Latvijā reģistrēti 14 Covid-19 omikrona varianta gadījumi; aicina cilvēkus uzmanīties un nepulcēties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Latvijā reģistrēti 14 Covid-19 omikrona varianta gadījumi, otrdien valdības sēdē atklāja veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").

Pirmdien tika ziņots par 12 omikrona varianta gadījumiem. Pavļuts norādīja, ka jaunākie dati liecina par 14 gadījumiem. No tiem deviņi ir ievesti un pieci sekundārie.

Veselības ministrs stāstīja, ka valdības stratēģija ir bijusi aizkavēt omikrona varianta izplatīšanos Latvijā. Tomēr tagad jārēķinās, ka tas Latvijā ir, ņemot vērā arī to, ka zinām par gadījumiem, kur iebraucēji brīvprātīgi testējušies. Ministrija seko līdzi izplatībai arī ar notekūdeņu testēšanu. Jau ziņots, ka tajos pašlaik omikrona variants nav konstatēts. 

Slimnīcu noslogotība turpina kristies, kā arī iepriekšējā pieredze devusi gatavību, ja nākotnē atkal būs krīzes situācija.

Pavļuts gan aicināja sabiedrību apzināties omikrona paveida ļoti augsto lipīguma pakāpi un būt piesardzīgākiem attiecībā uz izvēlēm pulcēties un sastapt nepazīstamus cilvēkus.

Viņš arī norādīja, ka pašlaik Covid-19 izplatības kritums, kuru izraisīja mājsēde līdz 15. novembrim, ir apstājies. Ministrs ar bažām raugās uz svētku laiku, jo tas nozīmē papildu pulcēšanos un arī papildu risku inficēties.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") savukārt aicināja visus, uz kuriem tas attiecas, doties saņemt Covid-19 balstvakcīnu. "Tagad ir īstais laiks vakcinēties, pirms omikrona vilnis ir pienācis," sacīja premjers.

Viņš norādīja arī uz Eiropas Zāļu asociācijas rekomendāciju, ka ir droši saņemt papildvakcīnu jau pēc trim mēnešiem. "Kāpēc gaidīt?" retoriski vaicāja Kariņš. Pavļuts norādīja, ka par šādām lietām lemj Imunizācijas valsts padome, kura pašlaik noteikusi citas rekomendācijas.

KONTEKSTS:

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 24. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā.

Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.

Izskanēja arī, ka jaunais variants varētu būt rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Tomēr "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas ražotāji nākuši klajā ar informāciju, ka pēc trīs devu saņemšanas ir nodrošināta aizsardzība pret Covid-19 omikrona paveidu. Pasaules Veselības organizācija norādījusi – "ļoti mazticams", ka esošās Covid-19 vakcīnas nesniegtu nekādu aizsardzību pret omikrona paveidu, un nav konstatēts, ka tas izraisītu smagāku saslimšanu nekā iepriekšējie Covid-19 paveidi. Pēdējo uzsvēris arī Rīgas Stradiņa universitātes profesors Aivars Lejnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti