Panorāma

Daudzbērnu ģimenes izjūt elektrības cenas pieaugumu

Panorāma

Olafs Šolcs stājies Vācijas kanclera amatā

Ko zinām par Covid-19 omikrona paveidu?

Profesors: Klīniskā informācija neliecina, ka Covid-19 omikrona variants būtu smagāks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Par jauno Covid-19 vīrusa omikrona variantu zināms visai maz. Vairākus iespējamos inficēšanās gadījumus ar to pašlaik pēta Latvijā un Igaunijā. Speciālisti norāda, ka jāpaiet vēl laikam, lai droši varētu zināt, kāds ir šis vīrusa variants un tā izraisītās slimības gaita. Klīniskā informācija pašlaik neliecina, ka tas būtu smagāks vai sarežģītāks, Latvijas Televīzijai atzina Rīgas Stradiņa universitātes profesors Aivars Lejnieks.

Pirmo reizi šis vīrusa variants tika atklāts Dienvidāfrikas Republikā, bet pašlaik tas jau sastopams teju visās pasaules malās, arī Eiropā. Tas nozīmē, ka vīruss vairs neceļo no dienvidiem uz augšu, bet krustām šķērsām.

Arī Latvijā tas, visticamāk, ievests no ziemeļvalstīm. Visvairāk Eiropā šis vīrusa variants atklāts Apvienotajā Karalistē, kas gan ir ārpus Eiropas Savienības. Vismaz 25 un vairāk gadījumi atklāti arī Dānijā, Francijā un Portugālē. Latvijā pašlaik pārbauda aptuveni 50 materiālu paraugu atbilstību omikrona variantam, un eksperti ar 90% varbūtību saka, ka divos gadījumos tas visai droši varētu būt jaunais vīrusa paveids.

Arī šo vīrusa variantu nosaka laboratorijā ar sekvencēšanas palīdzību.

Kas par to ir zināms līdz šim?

Covid-19 vīrusa omikrona variants ir ar līdz šim vislielāko mutāciju skaitu, tādu ir ap 50, un tā pīķa proteīnam, kas ļauj vīrusam nonākt cilvēka organismā, ir vairāk nekā 30 dažādas mutācijas.

Otrkārt, tas, iespējams, ir vēl lipīgāks nekā pašreiz Eiropā dominējošais delta variants. Tas nozīmē, ka vīrusa pārnese no cilvēka uz cilvēku ir vēl vieglāka un ātrāka nekā vīrusa delta variantam.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Nacionālās references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins skaidroja: "Pēc vakcīnas iedarbības arī pētījumi vēl notiek. Bet skaidrs, ka viņš ir lipīgāks par deltu, ka viņam ir spēja ātrāk izplatīties. Un skaidrs arī, ka, ja viņš ir lipīgāks, tad kaut kādā brīdī viņš var kļūt dominējošs. Līdz ar to mūsu uzdevums arī ir to pēc iespējas ilgāk turēt robežās."

Lai gan līdz šim zināms, ka vīrusa omikrona varianta pazīmes ir līdzīgas citu kovida variantu pazīmēm, piemēram, galvassāpes, temperatūra, klepus un nogurums, vēl pāragri spriest, vai šim vīrusa paveidam būs smagāka slimības gaita. Līdz šim ziņu par nāves gadījumiem nav, un pacientus ārstē tāpat kā tos slimniekus, kas inficējušies ar citu koronavīrusa paveidu.

Rīgas Stradiņa universitātes profesors, RAKUS Ārstniecības padomes priekšsēdētājs Aivars Lejnieks norādīja –

vīruss nekur nepaliks, bet noslodze uz slimnīcām, cerams, būs mazāka.

"Klīniskā informācija neliecina, ka viņš būtu smagāks vai sarežģītāks. Taisni otrādi. Viņam nav tik daudz apspriestais elpas trūkums vai [zaudētās] garšas un smaržas sajūtas. Šajā gadījumā viņš pēc tiem aprakstiem, kas ir, vairāk līdzinās gripai. Ir muskuļu sāpes, vājums. Būtībā tā ir tāda klasiska vīrusa infekcija. Bet vismaz līdz šodienai es neesmu dzirdējis nevienu gadījumu, kad pacients būtu nomiris. Tātad no tāda bīstamības viedokļa pagaidām šīs informācijas nav," teica Lejnieks.

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vietnē rakstīts, ka vīrusa omikrona variants, visticamāk, biežāk nekā agrākie kovida varianti izraisa atkārtotu saslimšanu tiem cilvēkiem, kas ar kovidu slimojuši jau iepriekš. Tomēr par vakcīnu aizsardzību informācijas vēl ir samērā maz.

Profesors Lejnieks sacīja: "Izsaka varbūtību, ka viņas [vakcīnas] varētu būt mazāk efektīvas. Bet, ja ir pilna vakcinācija un šobrīd par to uzskata jau trīs potes, tad tas noritēs daudz vieglāk. Kaut gan tai pašā laikā gan "Pfizer" kompānija, gan "Moderna" pilnā sparā strādā jau pie šī omikrona mRNS vakcīnas izveides. Tā kā ļoti iespējams, ka varētu būt tieši vakcīna šim omikrona vīrusam."

Arī Pasaules Veselības organizācijas eksperti atzinuši, ka vakcinācija ir drošākais veids, kā sevi pasargāt arī šajos apstākļos, kad neizbēgami izplatās jauns Covid-19 variants.

KONTEKSTS:

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 24. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā. Dienvidāfrikā, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā Āfrikas valsts, vienā dienā reģistrēto jauno infekcijas gadījumu skaits kopš mēneša sākuma ir desmitkāršojies, pieaugot no 106 līdz apmēram 1200.

Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu, kā arī rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti