Dienas ziņas

Kā attālinātās mācības atspoguļojas skolēnu sekmēs?

Dienas ziņas

Kuldīgā iemirdzas ziemas pasaka

Neizmanto iespēju saņemt bezmaksas sejas maskas

Liepājā daudzi trūcīgie neizmanto iespēju saņemt maskas bez maksas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šonedēļ Liepājas Sociālais dienests saņēma otro sūtījumu ar valsts apmaksātajām higiēniskajām sejas maskām maznodrošinātajiem un trūcīgajiem iedzīvotājiem. Tiesa, pieprasījums pēc šīm maskām ir negaidīti zems – no iepriekš atsūtītajām 10 000 maskām iedzīvotāji paņēmuši vien nedaudz mazāk par trešo daļu. Tikmēr vienā no Liepājas zupas virtuvēm novērots, ka cilvēki vairākkārt izmanto vienreizlietojamās sejas maskas.

Kopumā Latvijā ir vairāk nekā 108 000 mazaizsargāto personu, kurām ir paredzēts izdalīt divas vairākkārt lietojamās sejas maskas. Liepājā līdz šim ir nogādātas 10 000 valsts finansēto sejas masku.

Sākotnēji Liepājas Sociālais dienests bažījās par masku izdali, lai neveicinātu cilvēku pulcēšanos. Taču tagad situācija ir tieši pretēja – pieprasījums pēc šiem aizsarglīdzekļiem ir negaidīti zems.

“Jau pirmā nedēļa parādīja zemo iedzīvotāju aktivitāti. Es domāju, ka šī zemā aktivitāte ir vairāk saistīta ar to, ka līdz masku izdales brīdim jau šīs maskas bija jāsāk valkāt. Visticamāk, cilvēki jau paši saviem spēkiem bija sarūpējuši šīs maskas,” skaidroja Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta direktore Linda Krasovska.

Tas, ka iedzīvotāji arvien apzinīgāk izmanto sejas maskas, novērojams arī fonda “Agape” zupas virtuvē Liepājā, kur dienā apkalpo vairākus desmitus cilvēku. “Agapes” vadītāja Marina Čarkviani pastāstīja, ka rudenī, stājoties spēkā prasībai par obligātu sejas aizsarglīdzekļu lietošanu sabiedriskās vietās, daudzi, ierodoties pēc ēdiena, to nav ievērojuši. Tāpēc iestāde pati centusies šos cilvēkus nodrošināt ar sejas aizsarglīdzekļiem, kaut arī to skaits bijis ierobežots. Pašreiz situācija esot uzlabojusies.

Taču, lai gan sejas maskas tiek lietotas, ne vienmēr tās atbilst higiēnas normām. “Bez maskām mēs neapkalpojam, bet maskas viņiem ir vienreizlietojamās, kas tiek izmantotas vairākkārt. Es nerunāju par to, ka jau pēc izskata tās ir atbaidošas. Protams, nav arī saprotams, kam tā maska – tikai izskatam vai arī lai aizsargātu. Nāk ar netīrām, bet mēs nevaram viņu neapkalpot. Cilvēks grib ēst, un mums nav iemesla viņam atteikt. Maska jau viņam ir. Jautājums tikai, kāda,” norādīja Čarkviani.

Liepājā līdz šim izņemtas vairāk nekā 3100 sejas maskas. Dienā pēc šiem aizsarglīdzekļiem ierodoties vidēji piecas personas.

Latvijas Pašvaldību savienība līdz šim signālus par to, ka kādā no Latvijas pašvaldībām būtu šo aizsarglīdzekļu trūkums, neesot saņēmusi. Aizsardzības ministrija, kas atbildēja par sejas masku iepirkumu, atzīst, ka pašreiz tai neesot datu, cik masku katra no pašvaldībām šajā laikā ir izdalījusi.

“Ja visi maznodrošinātie, kas reģistrēti, nav izņēmuši šīs maskas, tad pašvaldība drīkst arī tiem maznodrošinātajiem, kuriem, piemēram, maska ir pazudusi vai saplīsusi, tad viņi drīkst izsniegt ne tikai divas, bet vairāk, rēķinot no tā, cik viņiem ir pieejams,” pastāstīja Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

Aizsardzības ministrija pagaidām atturas prognozēt, vai un cik masku mazaizsargātām personām būs nepieciešams nodrošināt nākamgad.

KONTEKSTS:

Kopš decembrī atkārtoti izsludinātās ārkārtējās situācijas visās publiskajās telpās jālieto sejas maskas. 

Saskaņā ar valdības lēmumu līdz 11. janvārim ierobežojumi ir tikpat stingri kā pavasarī – jāievēro “2+2”  princips. Tas nozīmē, ka tikties drīkst tikai divi cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ievērojot divu metru distanci.

17. decembrī valdība apstiprināja papildu ierobežojumus rīkojumā Covid-19 izplatības mazināšanai, aicinot cilvēkus svētkos ievērot klusuma periodu. Tostarp noteikti papildu ierobežojumi tirdzniecībai. Ierobežoti arī klātienes pakalpojumi, kā arī par vienu nedēļu pagarināts skolēnu Ziemassvētku brīvlaiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti