Panorāma

Panorāma

Panorāma

S. Tihanovska Lietuvā uzrunā medijus

Latvija un Igaunija noteiks sankcijas Baltkrievijas amatpersonām

Latvija un Igaunija noteiks individuālas sankcijas Baltkrievijas amatpersonām

Latvija un Igaunija vienojušās par individuālu sankciju ieviešanu pret Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu, informēja Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM).

Abu valstu ministrijas pauž nopietnas bažas par Baltkrievijā notikušajām prezidenta vēlēšanām, kuru rezultātus Baltkrievijas sabiedrība nav atzinusi, un mudina panākt mierīgu un likumīgu risinājumu pašreizējai krīzei Baltkrievijā.

ĀM izplatītajā paziņojumā medijiem norādīts, ka ministrijas atzinīgi vērtē trešdien, 19. augustā, sasauktās Eiropadomes secinājumus un ir nolēmušas turpināt kopīgu rīcību, ieviešot mērķtiecīgas individuālas sankcijas pret Baltkrievijas amatpersonām, kuras ir atbildīgas par prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu un pārmērīga spēka lietošanu pret miermīlīgu protesta akciju dalībniekiem Baltkrievijas pilsētu ielās.

Latvija un Igaunija ir sagatavojušas Baltkrievijas amatpersonu sarakstus.

Sankcijās būs paredzēts vīzu izsniegšanas aizliegums.

Divpusēja rīcība nacionālo sankciju ieviešanai notiks atbilstoši valstu procedūrām pirms Eiropas Savienības sankciju plānotās ieviešanas.

"Latviju, tāpat kā Igauniju, satrauc Baltkrievijā notikušais. Kā zināms, tieši šī iemesla dēļ mēs, tāpat kā mūsu igauņu kolēģi, atbalstījām Eiropas Savienības mēroga sankciju piemērošanu atbildīgajām amatpersonām. Šodien esam nākuši klajā ar paziņojumu, ka vēl pirms šo Eiropas Savienības sankciju piemērošanas Latvija un Igaunija ir sagatavojušas sarakstu ar to amatpersonu vārdiem, kuras ir bijušas iesaistītas gan vēlēšanu procesa organizēšanā, gan arī nesamērīga spēka pielietošanā pret miermīlīgajiem protestētājiem. Mēs piemērosim līdz ar to nacionālās sankcijas pret šīm minētajām amatpersonām," skaidroja Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Paziņojumā uzsvērts, ka Latvija un Igaunija ļoti augstu vērtē demokrātijas pamatprincipus, kuri ietver vienu no svarīgākajām demokrātijas pamatnostādnēm – pilsoņu tiesības paust savu politisko gribu brīvās un godīgās vēlēšanās. Latvija un Igaunija augstu vērtē politisko tiesību un demokrātijas standartu ievērošanu visā pasaulē.

Latvija un Igaunija turpinās aktīvi darboties, lai stiprinātu atbalstu Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai. Baltkrievija ir un paliks nozīmīga kaimiņvalsts, un Latvija un Igaunija turpinās uzturēt labas kaimiņattiecības ar Baltkrievijas tautu, norādīts paziņojumā. 

Lietuva par nacionālo sankciju ieviešanu paziņoja  trešdien, norādot, ka sarakstā būs 32 Baltkrievijas amatpersonas, tai skaitā prezidents Aleksandrs Lukašenko.

KONTEKSTS:

Pēc 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā nerimst protesti un streiki. Saskaņā ar Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas sniegto informāciju, ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%.

Opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti, un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Protestētāji pieprasa autoritārā prezidenta Aleksandra Lukašenko atkāpšanos un jaunu vēlēšanu rīkošanu.

Izkliedējot demonstrācijas, varas iestādes sākotnēji pielietoja spēku un aizturēja tūkstošiem protestētāju, kas milicijas aizturēšanas izolatoros pakļauti necilvēcīgiem apstākļiem un vardarbībai.

Eiropas Savienība (ES) neatzīst Baltkrievijā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātus. Tāpat ES ir gatava ieviest sankcijas pret personām, kuras atbildīgas par vardarbību Baltkrievijā un vēlēšanu rezultātu viltošanu.

Varas pārejas nodrošināšanai Baltkrievijā izveidota Koordinācijas padome. Pirmajā padomes sēde pieņemta rezolūcija. Tajā tiek pieprasīts izbeigt vardarbību, atbrīvot politieslodzītos un atzīt 9. augusta vēlēšanas par nenotikušām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt