Rīta Panorāma

Kā palīdzēt cilvēkam ar pašnāvnieciskām domām?

Rīta Panorāma

Intervija ar Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētāju Kristiānu Godiņu

Telefonintervija ar Latvijas Ārstu biedrības viceprezidentu Robertu Fūrmani

Mediķu biedrības: Covid-19 ierobežojumi nedos vēlamo efektu; likumsakarīga būtu valdības demisija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valdības lēmumi attiecībā uz Covid-19 ierobežošanu nedos vēlamo efektu. Turklāt pašreizējā situācijā ir grūti atrast dialogu ar valdību, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atzina Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents Roberts Fūrmanis. Līdzīgu secinājumu mediķu organizācijas pauda paziņojumā medijiem, piebilstot, ka šajā situācijā būtu likumsakarīga valdības demisija.

Šonedēļ stājās spēkā valdības izsludinātā ārkārtas situācija un virkne ierobežojumu Covid-19 izplatības mazināšanai. Tomēr Fūrmanis norādīja, ka Latvijā bija jānosaka krietni stingrāki ierobežojumi.

“Mūsuprāt, šie pieņemtie lēmumi un situācija, kāda ir šobrīd valstī, nedos vēlamo efektu un tai nebūs nekādas būtiskas ietekmes uz saslimstības mazināšanos,” sacīja Ārstu biedrības viceprezidents.

Mediķu ieskatā būtu maksimāli jāsamazina cilvēku kontaktēšanās – vismaz par 40–60%. Un tas nozīmētu ļoti stingrus ierobežojumus gan pret Covid-19 vakcinētajiem, gan nevakcinētajiem.

“Šobrīd mēs redzam, ka šāds regulējums nav pieņemts. Līdz ar to situācija veselības aprūpes  sistēmā jau ir katastrofāla, un tā turpinās būt katastrofāla. Mēs neredzam nekādu ieguvumu no ierobežojumiem, kas ir pieņemti,” piebilda ārsts.

Turklāt Latvijas Ārstu biedrība pašlaik neredz veidu, kā sarunāties ar valdību, jo dialogs nenotiekot. “Bija Krīzes vadības padomes sēde, kurā ekspertu darba grupa, konsultējoties ar epidemiologiem, piedāvāja savu redzējumu, kas faktiski netika ņemts vērā.

Līdz ar to ļoti grūti atrast dialogu ar valdību, lai tomēr lēmumi, ko pieņem valdība, būtu krietni saprātīgāki,” atzina Fūrmanis.

Taujāts par iespējamu pacientu šķirošanu slimnīcās, mediķis pastāstīja, ka faktiski ārstiem nāksies uzņemties lēmumus par to, kuriem pacientiem varēs un kuriem nevarēs nodrošināt ārstēšanu. “Šie lēmumi nav viegli, tie ir ļoti grūti. Šie lēmumi atstāj arī juridiskas sekas. Šobrīd ir izveidojusies situācija, ka šo lēmumu pieņemšanu valsts ir atstājusi ārstu ziņā, jo

mūsu rīcībā nav zināms, ka būtu pieņemts regulējums par šķirošanas algoritmu vai to, kā ārstiem rīkoties situācijā, kad palīdzības sniegšana visiem pacientiem kļūst neiespējama,” viņš pastāstīja.

Līdzīgi kā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule arī Fūrmanis, atsaucoties uz epidemiologu prognozēm, sacīja, ka situācija slimnīcās varētu uzlaboties vien ap Ziemassvētkiem vai pēc gadu mijas.

Arī mediķu profesionālo organizāciju – Ārstu biedrības, Latvijas Jauno ārstu asociācijas un Latvijas Māsu asociācijas – paziņojumā medijiem norādīts uz valdības nespēju konstruktīvi un pārdomāti vadīt krīzi.

“Diemžēl pēdējo valdības pieņemto un nepieņemto lēmumu sekas būs simtiem un tūkstošiem mirušo.

Valdības rīcība vairs nav tikai neizlēmīga, tā ir uzskatāma par nolaidīgu un noziedzīgu pret Latvijas iedzīvotājiem,” norādīts paziņojumā. Kopš pandēmijas sākuma Latvijā miruši 2806 ar Covid-19 inficētie.

Esošajā situācijā vienīgais veids, kā ierobežot nekontrolēto Covid-19 izplatību, esot nekavējoties un maksimāli ierobežot nevajadzīgus iedzīvotāju kontaktus. Ierobežojumiem esot jābūt stingriem, skaidri saprotamiem, tūlītējiem un labi kontrolējamiem. Lēmumu pieņemšana nedrīkst būt novilcināta, tai jābūt operatīvai un konstruktīvai, uzsvērušas mediķu organizācijas.

“Valdība savos lēmumos ir absolūti neētiska, jo augstāk par cilvēku dzīvību vērtē īstermiņa ieguvumus, piemēram, teātra vai koncerta apmeklējumu. Profesionālās mediķu organizācijas uzskata, ka esošā situācija nepārprotami parāda valdības nespēju risināt krīzes situāciju valstī, tāpēc likumsakarīga būtu valdības demisija un neatkarīgu profesionāļu valdības izveidošana,” norādīja mediķu profesionālās organizācijas.

“Viņi ir izvēlējušies diskutēt tieši tagad, kad ir nepieciešami ātri, pragmatiski lēmumi, kas ir visiem saprotami un ir visaptveroši.

To nevar nekādā veidā citādi nosaukt kā vienkārši noziedzīga attieksme pret iedzīvotājiem,”

izteicās Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Artūrs Šilovs.

Arī Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina uzsvēra, ka ir vīlusies Latvijas politiķos: "Es gribētu piekrist Ilgas Kreituses citātam vienā no raidījumiem, ka atšķirībā no citām valstīm, Latvijā politiķi nevis realizē politiskās idejas, centrētas uz cilvēku un sabiedrību, bet viņi dzīvo un pārtiek no politikas. Tā tas ir, un to mēs redzam ar to, kas šobrīd notiek."

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Valdība arī lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā.

Savukārt skolas var turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.

Latvijā pret Covid-19 vakcināciju sākušo Latvijas iedzīvotāju īpatsvars pārsniedzis 50% robežu. Vakcinācijas kursu pabeiguši 876 523 cilvēki, kas ir 46,57% no Latvijas iedzīvotāju kopskaita.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti