Pašvaldības deputātu mandātu anulēšanu tomēr plāno uzticēt ministram, nevis CVK

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija plāno nākamnedēļ atbalstīt likuma grozījumus, kas paredzēs uzticēt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram anulēt pašvaldības domes deputātu mandātu neattaisnoti kavētu sēžu gadījumā, aģentūrai LETA pastāstīja komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai").

Tāpat paredzēts atbalstīt jaunu redakciju attiecībā uz kavēto sēžu skaitu – anulēt deputāta mandātu varēs, ja trīs mēnešu laikā nebūs apmeklēta vairāk nekā puse no kārtējām domes sēdēm, skaidroja politiķis.

Iepriekš komisija bija atbalstījusi variantu, ka Centrālā vēlēšanu komisijai (CVK) anulētu mandātu, tomēr tagad paredzēts šīs tiesības piešķirt ministram. Kā pastāstīja Burovs, šādu jauno redakciju atbalstot arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība").

Ar šādu redakciju tiktu arī daļēji atbalstīti deputātu Andreja Ceļapītera un Māra Sprindžuka ("Apvienotais saraksts") priekšlikumi, kuros šīs mandātu anulēšanas tiesības bija rosināts uzticēt Ministru kabinetam, skaidroja komisijas vadītājs.

Politiķis norādīja, ka nevajadzētu apgrūtināt visu valdību, tāpēc risinājums ir šādu tiesību paredzēšana ministram.

Tas arī atbildīs jau pašlaik spēkā esošajai pieejai, ka reģionālās attīstības ministram ir tiesības pašvaldību domju darbības jautājumos, piemēram, lemt par pašvaldības domes vadītāja atstādināšanu no amata, atzīmēja Burovs.

Attiecīgās normas vēl tiks veidotas ar Saeimas Juridiskā biroja atbalstu, un par tām komisija balsos nākamnedēļ un lūgs iekļaut Saeimas 6. decembra sēdes darba kārtībā.

Attiecīgos grozījumus paredzēts veikt Pašvaldības domes deputāta statusa likumā un Pašvaldību likumā, kuri tika izslēgti no Saeimas šodienas sēdes darba kārtības.

Savukārt Rēzeknes domes darbības kontekstā politiķi, no vienas puses, pozitīvi novērtēja, ka tā beidzot ir sanākusi uz sēdi, reizē norādot, ka sagaidāms, ka janvārī sāksies Rēzeknes pilsētas finanšu stabilizācijas process. Paredzams, ka to veikšot vai nu valdības, vai finanšu ministra iecelta amatpersona vai amatpersonas.

KONTEKSTS:

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) rosinājusi pārskatīt kārtību, kādā anulē pašvaldību deputātu pilnvaras, ja ilgstoši netiek apmeklētas sēdes. 

Ar šādu rosinājumu VARAM ministre Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība") nākusi klajā sakarā ar situāciju smagās finanšu grūtībās nonākušajā Rēzeknē, kurā domes koalīcija, nolūkā veicināt visas domes atlaišanu, neieradās uz sēdēm.

Līdzšinējā kārtība noteic, ka Saeima ar likumu var atlaist domi un iecelt pagaidu administrāciju, ja pašvaldība trīs sēdes pēc kārtas nav spējīga pieņemt lēmumus kvoruma trūkuma dēļ. 

Tāpat VARAM rosina kvoruma trūkumu pašvaldībās risināt ar sēžu sasaukšanu mazākā sastāvā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti