Pusdiena

Tiesībsargs atklāj trūkumus atkarīgo bērnu rehabilitācijā nodibinājumā «Solis Piebalgā»

Pusdiena

Baltijas līderu samits ar Trampu – iespēja pusotrā stundā tikt sadzirdētiem

Ministrija saņem arvien vairāk pārmetumu par deputātu ierobežošanu arī ārpus Rīgas

Ministrija saņem arvien vairāk pārmetumu par deputātu ierobežošanu arī ārpus Rīgas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pēc vēršanās pret Rīgas domes (RD) varu par opozīcijas deputātu ierobežošanu saņem arvien vairāk kritikas par bezdarbību arī no citām pašvaldībām. Turklāt īpaši maiga ministrija bijusi pret netaisnību tajās vietvarās, kur pašas politiskais spēks – Nacionālā apvienība – ir pozīcijā vai kur koalīciju veido tās pašas partijas, kas valdībā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība) ir apturējis Rīgas saistošos noteikumus, ar kuriem domniekiem par izskatāmajiem jautājumiem atļauts uzdot ne vairāk par trim jautājumiem. Tikmēr RD pieņēmusi jau jaunus ierobežojumus. Proti, ka par katru lēmumprojektu uz visiem deputātiem jautājumiem būs 20 minūšu jeb vidēji 20 sekundes katram. Gerhards jau paudis kritisku nostāju arī par šādu normu.

Tikmēr Daugavpilī deputāti ierobežoti līdz desmit minūtēm par katru apspriežamo lēmumu. Piemēram, par 110 miljonu eiro budžeta izdevumu sadali opozīcijai jautājumiem laika nepietika, stāsta deputāts Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”). “Skatot pašvaldības 2018. gada budžetu, opozīcijas deputātiem vispār neļāva uzdot jautājumus, jo bija beidzies jautājumu uzdošanas laiks. Ministrs šādā situācijā bija divkosīgs, un attiecībā uz Daugavpili un citiem savas partijas biedriem viņam ir savi standarti. Arī acīmredzama dubultmorāle,” saka Elksniņš.

Pašvaldību lietu ministrijas rezultatīvu iejaukšanos Daugavpils opozīcija nav sagaidījusi. Līdzīgi jūtas deputāti arī Saulkrastu novada domē. Kā stāsta Saeimas deputāts Edvards Smiltēns (“Vienotība”), kas pašlaik pārstāv Latvijas Reģionu apvienību, Saulkrastos “Vienotība” vēlēšanās ieguvusi piecus no 15 krēsliem. Taču koalīcija pieciniekam liedz proporcionalitātes principu komitejās. “Gerhards kā VARAM ministrs iziet publiskajā telpā un ņirgājas, vienkārši ņirgājas par pieciem deputātiem, sakot, ka viņi ir izstājušies no “Vienotības”. Līdz ar to uz viņiem demokrātijas principi it kā neattiecas. Tāpēc, ka pašvaldību šobrīd vada Gerharda labs draugs un partijas apvienības biedrs. Tik vienkārši! Tas nozīmē, ka mēs atgriežamies tādā kā komunismā – ir jābūt konkrētai partijas piederībai un tikai tad tev nodrošinās kaut kādas tiesības un garantijas,” sacīja Smiltēns.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (Nacionālā apvienība) pārmetumiem par divējādo pieeju nepiekrīt. “Pilnībā noraidu jebkādu šādu izteikumu par dubultmorāli. Arī Daugavpilī ir likts šo normu labot. Šobrīd notiek darbs ar Daugavpils pašvaldību, taču, ja pašvaldība nereaģēs uz mūsu norādījumiem, tad tur līdzīgi kā Rīgā būs apturēti šie punkti [par ierobežojumiem debatēs],” pauž Eglīts, norādot gan, ka situācijas pašvaldībās ir dažādas.

Eglīts arī atkārto, ka pēc Rīgas gadījuma ministrija pieprasījusi informāciju no visām pašvaldībām. Ap mēneša vidu ministrijai varētu būt kādi secinājumi par nevienlīdzīgu attieksmi citās domēs. Piemēram, Ventspilij par 10 minūšu ierobežojumu jautājumu sadaļai iebilst nevarot, jo gadījumā, ja deputātiem domes sēdē jautājumu ir vairāk, lēmumprojekts tiekot nodots atpakaļ skatīšanai komitejā.

KONTEKSTS:

Pašvaldības uzraugošā ministrija solīja atcelt opozīciju saniknojušos noteikumus, ja to neizdarīs pati Rīgas dome.

Pozīcijas pieņemtās normas ierobežoja deputātu uzdot līdz trīs jautājumiem par izskatāmo jautājumu. Nedēļu pēc noteikumu pieņemšanas notika pozīcijas un opozīcijas sarunas aiz slēgtām durvīm, opozīcija Rīgas mēram piedāvāja strīdīgās normas atcelt, bet Ušakovs šo piedāvājumu nepieņēma. Frakcijas nolēma tikties vēlreiz 19.martā, taču opozīcija uz tikšanos neieradās, jo nebija saņēmusi Ušakova piekrišanu deputātu «apklusināšanas noteikumus» vispirms atcelt un tad kopīgi veidot jaunu kārtību.

Pirmdien, 26 .martā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pavēstīja, ka aptur tā saucamos "deputātu apklusināšanas noteikumus". Tomēr jau tajā pašā dienā RD nolēma, ka par katru lēmumu deputāti drīkstēs uzdot ne vairs trīs jautājumus, bet gan tiem vajadzēs iekļauties laika limitā. Katram lēmumam iztaujāšanai būs 20 minūtes jeb 20 sekundes katram deputātam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti