Dienas ziņas

Saeima atbalsta ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā

Dienas ziņas

FKTK padomes vadītāja amatam virza Santu Purgaili

Diskutē par valsts aizsardzības jauno koncepciju

Liepājā aizsāk diskusiju ciklu par valsts aizsardzības koncepciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Liepājas Universitātē Aizsardzības ministrija atsākusi diskusiju ciklu par valsts aizsardzības jaunās koncepcijas izstrādi, kurā ministrija vēlas iekļaut arī sabiedrības priekšlikumus par visaptverošās valsts aizsardzības ieviešanu. Tā paredz gan krīzes situācijā pieejamo resursu apzināšanu, gan katra indivīda spēju parūpēties par sevi un apkārtējiem kara gadījumā. Diskusijas ar iedzīvotājiem paredzētas arī Rēzeknē, Rīgā, Valmierā un Jelgavā.

Lai gan diskusijā  par valsts aizsardzības jauno koncepciju Liepājā bija aicināts piedalīties ikviens interesents, atnācis bija salīdzinoši neliels cilvēku skaits – pārsvarā skolēni un studenti, kuriem pēc aizsardzības ministra Arta Pabrika ("Attīstībai/Par!") lekcijas par valsts ārējās drošības riskiem notika debašu sacensības. Intervijā "TV Kurzeme" Pabriks pēc tam vaļsirdīgi atzina, ka ieteikumus valsts aizsardzības koncepcijai šajā pasākumā neesot saņēmis, tomēr ieguvums esot iespēja ieinteresēt un izglītot jauniešus par valsts aizsardzības jautājumiem.

"Nevar runāt par valsts aizsardzību, ja sabiedrība nav motivēta, nestājas Jaunsardzē, Zemessardzē. Ar šādām aktivitātēm mēs šo motivāciju iegūstam. Gribam panākt, lai pēc 2024. gada Latvijā būtu aptuveni 12 tūkstoši zemessargu, kas ir par 3 -4 tūkstošiem vairāk nekā tagad," sacīja Pabriks. Šī gada sākumā Ministru kabinets atbalstīja Aizsardzības ministrijas ideju Latvijā ieviest visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu. Arī tās veidošanā ministrija vēlas uzklausīt ne tikai institūciju, bet arī sabiedrības priekšlikumus.

"Mums blakus ir valsts, kas gatava izmantot militāro spēku, ja tas nepieciešams. Vēlamies, lai cilvēks nebūtu pārsteigts, ja ir sprādziens, avārija uz ielas, notiek bruņots iebrukums, nonākam kara situācijā. Lai cilvēks zina, kā var sevi sagatavot pirmajām 72 stundām, kad bruņotie spēki, valsts nespēs pilnībā palīdzēt visās ikdienas rūpēs," teica Pabriks.

Savukārt Zemessardzes 44. kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants Vilmārs Vecvagaris norādīja, ka ir nepieciešams sagatavot civiliedzīvotājus. "72 stundas – tā ir pirmā krīze. Jāsaprot, kāds ir scenārijs civiliedzīvotājiem. Kad skatāmies uz konfliktiem Sīrijā, Ukrainā, kas visvairāk cieš? Civiliedzīvotāji. Kritušo, ievainoto karavīru skaits procentuāli nav tik liels. Mums ir jāsagatvo civiliedzīvotāji, lai zina, kā rīkoties," teica Vecvagaris.

Iedzīvotāju sagatavošana, pēc aizsardzības ministra teiktā, notiks ar informatīvu kampaņu un dažādu pasākumu palīdzību. Jau tagad notiekot mācības valsts un pašvaldību institūcijām, arī uzņēmumiem, lai saprastu viņu rīcību krīzes situācijā. Jauno valsts aizsardzības koncepciju ministrija plāno izstrādāt līdz nākamā gada rudenim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti