Dienas ziņas

Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca iekaro Eiropas tirgu

Dienas ziņas

Lietavas applūdina māju pagalmus

Elektroniska uzraudzības sistēma -- jaunums sodu sistēmā

Nākamgad plāno ieviest elektronisko uzraudzību pirmstermiņa nosacīti atbrīvotajiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Valdībā otrdien apstiprināja grozījumus likumos, lai  nākamā gada sākumā Latvijā varētu ieviest elektroniskās uzraudzības sistēmu pirmstermiņa nosacīti atbrīvotu personu kontrolei. 

Igaunijā šo modeli praktizē jau septiņus gadus, un šajā laikposmā elektroniska uzraudzība piemērota gandrīz 1200 personām. Eiropas valstu pieredze liecina, ka šāda uzraudzība ļauj samazināt recidīva gadījumus līdz 12%. Līdzīgi rezultāti tiek gaidīti arī Latvijā.  

Šobrīd Latvijas cietumi ir pārpildīti, un pašlaik sodu izcieš vairāk nekā 5000 ieslodzīto, kas gadā valstij izmaksā aptuveni 35 miljonus eiro. Jaunā elektroniskās uzraudzības sistēma ieslodzīto uzturēšanai no valsts budžeta izlietotos līdzekļus samazinātu vairāk nekā uz pusi, jo attiecīgi šī brīža 19 eiro vietā dienā tiktu tērēti tikai septiņi eiro.

Cietumu uzraugi jaunās sistēmas ieviešanu vērtē pozitīvi, jo cilvēkam ir vairāk iespēju laboties brīvībā, nekā aiz restēm.

Daugavpils Daugavgrīvas cietuma Uzraudzības daļas priekšnieks Sergejs Smirnovs uzskata, ka elektroniskā uzraudzība gan atvieglos darbu cietumam, gan samazinās izdevumus valstij kopumā.

Arī Daugavpils Daugavgrīvas cietuma psiholoģe Jūlija Ivanova norāda, ka „elektroniskai uzraudzībai būs disciplinārs raksturs, kas palielina likumpārkāpēja atbildības līmeni, un rezultātā var samazināt recidīva līmeni”.

Elektroniskās uzraudzības sistēmas lietotājam būs strikti noteikts laiks, kad viņš varēs pamest savu dzīvesvietu, piemēram, ja persona strādās, vai būs nepieciešamība apmeklēt medicīnas iestādi, probācijas vai sociālo dienestu, savukārt visu pārējo laiku uzraugāmajai personai būs jāatrodas savā dzīvesvietā. 

Probācijas dienesta Daugavpils teritoriālās vienības vadītājs Česlavs Koržeņevskis stāsta, ka elektroniskas uzraudzības iekārta sastāv no darba stacijas, kura izvietojama, piemēram personas dzīves vietā, un aproces, kuru piestiprinās pie kājas. „Ja cilvēks pārkāpj [atrašanas vietas robežas], signāls aiziet uz centru, un probācijas dienesta darbinieku uz to reaģē,” skaidro Koržeņevskis.

Aproces nēsāšana būs brīvprātīga uz termiņu no mēneša līdz gadam.

 Ja persona atteiksies, tai nepiemēros elektronisku uzraudzība, un personu varēs nosacīti pirmstermiņa atbrīvot, bet tas varētu būt vēlāk, nekā likums paredzēs šādu iespēju ar elektronisko uzraudzību, norāda Koržeņevskis.

Elektronisko iekārtu iepirkumu paredzēts izsludināt tuvāko nedēļu laikā. Kopumā plānots iegādāties 200 aproces, uz kurām pretendēt varēs tie apsūdzētie, kuri ir notiesāti par mazāk smagiem noziegumiem, jo viņiem ir lielākas iespējas atgriezties sabiedrībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti