Dienas ziņas

Āfrikas cūku mēris 12 valstīs

Dienas ziņas

Linkopība Latvijā – teju vēsture

Pagasta pārvaldnieks - politisks amats?

Pagasta pārvaldnieks Ropažos – politisks amats?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai nodrošinātu pakalpojumu nepārtrauktību, jaunās Ropažu novada domes pozīcijas deputāti nolēmuši, ka pagasta pārvaldnieki būs politisks amats. Tā kā jaunais likums "Par pašvaldībām" joprojām nav pieņemts, to varot klasificēt vien kā sliktu pārvaldību. Spēkā esošā likumdošana paredz, ka konkurss uz brīvajām vietām obligāti jāizsludina tikai valsts iestādēs.

Jaunizveidoto novadu galvenais uzdevums pašlaik ir izveidot struktūru, pēc kādas turpmāk darboties un neradīt pārtraukumus pakalpojumu saņemšanā iedzīvotājiem.  

Jaunajā Ropažu novadā nolemts, ka pievienoto novadu centros turpmāk būs pagasta pārvaldes. To, ka pagastu pārvaldnieki būs politisks amats, domes koalīcija nolēmusi jau pirmajā domes sēdē.

Ropažu novada domes priekšsēdētāja Vita Paulāne ("Latvijas attīstībai") sacīja: "Es domāju, ka tie nav politiskie ielikteņi. Sanākot kopā arī pēc vēlēšanām, mēs veidojām novada pārvaldības modeli, un mums visiem programmā bija pakalpojumu nepārtraukšana iedzīvotājiem."

Trīs pārvaldēs amatu vietas jau apstiprinātas. Stopiņos pārvaldnieka amatu ieņems ilggadējs novada deputāts no Nacionālās apvienības, bet Ropažos par pārvaldnieku kļuvis vēlēšanās aiz svītras palikušais līdzšinējais priekšsēdētājs.

"Mēs loģiski spriedām, ka tas būtu tikai godīgi, jo novada iedzīvotāji tos sava pagasta četrus deputātus ir virzījuši pārvaldībai. Nu Zigurdam [Blaus, "Latvijas attīstībai"] nepaveicās, un viņš nebūs lēmējvara, bet viņš būs izpildvara, sacīja Paulāne.

Savukārt Garkalnes pārvaldnieks no partijas "Jaunā Vienotība" pašvaldībā nekad neesot strādājis un arī šajās vēlēšanās palicis aiz svītras. Tas gan nebija šķērslis apstiprināšanai pārvaldnieka amatā, jo viņš labi pārzinot dokumentu apriti.

Ropažu novada deputāte Signe Grūbe (''Kustība "Par!") skaidroja: "Partiju pārstāvji, kas ir priekšsēdētāja un vietnieki, ir arī pagastu pārvaldnieki. Pieņemu, ka tās ir kaut kādas savstarpējas vienošanās arī par turpmākām darbībām. Tas īstenībā ir ļoti skumji, jo, ja mēs skatāmies Administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, tad šobrīd izskatās, ka nevis mēs padarām izpildvaru efektīvāku, profesionālāku, bet tieši pretēji."

Kā skaidroja Vides aizsardzības un reģionālo lietu ministrija (VARAM), pašreizējā likumdošana neparedz obligāti rīkot konkursu uz vakancēm pašvaldības iestādēs.

VARAM pārstāvis Viesturs Razumovskis norādīja: "Protams, ja mēs runājam par krēslu bīdīšanu savējiem, tad, protams, tas nerada pārliecību par labu pārvaldību, jo mēs piemeklēsim cilvēkiem vietas nevis pēc profesionālās kvalifikācijas, bet pēc tā, cik labi viņi pazīstami ar domi. Tāpēc jaunajā pašvaldību likuma projektā, kurš iesniegts Saeimā, ir noteikta prasība, ka atlase pārvaldes vadītājiem notiek atklātā konkursā."

Kad jaunais likums tiks pieņemts, neesot zināms, bet jebkurā gadījumā tas nedarbosies ar atpakaļejošu datumu, un politiskie pārvaldnieki Ropažu novadā, visticamāk, paliks vismaz  nākamos četrus gadus.

"ReTV" vēstīja, ka daudzas pašvaldības pārejas periodā pievienoto novadu centros par vadītājiem iecēlušas kādreizējos izpilddirektorus. Ja likums līdz janvārim nebūs pieņemts, tie  tikšot apstiprināti par pārvaldniekiem.

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 8 iecirkņiem

Atjaunots: 06.06. plkst. 11:10

KONTEKSTS:

5. jūnijā notikušajās pašvaldību vēlēšanās, kurās vēlēja novadu reformā apvienoto novadu vadību, bijusi rekordzema aktivitāteKopumā valstī plašo pārstāvniecību saglabājušas Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) veidojošās partijas, Latvijas Reģionu apvienība, ar vairāku zināmu līderu piesaisti labus panākumus guvusi partija "Latvijas attīstībai".

Pašvaldību vēlēšanas šoreiz notika jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 43. Vēlēšanas gan notika 40 vēlēšanu apgabalos, jo netika vēlēti Rīgas domes deputāti, kā arī Satversmes tiesas sprieduma dēļ domnieki Varakļānu novadā un Rēzeknes novadā, kur vēlēšanas notiks 11. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti