Dienas ziņas

Mūziķi dāvina koncertu Kapseļu ielas bērniem

Dienas ziņas

Par Rīgas domes atlaišanu agrāk vai vēlāk lems

Mediķiem janvārī pieaugs algas

Mediķu atalgojums no nākamā gada pieaugs par 20%

Ārstniecības personu vidējā darba samaksa no nākamā gada 1. janvāra pieaugs par 20% salīdzinājumā ar 2018. gadu.  Tā otrdien, 18. decembrī, lēmusi valdība. Nepieciešamos 87,5 miljonus eiro Finanšu ministrija (FM) radusi dažādos avotos.

Tā kā jaunās valdības izveidošana ir ieilgusi, par mediķu algu paaugstināšanu lēmis aizejošais Ministru kabinets. Veselības ministrija (VM) norāda, ka otrdien pieņemtie lēmumi ļaus no nākamā gada ārstiem stacionārajā sektorā algas palielināt līdz vidēji 1856 eiro mēnesī, ieskaitot piemaksas, savukārt māsām un ārstu palīgiem – līdz 1114 eiro.

Vienlaikus nozarē panākta vienošanās, ka algas pieaugs tikai tiem mediķiem, kam šobrīd tās nepārsniedz četras vidējās mēnešalgas valstī jeb aptuveni 4000 eiro.

Kā pieaugs mediķu algas

Stacionārajā sektorā:

  • Ārsti un funkcionālie speciālisti saņems vidēji 1856 eiro līdzšinējo 1547 eiro vietā.
  • Ārstniecības un pacientu aprūpes personām atalgojums pieaugs no esošajiem vidēji 928 eiro līdz 1114 eiro nākošgad.
  • Ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām darba samaksa mainīsies no vidēji 620 eiro līdz 742 eiro. 

Ambulatorajā sektorā:

  • Ārsti un funkcionālie speciālisti nākošgad saņems vidēji 1350 eiro līdzšinējo 1125 eiro vietā.
  • Ārstniecības un pacientu aprūpes personām atalgojums pieaugs no esošajiem 675 līdz vidēji 810 eiro.
  • Ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām darba samaksa mainīsies no 450 eiro uz vidēji 540 eiro.

Tāpat atalgojums vidēji par 20% palielināsies Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā strādājošām ārstniecības personām un brigādes operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa vadītājiem, kā arī Ieslodzījuma vietu pārvaldē strādājošajām ārstniecības personām.

Noteikumos mainīta arī ārstniecības personu zemākā mēnešalgas likme par slodzi. Tā palielināta visām mediķu grupām. Piemēram, sertificēta ārsta un zobārsta zemākā mēnešalga pieaugs par 180 eiro no 899 eiro līdz 1079 eiro. Savukārt sertificētas māsas un ārsta palīga zemākā mēnešalga no 595 eiro tiks palielināta līdz 714 eiro, kas ir par 119 eiro vairāk.

Avots: Veselības ministrija

"Arī tagad mums ir ārsti, kuru algas ir vairāk par 5000 un 6000, bet šajā projektā, runājot par mediķu atalgojumiem, mērķis ir, lai mēs zemākos atalgojumus palielinātu gan medmāsām, gan ārstiem, piesaistītu viņus nozarei, gan arī jauniem cilvēkiem dotu iespēju izvēlēties šo profesiju – būt par ārstu vai medmāsu," teica veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība).

 

Veselības ministre Anda ČakšaKristaps Feldmanis
"Piedāvājam Ministru kabineta noteikumus, kas nosaka mediķu atalgojuma pieaugumu par 20%. Tie ir divi noteikumi – vieni nosaka mediķu minimālās algas celšanu, kas ir skaidri noteikts šajos noteikumos, un otri noteikumi nosaka šīs algas iestrādāšanu tarifā.

 

Svarīgākais ir, ka mēs esam iesākuši atalgojuma pieaugumu šajā gadā, kad bija par 30% algu fondā klāt. Un nākamajos gados ir klāt vēl par 20%,

jo mērķis ir, lai mums pietiktu ārstniecības personas, kas varētu strādāt ar pacientiem. (..) Nevajag gaidīt, ka tiem, kam algas ir 4000, 5000, 6000, arī būs par tādiem procentiem pieaugums. Mērķis ir iet uz zemākajām algām un radīt vienmērīgu atalgojuma pieaugumu visā nozarē, arī neatliekamās palīdzības dienestam," teica veselības ministre.

Veselības ministre gan atgādina, ka darba algas par janvāri tiek izmaksātas februārī, tādēļ algu pieaugumu vēl janvāra sākumā saņemtā algā par decembri nevarēs manīt.

Kur ņems naudu algu celšanai

Līdz šim lēmumus par algu palielināšanu mediķiem kavēja naudas trūkums. Tagad finanšu ministre Dana Reizniece Ozola (Zaļo un Zemnieku savienība) stāstīja, ka nauda atrasta ar uzviju.

Ministrija algu palielināšanu rosina kompensēt ar 16 jauniem ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumiem, tostarp stingrākiem ierobežojumiem skaidras naudas izmantošanai darījumos ar nekustamo īpašumu un transportlīdzekļiem. Savukārt 45 miljonus eiro mediķu algām ļaušot tērēt “Latvijas valsts mežu” dividenžu ieguldīšana uzņēmuma pamatkapitālā. 

"Dzīva vai skaidra nauda nav nepieciešama, lai mediķiem līdzekļus nodrošinātu. Šis darījums ir nepieciešams, lai mēs varam tos iereģistrēt kā ieņēmumus valsts budžetā, vienlaikus tos laikus novirzot pamatkapitālā.

No budžeta deficīta viedokļa tas būs pasākums ar pozitīvu ietekmi. “Latvijas Valsts mežiem” tas arī ir ieguvums, jo šādā veidā tas ļaus izveidot īpašu fondu, kas potenciāli dos iespēju “Latvijas Valsts mežiem” iegādāties viņu saimnieciskajai darbībai nepieciešamos zemes vai mežu īpašumus," skaidroja finanšu ministre.

Lai gan ministre sola, ka līdz ar valdības šīsdienas lēmumiem mediķiem algu pieaugums būs, vairāku ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumu ieviešanai būs vajadzīgas izmaiņas likumos, par ko vēl jālemj Saeimai.

"Tas, manuprāt, būs tāds labākais tests, kas parādīs, kuri politiķi patiešām grib darīt lietas labākas, un kuri ir vienkārši tukši solītāji," piebilda Reizniece-Ozola.

Saeima pagājušajā nedēļā jau noteica valdībai uzdevumu mediķu algas palielināt par 20% netikai nākamgad, bet arī 2020. un 2021. gadā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt