Mediķi sašutuši – algas pieauguma vietā sarukušas; pārrēķinu sola martā

Dusmīgi un vīlušies pēc algas dienas ir mediķi. Viņi sagaidījuši nevis solīto pieaugumu, bet gan reālu samazinājumu. Daudziem alga sarukusi par 100 un 200 eiro, un tas ir ne tikai samazināto virsstundu dēļ. Izrādās, ka uz kaut nelielu algu pieaugumu mediķi var cerēt tikai pēc mēneša - martā. Bet jau tagad zināms, ka tas būs krietni mazāks, nekā cerēts.  

Piektdien daudzās Latvijas slimnīcās bija algas diena un mediķi ir vīlušies. Gan ārsti, gan māsas ir saņēmuši pat mazāk nekā pirms tam.

Tas tādēļ, ka slimnīcas ļoti pieskata, lai netiktu strādātas virsstundas, par ko jāmaksā dubultā.

Bērnu slimnīcas anestēzijas māsa Agnese Ivanova janvāra algā saņēma 200 eiro mazāk. Viņa slimnīcā var strādāt tikai vienu slodzi, un meklē, kur piestrādāt, lai varētu dzīvot tāda pašā līmenī, “nevis krist uz leju”.

Viņas ieskatā  krīze nav beigusies, “iet tikai plašumā, jo ir brīvas slodzes, bet mēs nevaram tās ne pārstrādāt, ne palīdzēt slimnīcai”.

Anestēzijas māsu trūkst visās slimnīcās. Vidēji reizi mēnesī Agnesi mēģina pārvilināt citur. Bet pagaidām viņa nolēmusi citur tikai piestrādāt, jo pārāk mīl darbu ar mazajiem pacientiem. 

Slimnīcā skaidro, ka tikai martā Agnese un pārējie mediķi jutīs nelielu algas pieaugumu.

“Februāra mēnesī nebūs algu pieauguma tādā izpratnē, jaunās algas nesaņems, saņems no marta. Jo tikai pagājušonedēļ esam vienojušies ar Nacionālo veselības dienestu,” skaidro Bērnu slimnīcas valdes locekle Ināra Bluķe.

Lai segtu darba samaksu un virsstundas, bērnu slimnīcai šogad bija nepieciešami 4,9 miljoni eiro, bet ar Nacionālo veselības dienestu izdevies vienoties par 4,1 miljonu eiro. Tādēļ vidēji algas pieaugs par 9%, bet dialogā ar klīniku vadītājiem un arodbiedrībām meklēs kompromisu.

Arī Stradiņa slimnīcā tikai pagājušajā nedēļā beidzot noslēgts līgums ar valsti. Personāla vadības daļā zīmogo jaunos darba līgumus. Tikai retajā ir samaksas pieaugums par 20%. Tie tiek zemākās algas saņēmējiem.

Māsu palīgiem algas vidēji pieaugs par 50 eiro, māsām - par 85, ārstiem - par 100 eiro. Vidējais pieaugums ir 7% - 9%.

“Ir pamatlikme, bet vēl ir stāžs, riska piemaksas, intensitātes piemaksas,” stāsta Personāla vadības daļas vadītāja Undīne Bušmeistere.

“Krīze nevar tikt likvidēta tikmēr, kamēr mums darba tirgū ir nepietiekams skaits personāla. Kamēr mums trūkst māsu. Un kamēr valstiski nav risinājumu, kā motivēt, tā krīze būs!” atzīst Bušmeistere.

Tāpat slimnīcās daudz striktāk pieskatīs to, lai virsstundu pārstrādes nebūtu pārāk lielas. Ir noteikts četru mēnešu pārskata periods. Tā laikā centīsies pārstrādi izlīdzināt, lai virsstundu nebūtu.

Mediķos rūgst neapmierinātība un jau nākamnedēļ algas būs jautājums, par ko spriedīs lielākā mediķu arodbiedrība.

KONTEKSTS:  

Šogad valsts budžetā mediķu atalgojuma palielināšanai plānots piešķirt papildu līdzekļus vairāk nekā 80 miljonu eiro apmērā. Teorētiski ar šo naudu pietiek atalgojuma palielināšanai par aptuveni 20%, taču realitātē lielai daļai mediķu algu pieaugums būs mazāks.  Algu pieaugums ticis rēķināts, salīdzinot tarifu, ko samaksā valsts par ārstniecības iestādes pakalpojumiem, un tarifu vidējo likmi, kas veidojas no minimālajām atalgojumu likmēm. Līdz ar to pret šo robežu ir 20% pieaugums, bet par cik algas ārstniecības personām veidojas pēc sarežģītas formulas, tad ne katrs cilvēks papildus 20% saņems,

Decembrī valdība nolēma, ka  ārstniecības personu vidējā darba samaksa no nākamā gada 1. janvāra pieaugs par 20%salīdzinājumā ar 2018. gadu. Nepieciešamos 87,5 miljonus eiro Finanšu ministrija (FM) radusi dažādos avotos. Par mediķu algu paaugstināšanu lēma vēl Māra Kučinska vadītais Ministru kabinets.

 Veselības ministrija (VM) iepriekš norādīja, ka pieņemtie lēmumi ļaus no nākamā gada ārstiem stacionārajā sektorā algas palielināt līdz vidēji 1856 eiro mēnesī, ieskaitot piemaksas, savukārt māsām un ārstu palīgiem – līdz 1114 eiro.

5 komentāri
Valdis Bērziņš
2018. gadā Latvijas ekonomiskā izaugsme bija aptuveni 4%. Jābūt pilnīgam nejēgam (tāds, kāds ir Jānis Lietavietis), lai muldētu, ka šāds pieaugums ir stagnācija LOL
Jānis Lietavietis
Nekāds pārsteigums tas nav - tie solījumi neizskatījās ticami un bija visai paredzams, ka budžeta izdevumus nāksies nevis audzēt, bet gan mazināt un apstākļos, kad budžeta izdevumus mazina gaidīt vērienīgu algu pieaugumu ir visai naivi. Realitāte ir tāda, ka valsts ekonomika pamatā stagnē, ēnu ekonomika nekur nav zudusi, valsts daudz naudas ir izšķiedusi simtgades izlaidībās un vēl vairāk tērēt visiem ir piesolīts, naivi paļaujoties uz kādu mistisku izaugsmi, kurai patiesībā nav nekādu priekšnosacījumu. Tāpat arī nevar nepieminēt, ka krīze nekur nav pazudusi, valsts krīzes laikā taupīja naudu uz nākotnes rēķina, radot daudzas nopietnas ilgtermiņa problēmas, kas būs jūtamas, iespējams, pat līdz nākamajai simtgadei.
Anonīms lietotājs 6871
Darbs Viņķelei ar stingru roku. Vispirms samazināt algas valdei, tad pārskatīt tarifus un slimnīcas tēriņus. Pamatpakalpojuma sniedzējiem - mediķiem - jāsaņem būtiski vairāk, kā administrācijai un apkalpojošajam personālam. Es šo mediķu vietā ietu streikot pie čaškas, vai rakstītu pateicības vēstules zaļo zagļu - pirmrindnieku partijai.
Anonīms lietotājs 6871
->33752. Runāju par cenrādi, pēc kura valsts apmaksā sniegtos pakalpojumus, - tas neatbilst ne reālajām izmaksām, ne veicina atalgojuma daļas pieaugumu. Tā vietā, lai izdāļātu apmaksātas kvotas privātajiem, valstij būtiski jāpalielina maksa par pakalpojumiem un kvotas valsts slimnīcās, tā stimulējot aizgājušos ārstus atgriezties valsts iestādēs, neskraidīt apkārt peļņas meklējumos. Nauda nav tik daudz jāiegulda būvēs un dublējošos aparatūras pirkumos, cik pašu manipulāciju apmaksā un atalgojumā.
Anonīms lietotājs 33752
Par kuriem tarifiem runā? Stradiem lieli tarifi ?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti