Pusdiena

Pusdiena 13.12.2015

Pusdiena

No 1.februāra TAVA funkcijas pildīs LIAA Tūrisma departaments

Tviterī dezinformē par bēgļu pastrādātu laupīšanu Muceniekos

Melīga informācija par bēgļu pastrādātu laupīšanu Muceniekos raisa sašutuma vētru sociālajos tīklos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Sociālajos tīklos nedēļas nogalē aktīvi izplatīta informācija, ka Muceniekos notikusi laupīšana, uz kuru policija neesot reaģējusi. No konteksta noprotams – tāpēc, ka vaininieki esot bijuši Mucenieku centrā izmitinātie patvēruma meklētāji. Ziņu tālāk palīdzēja izplatīt arī dažas valsts amatpersonas, taču beigās izrādījās – pirmavots bijis kāds anonīms komentārs ziņu portālā.

Žurnāliste, karjeras mentore, talantu vadītāja, lektore, grāmatu un scenāriju autore – tā sevi tviterī apraksta Nodarbinātības valsts aģentūras programmas „Jauniešu garantija” karjeras konsultante Elita Dombrava. Viņa ir arī Nacionālās apvienības valdes locekļa, Saeimas deputāta Jāņa Dombravas māte, taču pati neesot partijas biedre.

Svētdienas vakarā viņa tviterī paziņoja:

Ar ierakstu, ko papildināja attēls ar izaicinošus žestus rādošu vīriešu grupu, tvitera lietotāji līdz pirmdienas rītam bija dalījušies vairāk nekā 50 reizes.

To pamanīja arī Valsts policija, kas lūdza Dombravai precīzāku informāciju, lai pārbaudītu, kad bijis šāds izsaukums un kā rīkojušies policisti. Atbilde nesekoja, taču vienos naktī Dombrava ierakstīja:

Latvijas Radio atrada Dombravas minēto portāla „draugiem.lv” dienasgrāmatu sadaļā ierakstīto ziņu, kurā ir uzsvērts - „Tas ir komentārs no viena ziņu portāla” - un pievienota saite uz to. Savukārt bildi jau vairākus gadus kā ilustrāciju rakstiem par nelegālo imigrāciju ASV izmanto konservatīvo portāli, pārliecinājās Latvijas Radio.

Kusiņa ieraksts portālā "draugiem.lv" arī ticis izdzēsts un lietotājs uz laiku nobloķēts.

Arī Valsts policijas pārstāvis Toms Sadovskis apliecina – izplatītie apgalvojumi esot dezinformācija: “Šobrīd policijā ir noskaidrots, ka līdz šim policijā nav saņemta nekāda veida informācija par iespējamiem noziegumiem Muceniekos; ne zvanu veidā, ne iesniegumi policijā nav saņemti. Līdz ar to uzskatāms, ka izplatītā informācija ir absolūti nepatiesa. Visticamāk, pirmavots šai informācijai bija “Tvnet” komentārs, kuru vēlāk cilvēki izplatījuši sociālajos tīklos.

Tādēļ policija aicina cilvēkus neizplatīt nepārbaudītu informāciju un policija arī nosoda šādu rīcību.”

Policija aicina iedzīvotājus neizplatīt nepārbaudītu un dezinformējošu informācijuVakar un šodien sociālajā tīklā...

Posted by Valsts policija on Monday, December 14, 2015

Pati Dombrava atzīst, ka informāciju neesot pārbaudījusi, bet to palaist tālāk ir bijusi viņas emocionālā reakcija. Lai gan pie „draugiem.lv” ieraksta komentāros lasāmi vairāki aicinājumi dažādos veidos organizēt izrēķināšanos ar patvēruma meklētāju centra „Mucenieki” iemītniekiem, Dombrava noliedz, ka gribējusi to veicināt. “Tādas lietas es neatbalstu. Vienkārši es kā faktu, ka tāda lieta ir notikusi. Ja viņš rakstīja, ka pašā centrā tas noticis, tātad bija jābūt kādiem lieciniekiem. Ja viņš rakstīja, ka nav atbraukusi policija, tas nozīmē, ka…nedomāju, ka viņš rakstīja galīgākās muļķības. Ja tas noticis, tur jau nav nosaukts neviens cilvēks vārdos. Varbūt šādā brīdī  es esmu kļūdījusies. Varbūt tā bija emocionāla reakcija,” skaidro Dombrava.

Vēlāk Dombrava izdzēsa ierakstu ar maldinošo informāciju un savā mājaslapā skaidro to ar emocionālu reakciju.

Viņa gan ir retvītojusi kāda lietotāja atbildi viņas ierakstam: 

Tomēr Dombrava apgalvo, ka tas laikam noticis nejauši.

Ierakstu izplatīja arī Nacionālās apvienības valdes loceklis, Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks, kurš atzīst, ka ir kļūdījies: “Man nekādi fakti nav zināmi. Līdz ar to es, izlasot to diskusiju pie tvīta, kur arī Valsts policija bija atbildējusi, es savu retvītu atcēlu. Es pieņemu, ka cilvēks ir pārbaudījis informāciju, ko viņš publicē. Bet šobrīd man nav tādas pārliecība. Pirmā informācija par daudziem un dažādiem notikumiem jau parādās kaut kādos tvītos. Pēc tam viņa parādās arī interneta portālos. Nezinu, ja tā informācija apstiprināsies, tad droši vien par to vēlāk rakstīs.”

Savukārt cits partijas pārstāvis, Centrālās vēlēšanu komisijas sekretārs Ritvars Eglājs savu retvītu atsauca un saviem sekotājiem arī norādīja, ka informācija izrādījusies nepatiesa. “Tvitera pasaulē retvītošana nozīmē parasti uzmanības pievēršanu, nevis atbalstu. Piemēram, esmu retvītojis tādus [ierakstus], ko es neatbalstu. Man ir prieks, ka šim jautājumam ir pievērsta uzmanība. Es ceru, ka tiks noskaidrots, kas ir un kas nav noticis.”

Mārtiņš Vaivars, kurš organizējis debates un kritiskās domāšanas lekcijas, norāda – šis ieraksts ir samērā viegli identificējams kā aizdomīgs, piebilstot – interneta lietotājiem jāpievērš pastiprināta uzmanība informācijai, kuras avots nav norādīts. "Tas tomēr bija vienkārši tvīts pilnībā bez jebkāda avota, par to, kas ir teicis, ka šāda lieta ir notikusi, kāds ziņu portāls, valsts policija, aculiecinieks, nekā tāda nebija. (..) Tur noteikti bija tāda acīmredzama dalīšanās pa politiskajām līnijām, ka, šķiet, ka cilvēki daudz nekritiskāk pieiet informācijai, kas kaut kādā veidā saskan ar viņu politiskajiem vai ideoloģiskajiem uzskatiem," pauž Vaivars.

Valsts policija Latvijas Televīzijai atzina, ka šāda rīcība ir morāli nosodāma, tomēr krimināli sodāma nav.

Nepārbaudīti apgalvojumi par patvēruma meklētāju pastrādāto Latvijas sociālajos tīklos parādās regulāri, taču šis ir pirmais gadījums, kad dezinformācija skan tieši par mūsu valstī it kā notikušo. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti