Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Oficiālajās peldvietās trūkst pludmales glābēju

Ieskicē reģionālās reformas bilanci

Novadu reformas autori pārliecināti par tās izmaksu atgūšanu dažu gadu laikā

Diskusijās par administratīvi teritoriālo reformu līdz šim dominēja teorētiski argumenti. Tagad beidzot jāatbild uz praktisku jautājumu – cik tā izmaksās un kāds būs ieguvums? Provizoriskas aplēses liecina, ka šim mērķim no valsts budžeta būs nepieciešami vairāk nekā 300 miljoni eiro. Reformas virzītāji gan mierina, ka šos tēriņus valsts dažos gados atgūs ar uzviju, jo veiksmīga reforma valstij ļaušot ietaupīt aptuveni 100 miljonus eiro gadā. Par to diskutēja Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aprēķinājusi – administratīvi teritoriālās reformas īstenošanai tuvākajos gados būs nepieciešami vismaz 307 miljoni eiro. Septiņi miljoni eiro no šīs summas tiks tērēti reformas tiešajiem pasākumiem. "Tas ir novadu administratīvās struktūras projektu izstrādei vai apvienošanās projektiem. Tas ir attīstības plānošanas projektu izstrādei. Tas ir – vienreizējā dotācija pašvaldībām, kuras skar administratīvi teritoriālā reforma," pauda VARAM valsts sekretāra vietnieks Aivars Draudiņš.

Lauvas tiesa izdevumu jeb atlikušie 300 miljoni eiro paredzēti reģionālo ceļu sakārtošanas programmai, ko iecerēts īstenot līdztekus novadu apvienošanai.

Reformas autori ir pārliecināti, ka valsts šos tēriņus atgūs ar uzviju jau dažu gadu laikā. Par pierādījumu tiek piesaukts Latvijas Bankas ekspertu veikts pētījums, kurā secināts – novadu apvienošana lielākās vienībās ļautu būtiski ietaupīt budžeta līdzekļus.

Otrdien, 18. jūnijā, Latvijas Bankas pārstāvji ar savām aplēsēm iepazīstināja Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputātus un ekspertus. Klātesošie pašvaldību pārstāvji gan asi kritizēja bankas aprēķinus.

"Ja novadu pašvaldību vidējais iedzīvotāju pieaugtu apmēram līdz 15 000 iedzīvotāju, tas ļautu gadā ietaupīt līdz 100 miljoniem eiro. Tas nozīmētu, ka pašvaldībām budžetos būtu naudiņa tādēļ, ka viņas ekonomiskāk sniedz pakalpojumus, jo pakalpojumu sniegšana uz vienu iedzīvotāju izmaksātu lētāk," atzina Latvijas Bankas pārstāvis Uldis Rutkaste. 

Saeimas deputāti uzdeva Vides un reģionālās attīstības ministrijai līdz augusta beigām iesniegt parlamentā precizētus aprēķinus par reformai nepieciešamo līdzekļu apjomu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti