Liepājā savākti vairāk nekā 1000 paraksti pret bīstamo atkritumu pārstrādes rūpnīcas būvniecību

Liepājā turpinās iedzīvotāju parakstu vākšana pret bīstamo atkritumu pārstrādes rūpnīcas būvniecības ieceri. Līdz šim interneta vietnē „Mana balss” izdevies savākt vairāk nekā tūkstoti parakstu. Iniciatīva uzsākta biedrības „Radi vidi pats” paspārnē.

Liepājā plānots būvēt bīstamo atkritumu pārstrādes rūpnīcuInga Ozola

Rūpnīcā plānots veikt bīstamo atkritumu - izlietoto katalizatoru - pārstrādi, rūdas maisījumu un metāllūžņu kausēšanu. Par SIA "eVan Group" plānoto bīstamo atkritumu pārstrādes uzņēmuma celšanu Liepājā vēl gaidāma viena sabiedriskā apspriešana.

Liepājniece Agata Babina ilgus gadus darbojas biedrībā „Radi vidi pats”. Tā ir organizācija, ka strādā pārsvarā ar jauniešiem un brīvprātīgajiem no visas pasaules, pievērš uzmanību vides problēmām un lietu otrreizējai izmantošanai. Tas jau ir domāšanas veids, kas nav ļāvis palikt malā arī šajā reizē. Tā biedrības ''Radi vidi pats” paspārnē izveidojusies domubiedru grupa, kas mudina parakstīties pret bīstamo atkritumu pārstrādes rūpnīcas iespējamo būvniecību Liepājā.

„Mēs petīcijā aicinām cilvēkus iepazīties ar informāciju. Ja viņi neatbalsta šādas bīstamo atkritumu pārstrādi.

Katalizatorus iepirktu no citām valstīm, vestu uz šejieni, dedzinātu, sadalītu. Vienīgais, ko iegūst šo katalizatoru sadales rezultātā, ir vielas otrreizējai izmantošanai, kas derīgas minerālmēslu ražošanai. Mums to vajag?!” tā Babina.

Uzņēmuma paredzētas darbības vietas ir Kapsēdes iela 3A, Kapsēdes iela 9/15, kas atrodas tikai 1100 m attālumā no Liepājas slimnīcas un tikai 800 m no dzīvojamajām ēkām, norādīts biedrības „Radi vidi pats” sagatavotājā petīcijā.

Liepājas domes Vides veselības, sabiedrības un līdzdalības Vides nodaļas vadītāja Dace Liepniece skaidro, ka izlietoto katalizatoru pārstrādes rūpnīcu SIA "eVan Group" iecerējusi Liepājā attīstīt ražošanai paredzētā vietā, kā tas atbilst teritorijas plānojumam, taču atklāts paliek jautājums, vai šāda tipa rūpnīcai tur būtu jāatrodas. Ir jau notikušas divas sabiedriskās apspriešanas, bet līdz šim cilvēku interese nav bijusi liela, norāda Liepniece.

„Ir izstrādāts ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojums. Vides pārraudzības valsts birojs ir pieprasījis izstrādātajam sniegt papildu informāciju. Tātad acīmredzot novērst trūkumus, kas ir ziņojumā. Kad būs pieejams šīs atzinums, tad pašvaldībai būs jālemj, atļaut, vai neatļaut šo konkrēto darbību šajā konkrētajā vietā," pauda Liepniece.

Viņa atturējās sniegt personisku viedokli šajā jautājumā, taču

sarunās ar pašvaldības pārstāvjiem drīzāk jūtams atbalsts parakstu vācējiem, kuri iestājas pret šādas ražotnes nepieciešamību Liepājā.

Viena no liepājniecēm, kura iesaistījusies iniciatīvā, ir Laura Grundmane. Viņai nav sveši vides jautājumi, jo darbojusies starptautiskā mērogā un plāno turpināt vides studijas kādā no ārvalstu augstskolām.

Grundmane secinājusi, ka līdz šim sabiedrībai bijis maz zināms par šādas ražotnes būvniecības iecerēm un ar publikācijām presē par sabiedrisko apspriešanu vien nepietiek, jo liela daļa sabiedrības it īpaši jaunākā paaudze, aktīva ir interneta vidē, spriež jaunā sieviete.

„Sabiedrība nav pietiekoši informēta, tāpēc mums ir nepieciešamas šo problēmu parādīt spilgtāka gaismā, izmantot portālu „Mana balss”, lai cilvēki, kuri izmanto sociālos tīklus - jaunieši, jaunie pieaugušie un strādājošie, kuri izmanto tehnoloģijas, varētu visu ātrāk un skaidrāk redzēt,” pauda Grundmane.

Šāda iniciatīva interneta vidē sāk aktualizēt jautājumu par to, kā informācija nonāk līdz cilvēkiem, - kāds klausās radio, cits skatās televīziju, cits izmanto tikai internetu, vēl kāds lasa avīzi utt. Cilvēki ir salīdzinoši pasīvi un nepiedalās sabiedriskajā apspriešanā, par ko publikācijas ir pieejamas laikrakstos. Uzzinot, ka ir šāda parakstu vākšana interneta vidē, jautājumus uzdevuši arī vecāka gada gājuma cilvēki,  - kā balsot, ja viņi nelieto interneta banku.

„Radi vidi pats” pārstāve Agata Babina uzskata, ka jaunajiem jāpalīdz arī vecākajai paaudzei. „Vecākā gada gājuma cilvēkiem, kuri nelieto interneta banku, es te neredzu problēmu. Viņiem ir jāpiezvana bērnam, mazbērnam un jāpalūdz to izdarīt - hei, ja tu vari, nobalso. Ja katrs pensionārs iesaistītu trīs ģimenes locekļus, mēs tos parakstus savāktu, mums nevajag miljonus,” teica Babina. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt