Rīta Panorāma

Intervija ar Mairi Briedi

Rīta Panorāma

Intervija ar Valdi Keri

Telefonintervija ar Mariannu Milovsku

Latvijā ar mazajiem pacientiem strādā 28 dakteri klauni un vēl 20 mācās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas slimnīcu bērnu nodaļās strādā 28 dakteri klauni, un vēl 20 cilvēki mācās, lai par tādiem kļūtu, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pastāstīja akcijas "Smiekli ārstē" vadītāja Marianna Milovska. Tagad dakteri klauni strādās visā Latvijā, kur ir bērnu nodaļas, tāpēc cilvēki aicināti ziedot klaunu darbībai.

Jau no projekta pirmajām dienām dakteru klaunu projekti pozitīvi novērtē mazie pacienti un arī viņu vecāki. Tagad ir sasniegts līmenis, kad arī medicīnas personāls dakterus klaunus sauc par saviem kolēģiem, klāsta Milovska.

Raksturojot cilvēkus, kas kļūst par dakteriem klauniem, projekta vadītāja minēja motivāciju palīdzēt un gatavību tērēt savu laiku. Šis darbs prasa lielu atdevi ne tikai slimnīcā, bet arī mācībās un sarunās ar psihologiem.

Lai kļūtu par dakteri klaunu, jāiztur konkurss un tad jāiziet sešu mēnešu kursi. Dakterim klaunam jābūt aktiera un komiķu talantam un jābūt emocionāli spēcīgam, viņam nav jābūt obligāti mediķim.

Zinātniski pētījumi parādījuši, ka dakteri klauni atstāj reālu pozitīvu ietekmi uz ārstēšanu.

“Viens no pētījumiem pierādījis - ja bērns aizmieg kopā ar klaunu, viņam ir vajadzīga mazāka anestēzijas deva. Tas ir ļoti svarīgi bērna organismam,” stāsta Milovska.

Klauni nav brīvprātīgie. Tā kā no viņiem prasa  izglītošanos un atbildību, viņi saņem arī algu. Ikdienā dakteru klaunu atbalstam iespējams ziedot caur dakteru klaunu mājaslapu. Taču akcijas “Smiekli ārstē” laikā to varēs izdarīt arī ziedojumu kastītēs pie vairāku lielveikalu kasēm.

“Dakteriem klauniem šī ir īpaša diena. Ziedotā naudiņa, ko saziedos “Rimi” un “Super Netto” klienti, tiks izlietota viņu mācībām un viņu atalgojumam par darbu Bērnu slimnīcā,” atzina Dr. Mušiņš (Anete Baškevica).

Smieklu un smaidu terapija

Liepājas reģionālās slimnīcas bērnu nodaļā jau mēnesi darbojas četri dakteri klauni un virsmāsa Gundega Blizņeca Latvijas Raido raidījumā "Pēcpusdiena" atzīst, ka ārstiem strādāt ir kļuvis vieglāk.

“Klauni palīdz bērniem ar īpašām vajadzībām, ir bērni, kas ilgstoši atrodas slimnīcā. Piemēram, mēs pašlaik plānojam vienai meitenītei ballīti," stāsta virsmāsa. Viņa atzina, ka klauni ietaupa laiku un resursus pārsiešanu un nopietnu manipulāciju laikā, arī dakteri un medmāsas kļūst pozitīvākas.

Ziemeļvidzemes slimnīcā dakteri klauni strādā jau trīs gadus, no akcijas paša sākuma. Slimnīcas pārstāve Ieva Ozola atzīst, ka visi, kas saskārušies ar klauniem, var tikai atbalstīt šo kustību: “Bija tāds gadījums, ka bērniņam sāpēja kāja, bet dakteri neko neatrada. Pateicām klaunam, lai viņš ieiet palātā un ar bērniņu palēkā, protams, viņš aizmirsa, ka kaut kas sāp un aizgāja mājās vesels.

Mums nevajag zāles, mums vajag tikai smieklus un smaidus.”

Tētis Alvils Grīgs, kura bērns ilgu laiku pavadīja slimnīcā, atzina, ka klauni ir gaismas stariņš, kas slimnīcā ienes prieku: “Jāpiemin, ka katram ir individuāls piegājiens, vienam vajadzīgas lielas taures, otram tikai jāpasēž blakus un jāpaliek lego. Dakteri klauni tiešām strādā profesionāli, viņi palīdz ne tikai bērniņam, arī vecāki smejas līdzi."

Akcija "Smiekli ārstē!" notiek jau trešo gadu, un tās laikā sabiedrība tiek aicināta atbalstīt dakteru klaunu darbību. Šogad akcija norisinās līdz 25. septembrim. Akcijas "Smiekli ārstē!" mērķis ir vērst uzmanību dakteru klaunu projektam, kā arī aicināt ikvienu iesaistīties un atbalstīt šo akciju.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti