Narkologi: Pandēmijas laikā daudz smagākas kļūst atkarības, tostarp bērnu vidū

Narkologi novērojuši, ka Covid-19 pandēmijas ietekmē daudz smagākas kļūst iedzīvotāju atkarības. Šī ir aisberga redzamā daļa, jo atkarība ir progresējoša slimība, tāpēc nākotnē gaidāms liels pacientu pieplūdums. Problēmu identificējuši arī bērnu narkologi. Alkohola un narkotisko vielu lietošana pusaudžu vidū ir palielinājusies pandēmijas ietekmē.

Pandēmijas laikā daudz smagākas kļūst atkarības, tostarp bērnu vidū
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra ambulatorajā daļā pacientu daudzums ir nemainīgs, tomēr pandēmijas dēļ ir gaidāms pacientu pieplūdums, skaidro centra narkoloģe Rita Kuzņecova.

"Pagaidām vispārējās alkohola lietošanas tendences sabiedrībā pieaug. Tas ir saistīts ar vispārējā emocionālā komforta līmeņa pazemināšanos saistībā ar [pandēmijas] ierobežojumiem, kas ir šajā mirklī. Tādēļ mēs noteikti varam prognozēt to, ka pēc laika, jo atkarība ir progresējoša slimība, palielinoties alkohola lietošanai šobrīd, pēc kāda laika cilvēks sāks vērsties jau ar nopietnākām problēmām," norāda Kuzņecova.

Ārste stāsta, ka jau pēc pirmā Covid-19 saslimstības viļņa varēja novērot, ka cilvēki vērsās pēc palīdzības ar daudz smagākiem atkarības gadījumiem nekā ikdienā bija redzēts.

Alkohols iedzīvotājiem ir daudz pieejamāks nekā citas atkarību raisošas vielas, tāpēc, jo viela ir pieejamāka, tendences to lietot ir lielākas. Savukārt narkotiku lietotāji nereti vēršas pēc palīdzības ar daudz grūtāk risināmām sekām, teic narkoloģe.

"Narkotiku lietotāji šobrīd ierodas pirmreizēji ļoti smagos stāvokļos, un bieži viņi ir akūtā kārtā uzņemami. Un viņi nonāk akūtajā narkoloģiskajā nodaļā," skaidro Kuzņecova.

Atkarību saslimšana ir visos sociālajos līmeņos ļoti augsta. Pandēmijas apstākļi ir ietekmējuši jebkuru cilvēku. Sociālie kontakti ir ierobežoti, tāpēc atkarību raisošo vielu iedzīvotāji sāk lietot vienatnē. Iespējams, ka darbs ir attālināti veicams, tāpēc bēdas var slīcināt biežāk un ilgāk.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas narkoloģe Maija Jēkabsone stāsta, ka narkotisko vielu lietošana bērnu vidū ir palielinājusies pandēmijas laikā.

"Ja vēl pirmajā [pandēmijas] vilnī vecāki varēja it kā bērnus mājās vairāk noturēt, un bērni bija vairāk motivēti, tad tagad vecākiem to ir ļoti grūti izdarīt, jo pusaudžiem joprojām liekas, ka tas nebeigsies nekad. Pusaudžiem tie divi gadi ir ļoti liela daļa no viņu dzīves. Jaunieši tiešām nezina, ko iesākt šajā laikā. Realitātē paliek vai nu dators, vai nu tikšanās ar draugiem, kaut kādā veidā sevi izklaidējot. Tā kā visas interešu izglītības iestādes ir slēgtas, tad jaunieši atrod veidu, kā sevi iepriecināt ar vielu lietošanu," skaidro Jēkabsone.

Tāpēc šobrīd ir svarīga vecāku iesaiste bērnu dzīvē – kvalitatīvi kopīgi pavadīts brīvais laiks. Narkoloģe stāsta, ka jaunākais smēķējošais pacients, ko vecāki jau atveda uz konsultāciju, bija deviņus gadus jauns. Savukārt alkohola un narkotisko vielu lietošana pusaudžu vidū sākas no vienpadsmit divpadsmit gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt