Lauž līgumu par mācību priekšmeta «Dzīvesziņa» izstrādi

Valsts izglītības satura centrs (VISC) lauzis līgumu ar fondu „Ābeļzieds”, kuram iepriekšējais Saeimas sasaukums pēc Nacionālās apvienības (NA) iniciatīvas bija iedalījis 27 tūkstošus eiro jauna mācību priekšmeta "Dzīvesziņa" izstrādei. Tas raisīja lielu sašutumu nevalstiskajās organizācijās, kas norādīja – nauda „Ābeļziedam” piešķirta bez konkursa, turklāt nav pieļaujama šāda jaukšanās mācību saturā, bez konsultēšanās ar ekspertiem. Līgums tagad lauzts, jo fonds nebija izpildījis līgumā noteiktās prasības.

Pirms diviem gadiem dibinātajam fondam „Ābeļzieds”, kurš nekad iepriekš nebija strādājis pie mācību satura, šogad bija jāizstrādā jauna mācību priekšmeta „Dzīvesziņa” standarts. Naudu Saeima piešķīra pēc vienas partijas - Nacionālās apvienības iniciatīvas.

Pamatojoties uz šo lēmumu, Valsts izglītības satura centrs noslēdza ar fondu „Ābeļzieds” līgumu par materiālu izstrādi. Šoruden tie iesniegti un nu izskatīti. „Materiālu viņi iesniedza, bet ar komentāru, ka viņi paši labi saprot, ka tas materiāls nav pabeigts. Mūsu izpratnē tas ir knapi iesākts,” stāsta VISC pārstāvis Imants Vasmanis. Pēc iepazīšanās ar "Ābeļzieda" iesniegtajiem materiāliem centrs nolēmis lauzt līgumu.

„Pirmkārt, nav izpildīts tīri kvantitatīvi tas, kas līgumā paredzēts. Piemēram, bija paredzēts izstrādāt vadlīnijas 7.-12.klasei mācību kursam „Dzīvesziņa”, bet šādu vadlīniju nebija. Kas, protams, ļoti apgrūtina pašu darbību gan pašiem izstrādātājiem, gan vērtētājiem. Otrs, pašu materiālu kvalitāte bija, maigi izsakoties, ļoti atšķirīga. Mēs secinājām, ka šajā gadā darbu pabeigt nav reāli, līdz ar to, atbilstoši līguma nosacījumiem, vienpusēji to lauzām,” skaidro VISC pārstāvis.

Vasmanis norāda, ka darbs bija jāpabeidz šogad, jo „Ābeļziedam” bija iedota valsts budžeta mērķdotācija šim gadam, un nauda uz nākamo gadu netiek pārcelta.

Atbilstoši līguma nosacījumiem „Ābeļziedam” arī tika izmaksāts avanss – 20% no līguma summas jeb aptuveni pieci tūkstoši četrsimt eiro. To Valsts izglītības satura centram neizdošoties atgūt.

Fonda „Ābeļzieds” vadītājas Indras Tretjakovas viedokli par līguma laušanu Latvijas Radio šorīt vēl neizdevās iegūt.

Valsts budžeta naudas piešķiršana konkrētai organizācijai mācību satura izstrādei ir precedents, kas izraisīja asas diskusijas par valsts naudas dalīšanu sociālajos tīklos.

„Es domāju, ka mēs šobrīd ar jums nemēģināsim apstrīdēt Saeimas lēmumu, vai ne?” – tā sacīja nu jau bijusī Saeimas deputāte Vineta Poriņa no Nacionālās apvienības. Viņa iniciēja "Dzīvesziņas" kā mācību priekšmeta izstrādi un arī izvēlējās „Ābeļziedu” kā īstenotāju. 12.Saeimā Poriņa ievēlēta netika.

Latvijas Vecāku foruma valdes locekle Jana Simanovska Latvijas Radio norāda, ka "Ābeļzieda" gadījums jāuztver kā mācība nākotnei, ka politiskas partijas nedrīkst ietekmēt mācību saturu.

Arī "Sabiedrība par atklātību - Delna" norādījusi, ka tā ir absolūti nepareiza prakse politiskām partijām bez jebkādiem kritērijiem, bez jebkādiem konkursiem sadalīt naudu konkrētām nevalstiskām organizācijām, jo tas izslēdz jebkādu konkurenci.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt