LDDK: Pārtikas pakām ir nozīme, bet labāk būtu motivēt cilvēkus strādāt pašiem

Lai gan pašlaik palīdzības pakas trūcīgajām personām ir patiesi nepieciešamas, tomēr, plašāk raugoties, šī palīdzība nav ļoti izteikta, jo vajadzību ģimenēm ir daudz vairāk. Turklāt vēl būtiskāk ir motivēt šos cilvēkus arī pašiem iesaistīties savu problēmu risināšanā, intervijā Latvijas Radio raidījumā „Pēcpusdiena” sacīja Latvijas darba devēju konfederācijas (LDDK) Sociālo lietu un sociālās drošības eksperts Pēteris Leiškalns.

Situācija, ka valstī nevienam cilvēkam nebūtu nepieciešams tāds atbalsts kā palīdzības pakas, nevar būt, saka Leiškalns. Bet labākais būtu tad, ja valstij izdotos katru darbaspējīgo cilvēku motivēt pašam strādāt un pelnīt līdzekļus ģimenes iztikai.

Tomēr pašlaik šādas pārtikas ir ļoti nepieciešamas. Leiškalns gan uzsver, ka ar tām nevar atrisināt trūcīgo ģimeņu problēmas ilgtermiņā, jo tām ir vēl daudz citu vajadzību.

„Līdz ar to, protams, šim  ir zināma loma palīdzības sistēmā, bet tā nav ļoti liela un izteikta,” saka Leiškalns.

Viņš arī norāda, ka normatīvie akti jau paredz - sniedzot sociālo palīdzību, jāmēģina iesaistīt personas aktīvā savu problēmu risināšanā. „Bet mums pastāv tāds fenomens kā nabadzības lāsts. Ja skatāmies uz atbalsta sistēmu, tad viens no tās negatīvajiem aspektiem – jo vairāk nodrošina mājsaimniecībām lielāku atbalstu bez darba ienākumiem, jo mazāk personām ir jēgas iesaistīties darba tirgū,” komentē Leiškalns.

Kā liecina sociālo dienestu sniegtie un Labklājības ministrijas apkopotie dati, šā gada martā bija ap 63 tūkstoši personas ar trūcīgo statusu. Ir cerība pārtikas pakas izdalīt jau maijā, pastāstīja Sabiedrības integrācijas fonda Struktūrfondu uzraudzības nodaļas vadītāja vietniece Gunta Landsmane.

Palīdzībā iekļautas gan pārtikas pakas, gan higiēnas pakas, kas gan paredzētas ģimenēm ar bērniem, jo reizi trijos mēnešos tā pienāksies bērniem līdz 18 gadu vecumam. Savukārt augustā varētu sākt skolas preču izdali.

Attiecībā uz nākamo gadu, iecerēts iepirkumu sākt jau savlaicīgi. Atšķirībā no piegādātājiem, iecerēts, ka tuvākajos gados izdales punkti paliks nemainīgi.

Sākotnēji lielāka aktivitāte paku izsniegšanai ir Rīgā, bet reģionos aktivizēsies tuvākajā laikā, lēš Latvijas Samariešu apvienības projekta "Paēdušai Latvijai" vadītāja Agita Kraukle.

Pirmajā dienā, kad sākts dalīt pakas, vairāk nāk ģimenes ar bērniem, stāsta Kraukle.

„Cilvēki bija priecīgi, jo vairāk nekā divus gadus šādu paku nebija vispār. Manuprāt, kopumā paciņas saturs ir ļoti labs – tur ir iekļauts arī tādi produkti kā cukurs un eļļa, kas iepriekš nebija,” stāsta Samariešu apvienības pārstāve.

Daļa cilvēku gan pašlaik nevar saņemt trūcīgā statusu, tāpēc daļai cilvēku, kam šīs pakas tomēr būtu nepieciešamas, nevarēs palīdzēt. „Arī mazturīgie ir nedaudz abižoti šajā programmā. Daudzi cilvēki, kuriem ir mazturīgā statuss, vaicā pēc šim paciņām,” atzīst Kraukle, gan piebilstot, ka lielākā daļa, kam nepieciešams šis atbalsts, to saņems.

Jau ziņots, ka otrdien Latvijā sāk dalīt bezmaksas pārtikas pakas trūcīgajiem iedzīvotājiem. Tās saņems aptuveni 98 000 iedzīvotāju. Gan Rīgā, gan reģionos sociālajos dienestos pēc pārtikas pakām veidojas rinda

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt