Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Par piena pārstrādes uzņēmumiem, kas zemniekiem parādā miljonus

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Ko skolotāja un bijušais darba devējs saka par galveno «finanšu izlūku» Znotiņu

Mobilie mamogrāfi – arvien pieprasītāki krūts vēža pārbaudēs

Mobilie mamogrāfi – arvien pieprasītāki krūts vēža pārbaudēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Poliklīnika uz riteņiem jeb mobilais diagnostikas auto ieradies Dagdā. To jau gaida sievietes, kuras saņēmušas uzaicinājuma vēstuli veikt valsts apmaksātu profilaktisko krūšu izmeklējumu jeb mamogrāfiju. Krūts vēzis ir izplatītākā onkoloģiskā saslimšana sievietēm. 2016.gadā uzskaitē bija 1177 pacientes, kurām diagnosticēts krūts vēzis. Vairumā gadījumu slimība ir ielaista un netiek konstatēta agrīnā stadijā. Tā rezultātā - ik gadu no šīs slimības mirst vairāk nekā 400 sievietes.

Nedēļas laikā var izbraukt visus novadus

Latvijā trīs medicīnas iestādes: "Veselības centrs 4", MFD Veselības centrs "Dziedniecība" un "Daugavpils reģionālā slimnīca" brauc pa Latvijas novadiem un pagastiem, lai sievietēm būtu iespēja veikt mamogrāfijas izmeklējumus pēc iespējas tuvāk savai dzīvesvietai, tā šo izmeklējumu padarot pieejamāku.

"Mēs parasti ierodamies pusstundu agrāk, lai varētu pieslēgt gan elektrību, gan paši organizēt savu darbu. Pieraksts mums vienmēr ir jau iepriekš.

Mēs zinām, cik aptuveni daudz cilvēkus gaidīt. Viss absolūti kā parastā poliklīnikā: ir reģistrators, ir medicīnas darbinieks," stāsta radiogrāfere Silvija Pastva.

"MFD veselības centra" Mobilā diagnostikas autobusa komandā: radiogrāfere, koordinatore un šoferis. Autobusu izrāda radiogrāfere Silvija Pastva. Šis ir jaunais diagnostikas auto,  tajā  vēl bez mamogrāfijas var veikt digitālo rentgenogrāfiju un ultrasonogrāfiju. Komanda izbrauc pa visu Latviju, nedēļas maršruts – Aglona, Dagda un tālāk Liepāja.

"Mēs varam vienas nedēļas laikā izbraukt Vidzemi, Kurzemi, Zemgali, Latgali, esam mobili. (..)

It īpaši aktīvi ir tie rajoni un reģioni, kur mēs braucam jau vairākus gadus, tur ir ļoti liela aktivitāte. Šobrīd es esmu to novērojusi Cēsīs,

bet pagājušajā reizē, kad bijām Dagdā, arī to, kas vēlējās pārbaudīt savu veselību, bija ļoti daudz. Pat pārspēja mūsu iespējas," stāsta mobilās diagnostikas koordinatore Santa Bankava.

Vidēji vienas dienas laikā tiek pārbaudīti no 10 līdz 20 cilvēkiem. Ir vietas, kur pieraksti ir līdz vakaram.

Latvijā kopš 2009.gada tiek īstenota valsts apmaksāta krūts vēža un dzemdes kakla vēža savlaicīgas atklāšanas programma sievietēm. Programmas mērķis - samazināt mirstību no vēža. Uzaicinājumus uz krūts dziedzera pārbaudēm saņem sievietes  no 50 līdz 68 gadiem. Tas ir vecums, kad ir vislielākais risks saslimt ar šo slimību. Uzaicinājumi tiek sūtīti ik pēc diviem gadiem.

Sievietes pamazām kļūst atbildīgākas 

Jautāta, kad pēdējo reizi bijusi uz pārbaudi, Latvijas Radio uzrunātā Janīna saka: "Pirms četriem gadiem. Cenšos regulāri. (..) Vēstule ir [ar uzaicinājumu pārbaudīties]. Tas ir ļoti labi. Mums nav jābrauc uz Rīgu, es pat nezinu, vai ir Daugavpilī vai Rēzeknē. Ir ļoti labi, ka viņi piebrauc, ka viss ir kārtībā."

Savukārt Terēze stāsta, ka uz pārbaudi dodas vienu reizi divos gados, un ka atzīst, viņasprāt, šādas pārbaudes ir svarīgas. "Protams, katrai sievietei vajag pārbaudīt krūtis."

Lai gan pārbaudes ar valsts uzaicinājumu sievietēm ir bez maksas, vien mazāk par pusi izmanto šo iespēju. Tomēr rādītāji, salīdzinot ar 2009.gadu, kad programma tika ieviesta, un 2017.gadu, ir ar augšupejošu tendenci.

Nacionālā veselības dienesta dati liecina: ja 2009.gadā vien 21% sieviešu veica valsts apmaksātu profilaktisko krūšu pārbaudi, tad pērn, 2017.gadā, skaitlis audzis līdz 44%.

Sievietes pamazām kļūst atbildīgākas un atrod iespēju, lai pārbaudītos. Tomēr ne visas, Janīna un Terēze no Dagdas novada atzīst, ka arī viņu paziņu lokā ir sievietes, kuras pārbaudes neuztver nopietni.

"Nepārbaudās, saka: "Man viss kārtībā, priekš kam man iet pārbaudīties”. Nebrauc, nezinu, kāpēc. Es pārbaudos regulāri, kā atnāk vēstule, es pārbaudos. (..) Gribas padzīvot ilgāk, lai nebūtu kādu problēmu tālāk, labāk pārbaudīties. Jo bez maksas ir, ja būtu par maksu, varbūt būtu grūtāk. Ja par velti, kāpēc neiet par velti," atzīst Janīna.

"Kamēr cilvēkam nekas nesāp, neiet, nerūpējas par savu veselību. Mana kaimiņiene pateica, priekš kam iet, nesāp un nevajag, bet es eju, biju pie ginekologa, arī bija uzaicinājums, vajag taču," norāda Terēze.

Daugavpilī mamogrāfs izbrauc jau sešus gadus

Daugavpils reģionālās slimnīcas mobilais mamogrāfs pie iedzīvotājām izbrauc jau sešus gadus, gadā vidēji izmeklē ap 900 sievietēm. Radiologa asistente Janīna Ņikitina secina, ka gadu no gada mobilā mamogrāfa pakalpojumu sievietes izmanto arvien biežāk.

"Tas ir ļoti svarīgi, īpaši pašlaik, kad ļoti daudz onkoloģijas.

Mēs veicam izbraukumus, un tajos trešā daļa pacientu iet uz papildu izmeklēšanu, no viņiem daudz onkoloģiju. 20 cilvēkus apsekojam, 10-12 no viņām iet uz papildu izmeklēšanu.

Kad mēs izmeklējam un atrodam jaunām sievietēm onkoloģiju, un viņas tiek laicīgi izoperētas un apstarotas, un cilvēki turpina dzīvot, tad pārējās sievietes momentā arī iet uz izmeklēšanu," stāsta Ņikitina.

Daugavpils reģionālās slimnīcas mobilais mamogrāfs dodas izbraukumos sestdienās, lai sievietēm, kuras strādā vai darba dienās nevar veikt izmeklējumu, būtu iespēja to izdarīt brīvdienās. Braucot uz kādu konkrētu vietu, cilvēki lūdz, lai mobilā mamogrāfa autobuss aizbrauc līdz kādai netālu esošai apdzīvotai vietai, kur sievietes ļoti priecātos par iespēju pārbaudīt savu veselību.

"Braucam uz Viļāniem un Varakļāniem, pa vidu sādža, iebraucam. Cilvēkiem tas ir izdevīgi, jo braukt kaut kur uz Rēzekni grūti pierakstīties, tur lielas rindas, vai uz Daugavpili. Ceļam tērēt naudu, sameklēt, kur poliklīnika. Sievietes saka: “Skatos pa logu, mašīna stāv, kā tad es neatnākšu, kad mašīna stāv," stāsta Ņikitina.

Radiologa asistente, redzot esošo situāciju, atzīst - ja mobilais mamogrāfijas autobuss nebrauktu, būtu sievietes, kuras pašas nokļūt uz tuvāko ārstniecības iestādi, kur veic šādu izmeklējumu, nevarētu. Un regulāras pārbaudes ļoti daudzām netiktu veiktas.

"Es iedomājos tur, kur Zilupe, kur mēs bijām, līdz Rēzeknei, tas ir ļoti tālu, pamēģini pierakstīties. Vai tad brauks, ja nejūt, ka sāp? Ja zobs sāpes, nevarēs gulēt, nekur neliksies, mēģinās braukt, meklēt ārstu, kas palīdzēs.

Bet, ja nesāp, kam braukt? Bet, kad sāk sāpēt, tad tur jau nav ko darīt, jau ir par vēlu. Tie mobilie [mamogrāfi] ir ļoti vajadzīgi," spriež Ņikitina.

Atklāto krūts vēža gadījumu skaits palielinās

2016.gadā mobilā mamogrāfa pakalpojumus izmantoja vairāk nekā 6800 sievietes, 2017.gadā vērojams skaita pieaugums – mobilo mamogrāfu apmeklēja jau vairāk nekā 7990 sievietes visā Latvijā.

Pēc valsts apmaksātas krūts vēža profilaktiskās pārbaudes veikšanas ļaundabīgs audzējs 2016.gadā diagnosticēts 59 sievietēm, savukārt 2017.gadā - 95 sievietēm.

Atklāto krūts vēža gadījumu skaits palielinās, jo tiek izmeklēts vairāk sieviešu. Diemžēl krūts vēzis ne tikai Latvijā ir izplatīta saslimšana, un ar to sievietēm ir jārēķinās.

"Sievietēm krūts vēzis ir vēzis numur viens pēc biežuma Latvijā, bet nevis tāpēc, ka mums Latvijā ir kaut kas ārprātīgs, ka šeit slimo šausmīgi ar krūts vēzi, kā nekur citur pasaulē," skaidro asociētā profesore, Veselības ministrijas galvenā onkoloģe Dace Baltiņa.

Taču par to, ka slimība netiek pietiekami ātri atklāta, Latvijā ir jāsatraucas.

"Atšķirības ir. Mēs nedaudz atpaliekam no Eiropas tai ziņā, ka mums ir vairāk trešās, ceturtās stadijas audzēji, bet tagad pēdējo gadu laikā mēs redzam šo te pozitīvo virzienu,

un tā pozitīvā virzība jāskata perspektīvā, nevis tā - pagājušajā gadā saslima tik, šogad - tik, tātad slikti. Jo tas viss mainās, jo tās sievietes, kurām atklāj šogad ļoti agrīni, visticamāk, ja nebūtu gājušas uz to skrīningu, pēc gada vai diviem atklātu ielaistu slimību. Jāskatās uz šo lietu šādā veidā," skaidro Baltiņa.

Sievietes kļūst atbildīgākas un arvien vairāk rod iespēju un uzskata par nepieciešamu veikt regulāras mamogrāfijas pārbaudes. Būtiski, lai pakalpojums būtu pieejams un Latvijā arī turpmāk izbrauktu mobilie mamogrāfi, un pārbaudes būtu iespējams veikt sievietēm, negaidot garās rindās un nedomājot, kā nokļūt līdz tuvākajai medicīnas iestādei, kur veic nepieciešamo izmeklēšanu. Svarīgi atcerēties, kad sāk sāpēt un ir novērojamas vizuālas pārmaiņas, pie ārsta vērsties jau var būt novēloti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti