Latvijā Covid-19 vakcīnu pietiek, tomēr vakcinētāji aizvien saskaras ar problēmām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Covid-19 vakcīnu šobrīd ir gana daudz, lai apmierinātu pieprasījumu, tādēļ nebūtu jāuztraucas, ka kāds, kurš saņēmis potes pirmo devu, nevarētu saņemt tā paša ražotāja otro devu. Neskatoties uz to, ka vakcīnu trūkumu vairs nepiedzīvojam, potētāji vēl aizvien saskaras ar dažādām problēmām, taču neslēpj – sistēma kļūst aizvien “ieeļļotāka”.

ĪSUMĀ:

  • Vakcīnu šobrīd netrūkst, par otro devu pieejamību nav jāuztraucas.
  • Ir arī pieejami laiki vakcinācijai dažādās Latvijas vietās.
  • Vakcinētāji Jelgavā: Vakcīnu piegādes ir aizvien raitākas.
  • Ģimenes ārste Liepājā: Vakcīnu piegādes sistēma kļūst aizvien labāka.

Latvijā Covid-19 vakcīnas pietiek, tomēr vakcinētāji aizvien saskaras ar problēmām
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Par to, ka otro tā paša ražotāja vakcīnu iedzīvotāji varētu nesaņemt, jo pietrūkst vakcīnas devu, satraukumam pamata neesot, norādīja vakcinācijas biroja pārstāve Ieva Stūre.

Šāds satraukums īpaši varētu rasties tiem iedzīvotājiem, kuri saņēmuši “Astra Zeneca” pirmo devu, taču otrā deva pārcelta uz vēlāku laiku. Stūre atgādināja – lai arī parasti vakcinācijas kartītēs otrās “Astra Zeneca” vakcīnas saņemšanas laiks atzīmēts pēc 9 nedēļām, to visbiežāk pārceļ iespējami tuvu 12. nedēļai, jo lielāks intervāls starp vakcīnām sniedz lielāku efektu. Šobrīd noliktavā gaida aptuveni 50 000 “Astra Zeneca” vakcīnu, kas paredzētas otrajām devām. Arī citu vakcīnu trūkuma šobrīd nav.

“Šobrīd vakcīnu ir pietiekami daudz. Ir daudz vietu lielajos centros. Ir pieejama, piemēram, Rīgā, pieteikšanās Ķīpsalā šajā nedēļas nogalē, kur vakcinēs ar “Pfizer” vakcīnu. Ir pieejams “ATTA centrā” sestdien, kur vakcinēs ar “Janssen” vakcīnu. Tāpat ir daudz vietu Alūksnē, Madonā, Ventspilī šajā nedēļā. Daugavpilī notiks vakcinācija ar “Janssen”, tā kā izvēles iespējas ir,” stāstīja Stūre.

Jelgavā SIA “Medicīnas sabiedrība “Optima 1”” valdes locekle Ingrīda Budrēvica atzina – lielu problēmu vakcīnu piegādēs un vakcinācijas procesā vairs neesot. Vien atsevišķas sīkākas aizķeršanās, kuras atrisinot. Arī šajā veselības aprūpes iestādē nācies pārzvanīt tiem, kuri jāinformē, ka “Astra Zeneca” vakcīnu saņemt varēs nevis pēc deviņām, bet pēc 12 nedēļām.

Budrēvica pieļāva, ka kāds pacients šo vēsti varbūt arī pārpratis kā vakcīnu trūkumu. Tomēr šobrīd kopumā vakcīnu piegāde kļūst aizvien raitāka un pacientus piesaista arī vakcīnu ražotāju dažādība.

“Ar katru nedēļu kļūst drusciņ labāk. Pieraksts ir pilns joprojām. Bija pārtraukums tad, kad bija tikai “AstraZeneca”, tad bija 100% atteikums vienā brīdī. Šobrīd mums ir gan “Pfizer”, gan “Moderna”, gan vakar bija “Janssen”. Tā kā uz tām cilvēki vēl nāk,” stāstīja Budrēvica.

Arī ģimenes ārste Liepājā Linda Šīrone uzskata, ka vakcīnu piegādes sistēma kļūst aizvien labāka. Situācija krasi uzlabojusies, kad maija sākumā nodrošināta divu plūsmu piegāde. Proti, ir divas dienas, kurās vakcīnām pieteikties, un divas dienas, kurās tās atved. Tomēr vēl aizvien ir grūti pasūtīt konkrēta ražotāja vakcīnas, kas būtu svarīgi lielākas vakcinācijas aptveres nodrošināšanai.

“Vēl joprojām ir ļoti bēdīga situācija, ka mēs nevaram pieprasīt to, ko mēs vēlamies. Un tas ir vēl bēdīgāk, jo tagad ir arī jaunieši no 16 gadu vecuma, kuriem ir tikai “Pfizer” vakcinācija pieļaujama pagaidām. Un tad, protams, viņi nāk un prasa, un mēs sakām, ka liekam jūs sarakstā, bet diemžēl nevaram pateikt, kad būs tā diena. Un tas ir ļoti neērti,” atzina ārste.

Otrdien, 25. maijā, aktuālākos vakcinācijas gaitas jautājumus pārrunāja arī Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijā. Arī šajā sēdē Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņeviča noraidīja bažas par vakcīnu trūkumu. Arī nākamajā nedēļā paredzēts vairāk nekā 200 000 dažādu vakcīnu pievedums.

Savukārt vakcinācijas avīzes izdošanas plāns piedzīvojis izmaiņas. Sākotnēji avīzei bija jāiznāk maijā, tomēr Juhņeviča otrdien komisijas deputātus informēja, ka

šobrīd galvenais informatīvā materiāla izdošanas plāns mainījies. Avīzi paredzēts izdot sadarbībā ar reģionālajiem medijiem. Tomēr precīzs laiks, kad informācija sasniegs iedzīvotājus pagaidām netiek minēts.

KONTEKSTS:

Pašlaik Latvijā vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši aptuveni 28% pieaugušo iedzīvotāju, kas vecāki par 16 gadiem, un sāka vakcinēt arī 16 gadus sasniegušus jauniešus. 

Kopš 3. maija vietnē manavakcina.lv vai pa tālruni 8989 vakcinācijai varēja pieteikties visi 18 gadus sasnieguši iedzīvotāji,  bet pirms tam, organizējot vakcināciju pret Covid-19, Latvijā bija plānots vispirms potēt astoņas prioritārās grupas un līdz maija sākumam bija pieņemti lēmumi atvērt 6 no 8 prioritārajām grupām.

Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti