Pēc suņu uzvedības tad spriežam – darbojamies. Un nākamais solis – mednieku sabiedriskā centra izveide. Izmantojam Eiropas Savienības finansējumu.  Mēs kaut ko darām. Nevar sēdēt.”

Demenei ir savs laimes skaitlis – acīte! Pagasta teritorijā ir 21 ezers. Te, kur Baltkrievija un Lietuva ar roku aizsniedzamas, vietējie savu valsti simtgadē sveic ar pureņu un zilo vizbulīšu klēpjiem.

„Novēlu mieru, mīlēt Latviju un strādāt Latvijas labā. Nevajag meklēt laimi ārzemēs. 

- Lai zeļ un plaukst!

- Ko novēlēšu Latvijai? Vajag strādāt un būs Latvija! Saprotiet? Neviens mūsu vietā neko nedarīs.

- Lai ļaužu būtu vairāk! Lai visi atgriežas. Nav ko tur ārzemēs darīt!

- Nav kara, ir miers. Un lai miers būtu ne tikai Latvijā, bet arī mūsu dvēselēs! Un galvenais, lai ģimenes nebrauc projām! Ne no novada, ne no valsts!”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti