Nepieredzējušie biškopji ziemā var zaudēt veselas dravas

Aizvadītā ziema savā ziņā bija eksāmens biškopjiem un pierādīja, kurš ir sava amata lietpratējs un kurš nē. Daļai saimniecību bites ir pārziemojušas pat ļoti labi, citās daļa bišu saimju ir aizgājušas bojā. Pieredzējušie biškopji atzīst, ka pamatā ir tas, cik veiksmīgi rudenī ir izdevies bites ieziemot.

Naukšēnu novada bitenieks Rimants Gaidemovičs savas saimes ir pārbaudījis arī iepriekš. Viņš stāsta, ka tādā gadījumā, ja bites ir no vienas stropa malas līdz otrai, tad ir viss kārtībā.

Lai arī šajā dravā garā ziema problēmas nav sagādājusi, tomēr ar vienu nelūgtu dravas apmeklētāju ir nācies cīnīties. Bitenieks stāsta, ka ziemās, kad tikko uzsnieg sniegs, biežs viesis dravā ir cauna. Tiklīdz sniegs nokūst, tad cauna vairs nenākot.

Runājot par bišu pārziemošanu, pieredzējušais biškopis atzīst, te nu redzēt, cik katrs ir bijis profesionāls sava darba veicējs rudenī un ziema pat īsti nav vainojama. „Ja barība pietiek un bikse sausa, tad jau viss notiek. Bite jau pie tā nav vainīga, ka ir aizgājusi, vai  nu ir barība par maz, vai nav apstrādāts pret to ērci varru. Parasti jau ir tā, to, ko rudenī ieziemo, to pavasarī saņem,” stāsta Gaidemovičs.

Šai atziņai piekrīt arī Jeru pagasta dravinieks Modris Kalniņš. Un arī viņa saimes pavasari ir sagaidījušas bez problēmām. „Šī ziema man ir labāka nekā iepriekšējā, visas saimes pārbaudītas un to es redzu, pēc saimju spēka,” atzīst Kalniņš.

Bitenieks atzīst, ja rudenī ziemošanai viss bija izdarīts pareizi, tad situācijai kritiskai nevajadzētu būt. Kā stāsta Kalniņš, garā ziema nav izšķirošais faktors. Izšķirošais laiks sākās pagājušajā vasarā, kad vajadzēja atbrīvoties no varrozes, un augustā, kad bitēm vairāk nav kur ganīties un nav medus, bišu māte dēšanu samazina un ziemošanā ieiet vecās bites, kas pavasari var arī nesagaidīt.

Bet ir viena problēma, kas bažīgus dara pieredzējušos biškopjus, proti, kā stāsta Rimants Gaidemovičs, tad daudzi zemju īpašnieki, kas paši nebūt nav saistīti ar lauksaimniecību, lai iegūtu platībmaksājumus, ir iegādājušies bišu saimes, bet prasmju, lai tās aprūpētu jau nav. Ja neprofesionāli ar bitēm darbojas, tad pastāv risks, ka ziemas aukstums var nopostīt dravas tāpat kā pagājušajā ziemā. Gadījumā, ja nebūs viss sakopts, tad slimību perēklis var arī palikt un pārnesties uz veselām dravām.

Dravās, kurās ar bišu saimju pārziemošanu nav bijušas problēmas, drīz jau var sākt gaidīt pirmo pavasara medu. Protams, ka pats karstākais darba laiks bitēm vēl tikai priekšā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti