Krustpunktā

Aizvadīta politisko notikumu ziņā saspringta nedēļa ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē

Krustpunktā

Ar daudzdzīvokļu namu siltināšanu Rīgā neveicas. Vai kaut kas varētu mainīties?

Daniels Pavļuts: Enerģiju veltu, lai valdībai šonedēļ aiznestu skaidru vakcinācijas plānu

Ministrs cer palielināt Covid-19 vakcinācijas jaudu līdz 100 000 cilvēku nedēļā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Vakcinēšanā pret Covid-19 jāvirzās uz jaudas palielināšanu, lai nedēļā poti varētu saņemt 100 tūkstoši cilvēku, intervijā Latvijas Radio sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

"Krustpunktā" podkāstā:

Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.

Pavļuts uzsvēra, ka viņa prioritāte veselības ministra amatā būs sabiedrības vakcinācija pret Covid-19. Lai izveidotu darboties spējīgu vakcinēšanas mehānismu īsā laikā, būšot nepieciešams visu pušu atbalsts.

Vienlaikus viņš norādīja, ka līdz šim vakcinācijas projekts uztverts kā veselības nozares iekšējais jautājums: “Šo es gribētu mainīt pirmām kārtām.”

Pavļuts jau apspriedis ar premjeru un prezidentu ieceri, lai vakcinācijas projekts kļūtu par nacionāla mēroga projektu. Tas nozīmētu, ka šo projektu vadīs nevis darba grupa veselības aprūpes nozarē, bet gan īpaši veidota uzraudzības padome Ministru prezidenta valdībā. To ministrs aicinās koalīciju darīt jau šonedēļ.

“Un ņemt darbā cilvēkus, kas strādās tikai un vienīgi ar šo projektu. Pieredzējušu projektu vadītājus, komunikācijas vadītājus, IT vadītājus, kas varētu šo projektu profesionāli novadīt tādā ātrumā, tādā līmenī un ar tik daudziem šobrīd vēl nezināmajiem faktoriem, kādi pašlaik ir. (..) Mēs aicināsim palīgā padomdevējus no tām jomām, kur ir mums vajadzīgie profesionāļi: loģistikas organizēšanā, protams, arī medicīnas jomā, attiecībā uz komunikāciju un IT,” pastāstīja Pavļuts.

Viņaprāt, vakcinācijas projektā jāizmanto visas zināšanas, kādas Latvijā ir, tostarp viņš apspriedis bruņoto spēku iesaisti. Savukārt ģimenes ārstu lomu vakcinācijā viņš vērtēja kā vienu no sastāvdaļām, jo viņiem jāturpina nodrošināt primārā veselības aprūpe.

Pavļuts norādīja, ka, saliekot kopā visas potēšanas spējas Latvijas ārstniecības iestādēs, pašlaik vakcinācijas plāns paredz aptuveni 65 000 cilvēku vakcinēšanu nedēļā. Viņa skatījumā ir iespējams vairāk, un būtu jāvirzās uz to, lai vakcinācijas jauda būtu aptuveni 100 000 cilvēku potēšana nedēļā. Vienlaikus Pavļuts arī akcentēja, ka pagājušajā nedēļā vakcinēšanas temps bijis lēns. 

Ministrs gan atzina, ka tas ir liels izaicinājums. Tam esot jāizmanto visi iespējamie līdzekļi:

“Iespējams, būs jāmobilizē papildu medicīnas personāls, kurš ir spējīgs un prasmīgs vakcinēt. Iespējams, būs jāizmanto mobilās teltis. Iespējams, būs jāizmanto vakcinācijas iespējas skolās, ja to ļaus situācija.”

Tāpat svarīga būs komunikācija ar sabiedrību un personīgi uzaicinājumi cilvēkiem vakcinēties, pastāstīja ministrs.

Vakcinācijas plāns kā nākošās grupas paredz sākt vakcinēt sociālās aprūpes centru darbiniekus un klientus. Viņu vakcinācija sāksies uzreiz pēc vakcīnu saņemšanas. Bet no marta vakcinācijas jauda plānota vismaz 100 tūkstošu vakcīnu nedēļā, un tikšot izmantotas visas iespējas, lai to sasniegtu. 

KONTEKSTS:

Latvija līdz šim saņēmusi trīs Covid-19 vakcīnu kravas – pirmajās divās piegādēs saņemtas 23 400 vakcīnu devas, bet trešajā - vēl 6800 devas. Šīs ir “Pfizer” un “BioNTech” izstrādātās vakcīnas, bet no 11. janvāra Latvijā varētu būt pieejama arī "Moderna" izstrādātā vakcīna, kas apstiprināta izmantošanai Eiropas Savienībā.

“Covid-19: Vakcinācijas stratēģijas ieviešanas plāns” prognozē, ka Latvijas veselības aprūpes sistēmai ir iespējas nedēļas laikā vakcinēt līdz pat 75 tūkstošiem cilvēku. Vakcinācijas plānā kā iespējamā kapacitāte vienā nedēļā valsts un pašvaldību slimnīcās ir ierakstīta divdesmit tūkstoši vakcināciju. Privātos veselības centros – 25 600 vakcināciju, pašvaldību ambulancēs – piectūkstoš, bet ģimenes ārstu praksēs – 25 tūkstoši. 

Sākusi darboties arī interaktīva karte, kurā atrodamas vakcinācijas pret Covid-19 kabinetu atrašanās vietas un kontaktinformācija. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti