Līdz šim atļaujas zosu letālai atbaidīšanai šogad izsniegtas 142 saimniecībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Divu mēnešu laikā, kopš Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) lauksaimniekiem izsniedza pirmās atļaujas migrējošo putnu letālajai atbaidīšanai no sējumiem, pagaidām saņemta informācija par 26 nomedītām zosīm no kopējā 1000 putnu limita. Kopumā atļaujas izsniegtas 142 saimniecībām, informēja DAP.

Šis ir otrais gads, kad Latvijā tiek pieļauta šāda metode migrējošo zosu atbaidīšanai, un arī šogad maksimālais iegūstamo zosu apmērs noteikts 1000 indivīdi, taču mainījies maksimāli iegūstamo zosu skaits vienai saimniecībai, kā arī atļauts iegūt divu sugu zosis – sējas un baltpieres zosis. 

Šogad līdz 26. aprīlim ir saņemti pieteikumi no 155 saimniecībām, bet kopumā atļaujas šobrīd izsniegtas 142 saimniecībām. Septiņām saimniecībām pieteikumi noraidīti, bet vēl vairāki pieteikumi tiek vērtēti. Šogad ir uzlabojusies saimniecību iesniegto pieteikumu kvalitāte, taču joprojām nepieciešams ar daudzām saimniecībām sazināties atkārtoti un precizēt informāciju, lai pārvaldes pieņemtie lēmumi atbilstu normatīvajos aktos noteiktajām izņēmuma prasībām.

Lai atļauju pielietotu dzīvē, pirms zosu letālās atbaidīšanas šī darbība ir jāpiesaka. Līdz šai nedēļai zosu letālā atbaidīšana pieteikta 158 reizes un ir iegūtas 26 zosis. Viena saimniecība saņēmusi papildlimitu – tika iegūtas piecas zosis un atļauts iegūt vēl piecas. Vēl viena saimniecība ieguvusi četras zosis. Daudzas saimniecības, kas saņēmušas atļaujas, zosu limitēto ieguvi nav pieteikušas, jo zosis šogad šo saimniecību laukos nav uzturējušās. 

Lielākā daļa pieteikumu ir par zosu nodarītajiem zaudējumiem, kam seko gulbju un dzērvju nodarītie zaudējumi lauksaimniecības platībām. Lielākoties putni iecienījuši ziemas kviešu un ziemas rapša laukus.

Vienlaikus, ja migrējošie putni tomēr nodarījuši zaudējumus, lauksaimniekiem ir iespējams pieteikties kompensāciju saņemšanai. Pārvalde jau ir saņēmusi 16 pieteikumus un atgādina, ka kompensācijām jāpiesakās iespējami ātri pēc postījumu konstatēšanas, lai eksperti varētu situāciju izvērtēt un lemt par zaudējumu apmēru un kompensācijas piešķiršanu, atzīmēja pārvaldē. 

Tāpat Valsts meža dienesta inspektori un DAP inspektori izlases kārtībā veic atļauju nosacījumu ievērošanas kontroli un līdz šim būtiski pārkāpumi nav konstatēti.

Pagājušajā gadā daudzas zemnieku saimniecības pieteikumus zosu letālai atbaidīšanai sāka pieprasīt jau janvāra beigās un rezultātā tika saņemti vairāk kā 340 pieteikumi, no kuriem tikai 140 saimniecības saņēma atļaujas, bet pārējās saimniecības palika bešā, jo pieejamais zosu limits bija sadalīts. No atļautā skaita gan ieguva mazāk nekā simt putnus, liela daļa saimniecību zosu limitētu ieguvi nemaz nepieteica.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti