Panorāma

K. Ģirģens un V. Orlovs saplūcas par ētiku

Panorāma

Palielinās uzticēšanās policijai

Mediķi bez algu pielikuma nepaliks

Mediķi bez algu pielikuma nepaliks; politiķi revidēs slimnīcu budžetus

Visām slimnīcām, kur ārsti un citi medicīnas darbinieki vēl nav saņēmuši solīto algu pielikumu, tas būs obligāti  jāizmaksā. Jau vēstīts, ka februārī, saņemot algu par janvāri, daudzi mediķi pauda vilšanos, ka algas apmērs kļuvis nevis lielāks, bet tieši otrādi. Kavēšanās palielināto algu izmaksās skaidrojama ar vēlāk noslēgtiem līgumiem starp slimnīcām un valsti, kā arī sarežģītām algu aprēķinu formulām. Atbildīgie politiķi slimnīcu budžetus plāno revidēt

Lielākas algas medicīnas iestāžu darbinieki savos kontos gaidīja ieraudzīt jau februārī, taču vairumā gadījumu viņus sagaidīja rūgta vilšanās. Lai skaidrotu, kāpēc kavējas solītais pieaugums, veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") trešdien devās uz Saeimu. Pēc viņas teiktā, tieši slimnīcu vadība esot brīvi interpretējusi, no kura mēneša sākt izmaksāt paceltās algas. Tagad esot saņemts lielāko slimnīcu valžu apliecinājums, ka algu pārrēķini tūliņ būs.

Piemēram, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā patlaban lielākas algas saņēmuši vien māsu palīgi. Pārējie darbinieki tās saņems aprīlī kopā ar pagaidām neizmaksāto pielikumu par gada pirmajiem mēnešiem.

Slimnīcā skaidro, ka algu pārrēķins nenotiek automātiski, bet vērā ņemot arī jauno režīmu ar ierobežotajām virsstundām un dažādas piemaksas, kas jāmaksā, piemēram, par nakts stundām vai cita darbinieka aizvietošanu. Kļūdas aprēķinos neesot pieļaujamas, tāpēc arī darbiniekiem vēl nāksies pagaidīt.

"Mums 97% ir valsts finansējums, līdz ar to mums nav maksas pakalpojumu sadaļa, par kuru mēs varētu kļūdainos aprēķinus pirmajā etapā izlīdzināt," teica Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes locekle Ināra Bluķe.

Viņķele ieskicēja problēmas praktisko pusi: "Patiešām ir ļoti, ļoti sarežģīta un neizsekojama tā atalgojuma aprēķināšanas sistēma. Es esmu dzirdējusi stāstus no medicīnas masām. Strādā Austrumu slimnīcā, Stradiņa slimnīcā, sanāk kopā kafijas pauzēs, salīdzina algu lapiņas,

un cilvēki vienkārši nevar saprast, kāpēc par vienu un to pašu darbu maksā pēc dažādām formulām."

Esošo atalgojuma formulu iecerēts padarīt saprotamāku un vieglāk izsekojamu. Tikmēr pagaidām neizmaksātie pielikumi darījuši aizdomīgus Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputātus, kas plāno pētīt, vai algām piešķirtā nauda patiesi nonāks medicīnas darbinieku maciņos.

"Tikai pēc vairākkārtējiem lūgumiem mēs panācām arī to, ka alga tiks palielināta arī ar 1. janvāri, bet mums jāsaprot arī tas, ka šobrīd Veselības ministrija un arī Sociālo un darba lietu komisija ķersies nopietni klāt naudas tērēšanai gan pašvaldību slimnīcās, gan universitātes slimnīcās," uzsvēra Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdis Andris Skride ("Attīstībai/Par!")

Iepriekš arī solīts, ka algas pieaugs par veselu piektdaļu, taču realitātē izrādās, ka par 20% palielināta vien zemākā mēnešalgas likme, par kādu reti kurš vispār ir ar mieru strādāt. Un reāli algas pieaugs vidēji vien par 9-10%. Katrā slimnīcā nedaudz citādāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti