Latvijā veidos laboratoriju masku un citu aizsarglīdzekļu akreditētai testēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijā veidos laboratoriju, kas nodrošinās individuālo aizsardzības līdzekļu kvalitātes izpēti un operatīvu atbilstības pārbaudi. Šāds soli tiek skaidrots aizvien lielo pieprasījumu pēc medicīniskajām maskām un individuāliem aizsardzības līdzekļiem.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) paziņojumā medijiem informēja, ka valdība otrdien, 15.decembrī, atbalstīja IZM sadarbībā ar Aizsardzības ministriju un Ekonomikas ministriju izstrādāto priekšlikumu par laboratorijas izveidi individuālo aizsardzības līdzekļu akreditētai testēšanai.

Jaunā laboratorija tiks veidota uz Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) bāzes. Tās izveidē iesaistīsies arī Rīgas Stradiņa universitāte, īpaši tās sastāvā esošais Darba drošības un vides veselības institūts, Latvijas Biomedicīnas pētniecības un studiju centrs, kā arī Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR”.

Laboratorija ļaus arī Latvijas ražotājiem operatīvi pārbaudīt savu produktu atbilstību standartiem un izsniegs dokumentāciju, lai Latvijā ražotos individuālos aizsardzības līdzekļus varētu piedāvāt visās ES valstīs.

IZM norādīja uz to, ka Covid-19 izplatība joprojām turpinās un pieprasījumu pēc medicīniskajām maskām un individuāliem aizsardzības līdzekļiem visā pasaulē joprojām ir milzīgs, šādas laboratorijas izveide ir ārkārtīgi svarīga. Šobrīd Latvija, līdzīgi kā citas ES valstis, aizsarglīdzekļu pārbaudes rezultātus no akreditētām testēšanas laboratorijām spiesta gaidīt mēnešiem ilgi.

Tāpat šādas laboratorijas izveide sniegs pienesumu augstākās izglītības un zinātnes sistēmā. Piemēram, dos iespēju RTU un viņu sadarbības partneriem attīstīt jaunas studiju programmas, sagatavot augstākās kvalifikācijas speciālistus, dodot impulsu tekstila nozares attīstībai Latvijā – īpaši inovatīvai un radošai pieejai individuālo aizsardzības līdzekļu izstrādāšanā, paziņojumā medijiem norādīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).

Pašlaik valsts pētījumu programmā “Covid-19 seku mazināšanai” RTU radīti vairāki aizsargtērpi. To atbilstības pārbaude, ražošanas procesu optimizācija nav iespējama bez šādas laboratorijas izveides. Laboratorijā notiks arī speciālo aizsargtērpu akreditēta testēšana militārā personāla vajadzībām.

Individuālo aizsardzības līdzekļu atbilstība kvalitātes standartiem esot ārkārtīgi nozīmīgs faktors sabiedrības drošības paaugstināšanai, lai pēc iespējas novērstu Covid-19 infekcijas izplatību gan mediķu un pedagogu vidū, gan citās augsta riska profesijās un nozarēs, kur paredzēta masku un individuālo aizsardzības līdzekļu lietošana, norādīja IZM.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 nebeidza pieaugt.

Valdība 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim. Ierobežojumi ir tikpat stingri kā pavasarī – jāievēro “2+2”  princips. Tas nozīmē, ka tikties drīkst tikai divi cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ievērojot divu metru distanci, visās publiskajās telpās jālieto sejas maskas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti