Pasaules Veselības organizācija izsludina globālu ārkārtas situāciju jaunā koronavīrusa dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar bīstamo Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko globālo ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā, vēsta BBC. Vienlaikus eksperti pozitīvi novērtējuši Pekinas līdz šim paveikto cīņā ar bīstamo slimību.

Ar bīstamo koronavīrusu inficējušies jau vairāk nekā 7500 un no tā miruši vismaz 170 cilvēku. Valstis turpina savu pilsoņu repatriāciju no Uhaņas - pilsētas, kur vīruss izcēlās. Piemēram, Japāna un ASV pārvedušas mājās vismaz 200 savas valsts pilsoņu. Pēc atgriešanās cilvēkus ievieto divu nedēļu karantīnā.

Lielākās lidsabiedrības turpina atcelt lidojumus uz Ķīnu. Izteikti brīdinājumi neceļot uz vīrusa izcelsmes valsti, ja vien tas nav nepieciešams.

Neskatoties uz to, ka pasludināta ārkārtas situācija, Pasaules Veselības organizācijas vadītājs Tedross Adhanoms vairākkārt uzsvēra, ka Ķīna dara visu, lai apstādinātu vīrusa izplatību. Tajā pašā laikā viņš pauda bažas, ka vīruss varētu izplatīties uz valstīm, kurās ir vājākas veselības aizsardzības sistēmas.

"Lielākā daļa inficēšanās gadījumu ārpus Ķīnas konstatēti tiem, kas ceļojuši no Uhaņas vai bijuši kontaktā ar kādu no Uhaņas. Nezinām, kādu kaitējumu šis vīruss varētu nodarīt valstī, kur ir vājāka veselības sistēma. Mums jārīkojas tagad, lai palīdzētu valstīm sagatavoties. Šo iemeslu dēļ es izsludinu augstāko globālo ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā," teica PVO vadītājs.

“Pēdējo dažu nedēļu laikā mēs esam pieredzējuši iepriekš nezināma patogēna parādīšanos, kas ir izvērsies par nepieredzētu infekcijas uzliesmojumu un uz kuru ir vērsta nepieredzēta atbilde. Iespaidīgs ir ātrums, kādā Ķīna atklāja slimības uzliesmojumu, izolēja vīrusu un dalījās ar informāciju.  Ķīna arī  apņēmās nodrošināt pārredzamību un atbalstīt citas valstis un nosaka jaunu standartu reaģēšanai uz uzliesmojumiem,” paziņoja Adhanoms.

Tikmēr Ķīnas varas iestādes ziņo, ka no vīrusa izraisītās slimības jau miruši 213 cilvēki, savukārt apstiprināto infekcijas gadījumu skaits ir pieaudzis līdz 9692.

Viskritiskākā situācija joprojām ir uzliesmojuma epicentrā Hubei provincē. Vienlaikus mediķu uzraudzībā atrodas vairāk nekā 100 tūkstoši cilvēku, kuriem ir šai infekcijai līdzīgi slimības simptomi. 

Diemžēl pieaug arī atklāto inficēšanās gadījumu skaits visā pasaulē, un ārkārtas situācijas izsludināšana ļaus veicināt pasaules valstu sadarbību cīņā ar bīstamo slimību.

Ārkārtas situācijas izsludināšana nozīmē, ka valstīm jāsadarbojas ar PVO, lai kopīgi vērstos pret vīrusa tālāku izplatību.

KONTEKSTS:

2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pretēji sākotnējiem pieņēmumiem secināts, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku.

Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV, un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā – Francijā, Vācijā un Somijā.

Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti