Panorāma

IDB: Pujāta aizturēšanu saskaņoja prokuratūra

Panorāma

Brīvprātīgie: baltkrieviem ir svarīgs Latvijas atbalsts un izpratne

Agrīnu krūts vēža ārstēšanu cer atsākt tikai nākamgad

Latvijā apstājusies agrīnā krūts vēža diagnostika

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC) patlaban pilnībā apstājusies agrīna krūts vēža ārstēšana ar īpaši saudzīgu un efektīvu metodi, kas ļauj ļaundabīgo audzēju diagnosticēt vēl nultajā vai pirmajā stadijā. Līdz ar modernās iekārtas iegādi šī gada sākumā LOC saņēma 50 bezmaksas paraugus manipulācijas veikšanai, bet tie visi ir iztērēti. Atbildīgās amatpersonas cer, ka šīs procedūras varēs atsākt nākamgad.

ĪSUMĀ:

  • Izmeklējumi ar moderno iekārtu veikti kopš janvāra; beigušies komplekti pārbaužu veikšanai.
  • Aptuveni 60 sievietes gaida izmeklējumu; nav zināms, cik ilgi vēl būs jāgaida.
  • Notiek pārrunas, lai manipulāciju iekļautu valsts tarifā.
  • Vienas manipulācijas izmaksas – gandrīz 600 eiro, no tiem 440 eiro par vienreizlietojamiem materiāliem.
  • Krūts vēža agrīna diagnostika pagarina  dzīvildzi, ietaupa līdzekļus, norādīja LOC radioloģe.
  • NVD: piesaistīt finansējumu gada vidū ir "ļoti, ļoti sarežģīti".
  • NVD ieteicis procedūru iekļaut kā vienu no 2021. gada veselības budžeta prioritātēm.

Modernā iekārta ļauj ļaundabīgās šūnas izņemt, traumējot krūti pēc iespējas mazāk. Pat vismazākais veidojums, kaut vai dažu milimetru liels, ar adatas un spēcīga vakuuma palīdzību tiek izņemts. Tālāk to analizē, lai apstiprinātu vai noliegtu onkoloģisku saslimšanu. Bet nu jau kādu laiku šīs procedūras vairs nenotiek.

"Kopš janvāra mēs veicām biopsiju rentgena kontrolei ar mācību komplektiem jeb tiem komplektiem, kas nāca kopā ar iekārtu. Tie bija 50 komplekti, un nupat tie ir beigušies. Šobrīd mēs esam tādā gaidīšanas režīmā un nevaram turpināt," stāstīja LOC radioloģe Ilze Eņģele.

Modernā iekārta patlaban stāv neizmantota, bet aptuveni 60 sievietes gaida izmeklējumu uz to, un nav zināms, cik ilgi vēl būs jāgaida. Līdz ar to agrīnā krūts vēža diagnostika Latvijā patlaban nav pieejama. 

Vissmagāk ir pacientam skatīties acīs un pateikt, ka ārstēšanu nāksies gaidīt, iespējams, pusgadu vai pat ilgāk, atzīst daktere Ilze Eņģele.

Kopš pavasara ārsti ar atbildīgo ministriju un Nacionālo veselības dienestu (NVD) veic pārrunas, lai šo manipulāciju iekļautu valsts tarifā. Vasaras vidū aprēķināts, ka vienas manipulācijas izmaksas ir gandrīz 600 eiro, no tām 440 eiro izmaksā vienreizlietojamie materiāli. Tas ir dārgi, bet ilgtermiņā pierādīts, ka atmaksājas.

Par krūts vēzi

Diagnoze - ļaundabīgs krūts audzējs - 2017. gadā pirmoreiz tika uzstādīta 1133 sievietēm. 

Situācija uzlabojas, vēzi biežāk atklāj agrīnā stadijā. Taču daudzas sievietes aizvien ignorē valsts aicinājumu uz pārbaudi. Lasi vairāk! 

"Krūts vēža agrīna diagnostika ir mērķis, uz ko mums ir jātiecas. Tā gan uzlabo pacienta prognozi, gan dzīvildzi pagarina, gan arī, protams, ietaupa līdzekļus, jo var izvairīties no dārgas un komplicētas ārstēšanas," teica Eņģele.

Izrēķināts, ka šī metode būtu vajadzīga gandrīz 500 sievietēm, un izmaksas kopā tad sasniegtu ap 350 000 eiro. Medikamentozā ārstēšana izmaksā daudz vairāk.

Iepriekš sacīts, ka naudu procedūrām meklēs līdz 1. septembrim, un vēzis ir viena no prioritātēm, bet klāt jau oktobris.

"Ja mēs dienā tādā veidā varētu izglābt piecas sievietes, tad nedēļā 25 sievietes un mēnesī vairākus simtus sieviešu no operācijām. Šie līdzekļi droši vien kādā citā kabatā atrodas. Kā no vienas kabatas pārlikt valstij uz šo onkoloģisko izmeklējumu tarifu kabatu, tas ir Nacionālā veselības dienesta un Veselības ministrijas pārziņā. Mēs tikai varam aicināt izdarīt to ātrāk," sacīja krūts vēža pacientu atbalsta biedrības VITA vadītāja Irīna Januma.

Valsts apmaksāto pakalpojumu grozu pārskatot četras reizes gadā. Rudenī krūts vēža diagnostikai nauda neatradās, ir pacientu rindas, un naudas visiem nepietiek.

"Principā finansējumu piesaistīt gada vidū ir ļoti, ļoti sarežģīti. Tas nozīmē to, ka mums ir kādam jāatņem. Tas ir tas grūtākais. Ja mums nebūtu rindas, tad plānot un pārplānot būtu daudz vieglāk," klāstīja NVD Pakalpojumu attīstības nodaļas vadītājs Ģirts Lapiņš.

Šo procedūru NVD ministrijai ieteicis iekļaut kā vienu no nākamā gada veselības budžeta prioritātēm.

"Tā ir lielā mērā, es pat neteiktu, ka ministrijas, bet gan politiķu izšķiršanās, kam un cik daudz naudas piešķirt. Tā tiešām ir ļoti svarīga lieta un ļoti laba lieta.

No savas puses gribu teikt, ka mazliet var atrast arī finansējumu pacientiem, papildu pakalpojumiem, nevis tikai un vienīgi algām," sprieda NVD pārstāvis.

Latvijā saslimstība ar krūts vēzi, salīdzinot ar citām valstīm, nav augsta. Taču bīstami augsta ir mirstība no šīs slimības, kas nozīmē, ka ārstēšanās nav notikusi savlaicīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti